Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Tomasik: za bezrobocie odpowiadają politycy

09.09.2013

Problem bezrobocia strukturalnego to zadanie dla polityków - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Okazją do rozmowy było zebranie Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Na ile diecezja czy parafia może się zaangażować w walkę z bezrobociem? To zadanie dla polityków. Naszym błędem było to, że nie słuchaliśmy nauczania społecznego Jana Pawła II, który pokazywał kierunki i zasady dotyczące życia gospodarczego i politycznego. Brak zasad i konsekwencji rodzi właśnie takie problemy - mówił biskup Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomskiej zauważył też, że radomska Arka pokazuje, jak można się włączyć się w pomoc dzieciom i młodzież. - Ogromne zasługi na tym polu ma również Caritas. Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas są konkretnym sposobem pomagania innym, zaś problem bezrobocia strukturalnego to zadania dla polityków - powiedział biskup Tomasik.

Przypomnijmy, że podczas zebrania Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, odbyły się także dwie dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z zakresu polityki zatrudnienia, oświaty, przedstawicieli pracodawców chrześcijańskich oraz rzeczników ds. młodzieży.

Czarnymi punktami na mapie bezrobocia w Polsce są powiaty, gdzie brakuje pracy dla przeszło 30 proc. mieszkańców. Taką stopę bezrobocia mają powiaty: elbląski, braniewski, węgorzewski, bartoszycki i kętrzyński. Jeszcze gorsza sytuacja jest w powiecie radomskim, gdzie prawie 32 proc. mieszkańców nie ma pracy. Najwięcej - bo prawie 38 proc. - osób bez pracy pozostaje jednak w powiecie szydłowieckim. Ten powiat określany jest wyspą bezrobocia na bogatym Mazowszu.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 2. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 3. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 4. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook