Jedynie prawda jest ciekawa


Brudziński: przegrali ci, którzy próbowali ośmieszyć byłych pracowników PGR, zapomnieć o nich

07.07.2018
1270jaszabrudzinskij
Brudziński: przegrali ci, którzy próbowali ośmieszyć byłych pracowników PGR, zapomnieć o nich

Przegrali ci, którzy próbowali was ośmieszyć, zapomnieć o was. Przegrał Balcerowicz, przegrali liberałowie, wygrała Polska - powiedział w sobotę w Wartkowie szef MSWiA Joachim Brudziński podczas III Zjazdu Byłych Pracowników PGR Województwa Zachodniopomorskiego.

Gospodarzami III Zjazdu Byłych Pracowników PGR Województwa Zachodniopomorskiego w Wartkowie są władze gminy Gościno. W tym roku imprezę połączono z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wziął w niej udział minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Uczestniczył w mszy św., przemarszu prowadzonym przez orkiestrę wojskową na miejsce obchodów oraz samej uroczystości z udziałem byłych pracowników pegeerów m.in. z Redła, Sławoborza, Rymania czy Myślina.

"Przegrali ci, którzy próbowali was ośmieszyć, zapomnieć o was, przegrali. Przegrał Balcerowicz, przegrali liberałowie, zwyciężyła Polska. Dzisiaj tu bije serce Polski" - powiedział Brudziński, zwracają się do byłych pracowników pegeerów.

"Odważyłem się tu przyjechać, ponieważ wiem, że mogę stanąć przed państwem z podniesionym czołem. Kiedy zapowiadaliśmy programy społeczne, pomocy polskim rodzinom, pomocy osobom najbardziej potrzebującym, to ci sami, którzy likwidowali pegeery, te wielkie autorytety z prof. Leszkiem Balcerowiczem, mówili wtedy tak: kłamią, nie będzie pieniędzy na +500 Plus+, na program pomocowy dla najuboższych, na pomoc dla seniorów. Okazało się, że my mieliśmy rację" - podkreślił minister, dodając, że beneficjentami tych programów są również byli pracownicy PGR, ich dzieci i wnuki.

Powiedział też, że jako minister rządu premiera Mateusza Morawieckiego, rządu PiS, przeprasza byłych pracowników pegeerów za to, "że 1989 r. państwo w tym wymiarze instytucjonalnym odwróciło się" od nich. "Wy dopiero powoli z tych kolan wstajecie" - dodał.

"Chciałbym przeprosić za to, że nie tylko odebrano wam godność ludzi, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni środków do życia, pracy, możliwości perspektywy rozwoju, zapewnienia bezpieczeństwa własnym dzieciom, wnukom, ale również uczyniono z was i z tych terenów taki wymiar prześmiewczy" - oświadczył Brudziński.

Zadeklarował jednocześnie: "jako politycy odpowiedzialni za nasze państwo zrobimy wszystko, aby to hasło, z którym rozjechaliśmy się dziś po kraju - +Polska jest jedna+ było zgodne z prawdą".

Minister otrzymał od uczestników zjazdu koszulkę z symbolicznym napisem "Przywróćcie godność Byłym Pracownikom PGR i zadośćuczyńcie".

Burmistrz Gościna Marian Sieradzki przyznał, że "dziś niestety na wsiach popegeerowskich nie jest najlepiej" i widać to także na przykładzie wsi w gminie Gościno. "Potrzebujemy programów rewitalizacji skierowanych do wsi popegeerowskich, by podnieść jakość życia. Pomimo że upłynęło 25 lat od likwidacji PGR, to nadal wiele spraw pozostało niezałatwionych" - dodał.

III Zjazd Byłych Pracowników PGR Województwa Zachodniopomorskiego w Wartkowie połączony z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwa w sobotę do wieczora. W programie m.in.: pokaz sprzętu wojskowego i policyjnego, patrol konny, prezentacja sprzętu rolniczego oraz koncerty i występ Kabaretu Koń Polski. (PAP)

autor: Inga Domurat


Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook