Jedynie prawda jest ciekawa


Brexit i prezydentura Trumpa tematem rozmów z Merkel

07.02.2017

Rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel będą dotyczyć Brexitu, tego, jak Polska i Niemcy mogą mówić wspólnym głosem na ten temat, ale także stosunku państw UE do prezydentury Donalda Trumpa - powiedział w TVP Info Marek Magierowski.

We wtorek w TVP Info dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zapowiedział, że spotkanie Dudy z Merkel będzie "dotyczyło spraw, które nurtują i Niemcy, i Polskę w kontekście przyszłości Europy". Jak wyjaśnił, wśród poruszanych tematów znajdzie się na pewno kwestia Brexitu. -Zarówno Niemcy, jak i Polska chciałyby, aby Brexit przebiegał w sposób łagodny- powiedział Magierowski. -Wygląda na to, że nie da się już powstrzymać tego procesu, ale należy uczynić wszystko, aby ten rozwód Wielkiej Brytanii z UE miał jak najmniejszy wpływ na gospodarkę unijną, bo to jest największe zmartwienie dzisiaj wszystkich członków UE- mówił Magierowski.

Jego zdaniem rząd niemiecki i polski zdają sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. -O ile Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, to Wielka Brytania jest naszym drugim partnerem handlowym w kolejności. Dorzućmy do tego ogromną liczbę Polaków, którzy żyją i pracują w Wielkiej Brytanii, których sytuacja dziś jest niepewna. Nie wiedzą przecież jaka będzie ich sytuacja prawna w momencie, kiedy - prawdopodobnie za co najmniej dwa lata - dojdzie do ostatecznego rozwodu Wielkiej Brytanii z UE. To jest także zadanie dla polskich władz, aby wspólnie wynegocjować takie warunki tego rozejścia, żeby polska społeczność w Wielkiej Brytanii w jak najmniejszym stopniu odczuła negatywne konsekwencje tego rozwodu- powiedział Magierowski.

Przypomniał jednak, że stanowisko polskiego rządu jest takie, że Polacy, którzy nabyli prawa w Wielkiej Brytanii będą mogli w niej zostać. -Mamy nadzieję, że rząd Wielkiej Brytanii się do tego dostosuje- podkreślił. -Nie można mówić o Brexicie także w oderwaniu od naszych wspólnych interesów - nie tylko ekonomicznych i nie tylko politycznych - ale także militarnych. Wielka Brytania jest niezwykle ważnym partnerem dla Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim i musimy dbać o to, aby (...) była trwałym i stabilnym sojusznikiem dla Polski- powiedział Magierowski.

Zapowiedział, że kwestia Brexitu nie będzie jednak tematem dominującym spotkania z Merkel.  -Myślę, że niezwykle ważnym tematem będzie stosunek poszczególnych członków UE do prezydentury Donalda Trumpa. Europa Zachodnia - mówię o opinii publicznej, nie o elitach politycznych - reaguje dość histerycznie na różne posunięcia, zapowiedzi płynące z ust Trumpa. Widać też, że Europa Wschodnia reaguje nieco spokojniej. Pamięta o tym, że Stany Zjednoczone - niezależnie od tego kto zasiada w Białym Domu - były są i pozostają najważniejszym naszym sojusznikiem militarnym. Trzeba uczynić wszystko, by przekonać Trumpa, do naszych racji, aby miał świadomość zagrożeń płynących głównie zza naszej wschodniej granicy i żeby wiedział dlaczego wzmacnianie np. wschodniej flanki NATO jest tak ważne, także z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych- podkreślił Magierowski.

Odniósł się też do wyrażanych przez opozycję obaw o kontakty m.in. gospodarcze między Polską a Niemcami. -Nie rozumiem tych alarmistycznych tonów. (...) Nie widzę powodów do niepokoju, tym bardziej powodów do niepokoju niemieckich inwestorów, którzy zawsze byli i są mile widziani w Polsce. Pod warunkiem, że kontakty gospodarcze będą się rozwijały na zasadzie pewnej wzajemności- stwierdził. 

fot.[PAP/EPA/LUKAS BARTH]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook