Jedynie prawda jest ciekawa


Broń palna: Legalna zawsze używana zgodnie z prawem

18.05.2017

Ostatni rok to wyraźny wzrost w liczbie wydanych zezwoleń na sportową broń palną. Czy Polacy interesują się bronią coraz bardziej? I czy w związku z tym lepiej układają się relacje na linii środowisko strzeleckie - policja? O tym rozmawiamy z rzecznikiem Komendy Głównej Policji podkomisarzem Dawidem Marciniakiem

Arkady Saulski: Według ujawnionych kilka miesięcy temu znów wydano więcej zezwoleń na broń do celów sportowych - czego efektem jest taka zmiana? Czy KGP ma swoją hipotezę na ten temat?

Podkomisarz Dawid Marciniak: Według danych dostępnych na stronie www.policja.gov.pl w 2016 r. wydano 5.007 pozwoleń na broń w celu łowieckim i 4.835 pozwoleń na broń w celu sportowym. Zatem to myśliwi uzyskali więcej pozwoleń na broń, niż sportowcy.

Mamy do czynienia ze wzrostem zainteresowania bronią sportową?

Zgodzić się należy niewątpliwie z tezą o wzroście zainteresowania bronią sportową - w 2015 r. wydano w tym celu 2.824 pozwolenia. Wydaje się, że wzrost liczby wydanych pozwoleń w tym celu odzwierciedla tylko występujący w ostatnim czasie wzrost zainteresowania części społeczeństwa strzelectwem i posiadaniem własnej broni, gdyż nie zmienił się stan prawny w zakresie dostępu do pozwoleń na broń w celu sportowym.

Wiele środowisk postuluje zmiany w prawie dotyczącym wydawania zezwoleń, niejednokrotnie krytykowana jest też policja, stawiana w roli przeciwnika inicjatyw zwiększających możliwości nabywania broni palnej przez obywateli.

Obowiązkiem Policji jest działanie na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, a więc w sprawach związanych z pozwoleniami na broń - w ramach wyznaczonych przepisami Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. z 2012 r., poz. 576 ze zm.). Należy zwrócić uwagę, że prawo do broni nie należy do praw konstytucyjnych oraz podlega reglamentacji przez Państwo.

Jak traktują Państwo takie opinie? Czy utrudniają one współpracę ze środowiskami strzeleckimi?

Nie jesteśmy upoważnieni do budowania hipotez na temat ewentualnych skutków liberalizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów. Bezsprzecznym pozostaje fakt, przy obecnym ograniczeniu w dostępie do broni w Polsce praktycznie nie występuje problem używania broni posiadanej legalnie, niezgodnie z prawem.

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook