Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bp Tomasik: za bezrobocie odpowiadają politycy

09.09.2013

Problem bezrobocia strukturalnego to zadanie dla polityków - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Okazją do rozmowy było zebranie Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Na ile diecezja czy parafia może się zaangażować w walkę z bezrobociem? To zadanie dla polityków. Naszym błędem było to, że nie słuchaliśmy nauczania społecznego Jana Pawła II, który pokazywał kierunki i zasady dotyczące życia gospodarczego i politycznego. Brak zasad i konsekwencji rodzi właśnie takie problemy - mówił biskup Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomskiej zauważył też, że radomska Arka pokazuje, jak można się włączyć się w pomoc dzieciom i młodzież. - Ogromne zasługi na tym polu ma również Caritas. Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas są konkretnym sposobem pomagania innym, zaś problem bezrobocia strukturalnego to zadania dla polityków - powiedział biskup Tomasik.

Przypomnijmy, że podczas zebrania Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, odbyły się także dwie dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z zakresu polityki zatrudnienia, oświaty, przedstawicieli pracodawców chrześcijańskich oraz rzeczników ds. młodzieży.

Czarnymi punktami na mapie bezrobocia w Polsce są powiaty, gdzie brakuje pracy dla przeszło 30 proc. mieszkańców. Taką stopę bezrobocia mają powiaty: elbląski, braniewski, węgorzewski, bartoszycki i kętrzyński. Jeszcze gorsza sytuacja jest w powiecie radomskim, gdzie prawie 32 proc. mieszkańców nie ma pracy. Najwięcej - bo prawie 38 proc. - osób bez pracy pozostaje jednak w powiecie szydłowieckim. Ten powiat określany jest wyspą bezrobocia na bogatym Mazowszu.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-17524049 24.05.2017

  Ziobro: Stachowiak nie zginął od tasera

  „Biegli uznali, że badania nie dają podstaw do jednoznacznego ustalenia bezpośredniej przyczyny śmierci”.

 2. lapinskistefddg 24.05.2017

  Łapiński: Coraz większe nakłady na obronność

  Chcemy być istotnym komponentem bezpieczeństwa międzynarodowego - mówił w środę rzecznik prasowy prezydenta Krzysztof Łapiński. Polska będzie zwiększać wydatki na obronność; jeśli chodzi o zaangażowanie polskich żołnierzy poza granicami, na razie nie ma takiego tematu - dodał.

 3. mid-17524047 24.05.2017

  Błaszczak: „Nie uciekamy od odpowiedzialności”

  „My patologię nazywamy po imieniu i na nią skutecznie reagujemy” - mówił szef MSWiA, odpowiadając w Sejmie ws. śmierci Igora Stachowiaka.

 4. CYupUOWAAAdWl0 24.05.2017

  Akcja CBA przeciwko mafii VAT-owskiej

  Zatrzymano trzy osoby podejrzewane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy.

 5. DAkXJVXgAAicPW 24.05.2017

  Prezydent i rząd składają kondolencje

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i polscy parlamentarzyści złożyli kondolencje rodzinom ofiar zamachu w Manchesterze. „Łączę się w żalu i w modlitwie” - napisał na Twitterze prezydent Duda.

 6. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 7. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook