Jedynie prawda jest ciekawa

Byli milicjanci ponownie przed sądem

25.02.2013

Sąd Rejonowy w Szczecinie wznowił zakończony kilka dni temu proces ws. bezprawnych internowań w okresie stanu wojennego. Postępowanie wznowiono m.in. po wniosku prokuratora o zaostrzenie kwalifikacji czynu wobec jednego z oskarżonych.

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadają były komendant wojewódzki milicji obywatelskiej w Szczecinie gen. Jarosław W. oraz jego ówczesny zastępca Stefan J. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zarzucił im bezprawne internowania działaczy opozycji w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, do których doszło zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

Po wznowionym procesie wyrok ma być ogłoszony już na następnej rozprawie 8 kwietnia – zapowiedział sąd.

Wznowienie postępowania to m.in. efekt prokuratorskiego wniosku o zmianę kwalifikacji czynu wobec zastępcy komendanta na ostrzejszą. Prokurator chce, by jego decyzje ws. internowania, w tym przerabianie dokumentów, uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości. Gdyby sąd przychylił się do tego wniosku, sprawa nie mogłaby ulec przedawnieniu.

Natomiast sąd może wziąć też pod uwagę zmianę kwalifikacji czynu na łagodniejszą, jeśli przyjmie, że podczas internowań dochodziło do nielegalnego pozbawienia wolności jedynie do siedmiu dni.

Sąd zaznaczył, że otrzymał uzasadnienie wyroku w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, który zapadł w styczniu ub. r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Dał więc czas stronom na zapoznanie się z jego treścią.

Warszawski sąd uznał, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. Ten związek przestępczy o charakterze zbrojnym utworzyli generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski. I to oni przygotowali i doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

Jarosław W. w grudniu 1981 r. był komendantem wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez SB działaczy "S". Generał twierdzi, że "działał zgodnie z obowiązującym prawem". Instytut jest innego zdania: 13 grudnia prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało. Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r. A to, według IPN, oznacza, że pozbawianie kogoś wolności przed tą datą było bezprawne. Według obrońców W. żaden komendant MO nie mógł 12 grudnia 1981 r. przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej.

- Nie jest dla wyroku obojętne, w jakich okolicznościach działał mój klient. Obydwaj oskarżeni działali z przekonaniem, że postępują zgodnie z prawem - powiedział obrońca W. mecenas Bartłomiej Sochański.

Szczeciński proces toczył się od października 2010 r. Prokurator zażądał dla generała 5 lat więzienia, dla jego zastępcy 2 lat.

Pod koniec ub.r. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. skazał byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego milicji, Jana K. w podobnej jak szczecińska sprawie i orzekł karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę 2 tys. zł.

PAP/ Slaw

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. tvn11122017 11.12.2017

  Ogromna kara dla nadawcy TVN24! Zapłacą za „sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwo”

  Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o nałożeniu kary dla nadawcy TVN24 w wysokości 1,479 000 zł.

 2. Gowin11122017 11.12.2017

  Gowin zadowolony ze zmian: Morawiecki jako premier to dobra wiadomość dla nauki

  Mateusz Morawiecki należy do grona polityków, którzy świetnie sobie zdają sprawę ze znaczenia nauki dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin wręczając nagrody naukowcom i nauczycielom akademickim

 3. Jaki11122017 11.12.2017

  Wydało się! Rodzina HGW wiedziała, że nabywa kamienicę w złej wierze!

  - Komisja weryfikacyjna dotarła do nowych dokumentów ws. Noakowskiego 16: wyroku skazującego jednego z fałszerzy i do zeznań Romana Kępskiego - wuja Andrzeja Waltza - z których wynika, że miał on świadomość, iż stara się o kamienicę w złej wierze - poinformował szef komisji Patryk Jaki

 4. Kukiz11122017 11.12.2017

  Kukiz założy własną partię? Polityk nie wyklucza

  Paweł Kukiz nie wykluczył w poniedziałek, że m.in. ze względu na szykowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej, przekształci swój ruch Kukiz'15 w partię polityczną. Powiedział też iż żałuje, że na jego listach znaleźli się narodowcy

 5. Morawiecki11122017 11.12.2017

  Wstydliwa karta Morawieckiego? Zobacz co naprawdę przeraziło Gazetę Wyborczą!

  Najwidoczniej redaktorom z Czerskiej bardzo brakuje argumentów przeciw nowemu premierowi, jeśli sięgają do takich "sensacji". "Krępujący fakt" z życia Mateusza Morawieckiego okazał się być powodem do dumy

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook