Jedynie prawda jest ciekawa


Byli milicjanci ponownie przed sądem

25.02.2013

Sąd Rejonowy w Szczecinie wznowił zakończony kilka dni temu proces ws. bezprawnych internowań w okresie stanu wojennego. Postępowanie wznowiono m.in. po wniosku prokuratora o zaostrzenie kwalifikacji czynu wobec jednego z oskarżonych.

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadają były komendant wojewódzki milicji obywatelskiej w Szczecinie gen. Jarosław W. oraz jego ówczesny zastępca Stefan J. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zarzucił im bezprawne internowania działaczy opozycji w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, do których doszło zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

Po wznowionym procesie wyrok ma być ogłoszony już na następnej rozprawie 8 kwietnia – zapowiedział sąd.

Wznowienie postępowania to m.in. efekt prokuratorskiego wniosku o zmianę kwalifikacji czynu wobec zastępcy komendanta na ostrzejszą. Prokurator chce, by jego decyzje ws. internowania, w tym przerabianie dokumentów, uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości. Gdyby sąd przychylił się do tego wniosku, sprawa nie mogłaby ulec przedawnieniu.

Natomiast sąd może wziąć też pod uwagę zmianę kwalifikacji czynu na łagodniejszą, jeśli przyjmie, że podczas internowań dochodziło do nielegalnego pozbawienia wolności jedynie do siedmiu dni.

Sąd zaznaczył, że otrzymał uzasadnienie wyroku w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, który zapadł w styczniu ub. r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Dał więc czas stronom na zapoznanie się z jego treścią.

Warszawski sąd uznał, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. Ten związek przestępczy o charakterze zbrojnym utworzyli generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski. I to oni przygotowali i doprowadził do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

Jarosław W. w grudniu 1981 r. był komendantem wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez SB działaczy "S". Generał twierdzi, że "działał zgodnie z obowiązującym prawem". Instytut jest innego zdania: 13 grudnia prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało. Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r. A to, według IPN, oznacza, że pozbawianie kogoś wolności przed tą datą było bezprawne. Według obrońców W. żaden komendant MO nie mógł 12 grudnia 1981 r. przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej.

- Nie jest dla wyroku obojętne, w jakich okolicznościach działał mój klient. Obydwaj oskarżeni działali z przekonaniem, że postępują zgodnie z prawem - powiedział obrońca W. mecenas Bartłomiej Sochański.

Szczeciński proces toczył się od października 2010 r. Prokurator zażądał dla generała 5 lat więzienia, dla jego zastępcy 2 lat.

Pod koniec ub.r. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. skazał byłego zastępcę komendanta wojewódzkiego milicji, Jana K. w podobnej jak szczecińska sprawie i orzekł karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz grzywnę 2 tys. zł.

PAP/ Slaw

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 2. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 3. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 4. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 5. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 6. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 7. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 8. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook