Jedynie prawda jest ciekawa


Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

23.06.2018
walada23062018
Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska - ogłoszono podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej (PO i N). "Koniec republiki deweloperów w Gdańsku" - zapowiedział Wałęsa.

Kandydatura Wałęsy została ogłoszona podczas zorganizowanej w sobotę w Gdańsku na Stadionie Energa, Regionalnej Konwencji Samorządowej Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą PO i Nowoczesna. Bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Gdańska jest Paweł Adamowicz, pełniący tę funkcję od 20 lat, do niedawna jeden z liderów PO.

"Może to truizm, ale Gdańsk zawsze był symbolem solidarności i wolności i z tym związane jest jedno nazwisko, a teraz to nazwisko w nowym otwarciu ma szanse stać się symbolem +lepszego Gdańska+" - przekonywała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. "Ważne jest, żebyśmy w mieście kontynuowali to, co jest dobre i zmieniali, to co złe" - dodała. Jak powiedziała, "nie może być tak, że miasta stają się feudalnymi księstwami władzy dla władzy".

W jej ocenie, Jarosław Wałęsa "to świetny człowiek, który ma świetne nazwisko i pomysł na Gdańsk".

Jarosław Wałęsa podczas prezentacji założeń swego programu najgorętsze oklaski otrzymał za deklarację, że "to mieszkańcy będą decydować o tym, jak będą zagospodarowane tereny miejskie". Obiecał, że nie dopuści do "bezładnego betonowania Gdańska". "Dlatego tutaj dziś deklaruję koniec +republiki deweloperów+ - Gdańsk będzie dla mieszkańców" - podkreślił Wałęsa.

Zaproponował, aby przez kolejne pięć lat wysiłki były kierowane na "programy chodnikowe, programy lokalnych dróg, na zagospodarowanie podwórek, zwiększenie wydatków na zieleń miejską, przyspieszenie realizacji programu +jaśniejszy Gdańsk+". "Czy Gdańsk potrzebuje kolejnego muzeum, na które trzeba będzie wydać 150 - 200 mln zł, czy nie warto zainwestować w 15 żłobków?" - pytał.

Zadeklarował, że w czasie swojej prezydentury chciałby "poszerzać dialog z mieszkańcami, żeby w domach sąsiedzkich w każdej dzielnicy można było aktywować inicjatywy mieszkańców". Obiecał, że także seniorów chce zachęcać do współpracy. "Również oni mają miejsce w Gdańsku" - podkreślił. Według Wałęsy, trzeba myśleć też "o odpowiednim zagospodarowaniu miasta, że jeszcze wiele osiedli nie jest dobrze +oprzyrządowanych+, że brakuje przychodni, żłobków, przedszkoli, wystarczających połączeń komunikacyjnych". Zadeklarował zwiększenie nakładów na komunikację miejską do 500 mln zł. Wałęsa zapowiedział zwiększenie budżetu dla rad dzielnic i zmiany w zarządzaniu spółkami należącymi do miasta.

Lider PO Grzegorz Schetyna pytany przez dziennikarzy o kandydaturę Pawła Adamowicza przyznał, że "rozmawiał z nim przez wiele miesięcy". Zadeklarował, że "jest otwarty na rozmowy". "Jest wiele miejsc w polityce, w przestrzeni publicznej dla Pawła Adamowicza" - zadeklarował. Zaznaczył, że w sprawie wyborów w Gdańsku "to jest suwerenna decyzja gdańskiej PO". Według Schetyny tę decyzję "zaakceptuje zarząd krajowy" Platformy.

Lech Wałęsa pytany o kandydaturę syna na prezydenta Gdańska, powiedział dziennikarzom, że "nie jest do końca zadowolony". "Ale kiedy już w to wejdzie, będę go wspierał oczywiście, bo jest moim synem" - dodał.

Na pytanie, czy Jarosław byłby dobrym prezydentem Gdańska, Wałęsa przyznał, że jest on "strasznie pracowity". "Ja się boję, bo on jest za bardzo pracowity. On jest tak ambitny, bardziej ode mnie ambitny. Taki twardziel, że to będzie go dużo kosztowało" - powiedział b. prezydent. Jak dodał, "jeśli będzie trochę sprawiedliwości, to on (Jarosław) wygra". "Nie dlatego, że jest moim synem, ale on jest po prostu dobry" - powiedział Wałęsa podkreślając, że Jarosław jest "jednym z najbardziej pracowitych ludzi" w Brukseli.

41-letni Jarosław Wałęsa był w latach 2005-09 posłem PO; od 2009 r. sprawuje mandat eurodeputowanego. Jest politologiem, wykształcenie wyższe zdobył na jednej z amerykańskich uczelni.

W jesiennych wyborach samorządowych oprócz Jarosława Wałęsy i Pawła Adamowicza kandydatami na prezydenta Gdańska są też: Kacper Płażyński (PiS), Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk) i Andrzej Ceynowa (SLD). (PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska, Anna Kisicka

bls/ aks/ par/


Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook