Jedynie prawda jest ciekawa


Broń palna: Legalna zawsze używana zgodnie z prawem

18.05.2017

Ostatni rok to wyraźny wzrost w liczbie wydanych zezwoleń na sportową broń palną. Czy Polacy interesują się bronią coraz bardziej? I czy w związku z tym lepiej układają się relacje na linii środowisko strzeleckie - policja? O tym rozmawiamy z rzecznikiem Komendy Głównej Policji podkomisarzem Dawidem Marciniakiem

Arkady Saulski: Według ujawnionych kilka miesięcy temu znów wydano więcej zezwoleń na broń do celów sportowych - czego efektem jest taka zmiana? Czy KGP ma swoją hipotezę na ten temat?

Podkomisarz Dawid Marciniak: Według danych dostępnych na stronie www.policja.gov.pl w 2016 r. wydano 5.007 pozwoleń na broń w celu łowieckim i 4.835 pozwoleń na broń w celu sportowym. Zatem to myśliwi uzyskali więcej pozwoleń na broń, niż sportowcy.

Mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania bronią sportową?

Zgodzić się należy niewątpliwie z tezą o wzroście zainteresowania bronią sportową - w 2015 r. wydano w tym celu 2.824 pozwolenia. Wydaje się, że wzrost liczby wydanych pozwoleń w tym celu odzwierciedla tylko występujący w ostatnim czasie wzrost zainteresowania części społeczeństwa strzelectwem i posiadaniem własnej broni, gdyż nie zmienił się stan prawny w zakresie dostępu do pozwoleń na broń w celu sportowym.

Wiele środowisk postuluje zmiany w prawie dotyczącym wydawania zezwoleń, niejednokrotnie krytykowana jest też policja, stawiana w roli przeciwnika inicjatyw zwiększających możliwości nabywania broni palnej przez obywateli.

Obowiązkiem Policji jest działanie na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, a więc w sprawach związanych z pozwoleniami na broń - w ramach wyznaczonych przepisami Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r., poz. 576 ze zm.). Należy zwrócić uwagę, że prawo do broni nie należy do praw konstytucyjnych oraz podlega reglamentacji przez Państwo.

Jak traktują Państwo takie opinie? Czy utrudniają one współpracę ze środowiskami strzeleckimi?

Nie jesteśmy upoważnieni do budowania hipotez na temat ewentualnych skutków liberalizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów. Bezsprzecznym pozostaje fakt, przy obecnym ograniczeniu w dostępie do broni w Polsce praktycznie nie występuje problem używania broni posiadanej legalnie, niezgodnie z prawem.

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook