Jedynie prawda jest ciekawa


Budka: PO jest otwarta na dialog nie tylko w parlamencie, ale również z prezydentem

01.08.2017

PO jest otwarta na dialog nie tylko w parlamencie, ale również z prezydentem - stwierdził we wtorek poseł PO Borys Budka pytany, czy Platforma będzie współpracowała z Andrzejem Dudą podczas przygotowywania nowych przepisów dot. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

Prezydent tydzień temu ogłosił decyzje o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak mówił, kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Zapowiedział też przygotowanie własnych projektów, które następnie przedstawi Sejmowi.

Budka, poseł PO i b. minister sprawiedliwości, pytany w TVN24, czy PO będzie współpracowała z prezydentem podczas pisania nowych przepisów dotyczących SN i KRS, odpowiedział, że tak. - Co więcej, mówię, że przesłaliśmy prezydentowi bardzo dobry projekt ustawy, projekt obywatelski, społeczny, niepartyjny dotyczący KRS. Mówię wyraźnie, że PO jest otwarta na dialog nie tylko w parlamencie, ale również z prezydentem. Wysłaliśmy swoją gotowość prezydentowi i to już od głowy państwa zależy, czy będzie chciał z nami rozmawiać - powiedział Budka.

Dodał, że wymiar sprawiedliwości "nie może mieć barw partyjnych, barw politycznych". - Wymiar sprawiedliwości to trzecia władza, która musi być odrębna od tych dwóch pozostałych. Więc jakiekolwiek regulacje powinny być pisane w sposób bardzo ostrożny, ale w szerokim porozumieniu społecznym i my jesteśmy jak najbardziej otwarci na tego typu spotkania, dyskusje i wspólne projekty - zaznaczył.

Dopytywany, czy PO będzie oczekiwała zaproszenia ze strony Pałacu Prezydenckiego, Budka odpowiedział, że to prezydent jest gospodarzem i trudno, żeby "bez jego zaproszenia, czy też chęci rozmowy, wpraszać się do Pałacu".

- Jesteśmy cały czas w gotowości. Jeżeli pan prezydent poprzez swoich urzędników nas zaprosi, to natychmiast zjawimy się, by rozmawiać, pokazywać dobre rozwiązania oraz przestrzegać przed tym, co może się stać z jego projektami, jeżeli nie będzie miał szerokiego poparcia różnych ugrupowań. Żeby nie okazało się, że pan Zbigniew Ziobro i jego koledzy po raz kolejny będą próbowali oszukać w parlamencie pana prezydenta i po raz kolejny będą próbowali prezydenta sprowadzić do osoby, która ma wszystko podpisywać a nad niczym się zastanawiać - mówił Budka.

Odniósł się także do sprawy kasacyjnej koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA. We wtorek trzech sędziów Sądu Najwyższego ma zdecydować czy zawiesić rozpatrywanie tej sprawy do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem co do zakresu prawa łaski.

Zdaniem Budki nie ma żadnego sporu kompetencyjnego, a udawanie, że jest, to wprowadzanie w błąd Polaków. - Tak naprawdę politycy PiS próbują polityczny Trybunał Konstytucyjny, ciało zależne w tej chwili zupełnie od nich, wykorzystać do gry politycznej - stwierdził. - Nie spodziewam się żadnej innej decyzji aniżeli dalsze procedowanie tej sprawy, ale oczywiście trzech sędziów SN, niezawisłych, będzie decyzje rozstrzygać według ich wiedzy, według ich oglądu i jestem ciekawy tego rozstrzygnięcia - dodał.

Budka pytany był również o cykl letnich spotkań Platformy Obywatelskiej pod hasłem "Wakacje z Europą". Odnosząc się do zarzutów, że politycy prowadzą przedwczesną kampanię wyborczą, poseł PO podkreślił, że "na plaży nit nie agitował, nikt nie narzucał się Polakom".

- Polacy wbrew panującej opinii chcą rozmawiać o sprawach różnych, ale absolutnie niczego nie narzucamy. Jeżeli ktoś będzie chciał ze mną porozmawiać, czy ktoś mnie spotyka na ulicy, zaczepia, to oczywiście rolą polityka jest, ażeby wysłuchać, porozmawiać, czasem wysłuchać gorzkich słów, bo to się również zdarza - powiedział Budka.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook