Jedynie prawda jest ciekawa

Bydgoski jubileusz Radia Maryja

08.12.2011

Jubileusz 20-lecia Radia Maryja świętowano w czwartek w kościele św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, gdzie zainstalowana została jedna z dwóch pierwszych, obok Torunia, stacja nadawcza rozgłośni.

- Święto Niepokalanego poczęcia gromadzi nas w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej. Miejsce to szczególne, bo właśnie tu przed 20 laty, w eterze wierni mogli usłyszeć pierwszy program Radia Maryja. Od tamtego czasu mija 20 lat wytężonej pracy nadawczej, przekazu ewangelii, informacji, myśli, tego wszystkiego co buduje naszą chrześcijańską tożsamość i świadomość - powiedział ordynariusz bydgoski bp Jan Tyrawa, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

- Od tamtego czasu mija 20 lat intensywnego rozwoju środków przekazu, gdzie obok Radia, działa Telewizja Trwam i Nasz Dziennik - dodał bp Tyrawa. Ordynariusz podkreślił, że nie ma lepszego sposoby dziękczynienia za 20 lat rozgłośni, jak liturgia eucharystyczna. Swoją homilię poświęcił rozważaniom o chrześcijaństwie i jego nieprzemijających wartościach.

Ks. kanonik Stanisław Woźniak, który w 1991 r. był proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej, wspominał, jak doszło do zainstalowania masztu rozgłośni. - Ojciec Tadeusz Rydzyk zajrzał do naszej parafii, spotkaliśmy się przy kościele, który się jeszcze budował. Zapytał mnie, czy mógłby tutaj postawić maszt do Radia Maryja. Powiedziałem krótko: Jeżeli biskup Nowak dał zgodę to ja nie mam nic przeciw temu. Niech to radio będzie tutaj i wzmacnia wszystkich ludzi (...) Mieliśmy w tym czasie problemy z budową naszej wieży. Oczywiście, Radio Maryja ofiarowało nam na nią dość pokaźną sumę i potem drugi raz również.

O. Rydzyk podziękował wszystkim, dzięki którym Radio Maryja istnieje.

Radio Maryja zaczęło nadawać 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo istniały stacje nadawcze w Bydgoszczy i Toruniu, a programu mogli słuchać tylko mieszkańcy obu miast i okolicznych miejscowości. Od wielu lat rocznica powstania rozgłośni świętowana jest najpierw w Toruniu, a potem w Bydgoszczy. Tegoroczne obchody jubileuszowe w Toruniu odbyły się w sobotę.

PAP
[fot. Wikipedia.org]
CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook