Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Tomasik: za bezrobocie odpowiadają politycy

09.09.2013

Problem bezrobocia strukturalnego to zadanie dla polityków - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Okazją do rozmowy było zebranie Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Na ile diecezja czy parafia może się zaangażować w walkę z bezrobociem? To zadanie dla polityków. Naszym błędem było to, że nie słuchaliśmy nauczania społecznego Jana Pawła II, który pokazywał kierunki i zasady dotyczące życia gospodarczego i politycznego. Brak zasad i konsekwencji rodzi właśnie takie problemy - mówił biskup Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomskiej zauważył też, że radomska Arka pokazuje, jak można się włączyć się w pomoc dzieciom i młodzież. - Ogromne zasługi na tym polu ma również Caritas. Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas są konkretnym sposobem pomagania innym, zaś problem bezrobocia strukturalnego to zadania dla polityków - powiedział biskup Tomasik.

Przypomnijmy, że podczas zebrania Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, odbyły się także dwie dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z zakresu polityki zatrudnienia, oświaty, przedstawicieli pracodawców chrześcijańskich oraz rzeczników ds. młodzieży.

Czarnymi punktami na mapie bezrobocia w Polsce są powiaty, gdzie brakuje pracy dla przeszło 30 proc. mieszkańców. Taką stopę bezrobocia mają powiaty: elbląski, braniewski, węgorzewski, bartoszycki i kętrzyński. Jeszcze gorsza sytuacja jest w powiecie radomskim, gdzie prawie 32 proc. mieszkańców nie ma pracy. Najwięcej - bo prawie 38 proc. - osób bez pracy pozostaje jednak w powiecie szydłowieckim. Ten powiat określany jest wyspą bezrobocia na bogatym Mazowszu.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook