Jedynie prawda jest ciekawa


Brzeszcze dają przykład Warszawie

07.10.2013

Mieszkańcy Brzeszcz (Małopolskie) w niedzielnym referendum odwołali burmistrz Teresę Jankowską. Nadal w obecnym kształcie działała będzie natomiast rada miejska - podała w protokole po zakończeniu liczenia głosów Miejska Komisja ds. Referendum.

W ponad 21-tys. Brzeszczach do głosowania uprawnionych było 17 721 osób. W referendum za odwołaniem burmistrz wzięło udział 4285 wyborców, co dało frekwencję 24,18 proc. Jest ono ważne, gdyż uczestniczyło w nim nie mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze burmistrz. Liczba ta wynosiła 3388. Za odwołaniem Teresy Jankowskiej było 3936 osób.

Obecnie wojewoda małopolski wyznaczy komisarza, który przejmie obowiązki burmistrza. Jak poinformowała komisarz wybroczy w Krakowie sędzia Teresa Anna Rak w dalszej kolejności premier ogłosi przedterminowe wybory. Jak dodała rada miejska może też zdecydować, że wskazany przez wojewodę komisarz będzie pełnił obowiązki do czasu wyborów po upływie kadencji.

Brzeszczanie nie odwołali natomiast rady miejskiej. W plebiscycie uczestniczyło 4292 wyborców, co przyniosło frekwencję 24,22 proc. Referendum jest nieważne, gdyż jest to mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborze rady. Wynosiła ona 5209. Spośród uczestniczących w referendum za odwołaniem rady opowiedziało się 4072 osób.

Grupa inicjatywna zebrała w Brzeszczach około 4 tys. podpisów za odwołaniem burmistrza i rady. Lista zarzutów zawierała 13 punktów. Główny dotyczył planów budowy drogi ekspresowej S1, która przecinałby pola wydobywcze kopalni Brzeszcze i mogła doprowadzić do likwidacji kopalni.

Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska odpierała wszystkie zarzuty. Mówiąc o drodze S1 przypomniała, że opinia władz gminnych jest tylko kolejną formą konsultacji społecznych, w których brali udział również mieszkańcy. Decyzja którędy przebiegnie droga nie leży jednak w ich kompetencjach. Burmistrz podkreśliła zarazem: "S1 nie ma nawet na liście rezerwowej inwestycji planowanych na lata 2014-2020".

Jankowska była burmistrzem Brzeszcz od grudnia 2006 roku.

svit, PAP

[Fot. sxc.hu]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 2. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 3. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 4. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 5. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 6. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 7. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 8. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook