Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Tomasik: za bezrobocie odpowiadają politycy

09.09.2013

Problem bezrobocia strukturalnego to zadanie dla polityków - powiedział biskup radomski Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom. Okazją do rozmowy było zebranie Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Na ile diecezja czy parafia może się zaangażować w walkę z bezrobociem? To zadanie dla polityków. Naszym błędem było to, że nie słuchaliśmy nauczania społecznego Jana Pawła II, który pokazywał kierunki i zasady dotyczące życia gospodarczego i politycznego. Brak zasad i konsekwencji rodzi właśnie takie problemy - mówił biskup Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomskiej zauważył też, że radomska Arka pokazuje, jak można się włączyć się w pomoc dzieciom i młodzież. - Ogromne zasługi na tym polu ma również Caritas. Szkolne Koła Caritas i Parafialne Zespoły Caritas są konkretnym sposobem pomagania innym, zaś problem bezrobocia strukturalnego to zadania dla polityków - powiedział biskup Tomasik.

Przypomnijmy, że podczas zebrania Komisji Biskupów Wspólnoty Europejskiej, które odbyło się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, odbyły się także dwie dyskusje panelowe z udziałem ekspertów z zakresu polityki zatrudnienia, oświaty, przedstawicieli pracodawców chrześcijańskich oraz rzeczników ds. młodzieży.

Czarnymi punktami na mapie bezrobocia w Polsce są powiaty, gdzie brakuje pracy dla przeszło 30 proc. mieszkańców. Taką stopę bezrobocia mają powiaty: elbląski, braniewski, węgorzewski, bartoszycki i kętrzyński. Jeszcze gorsza sytuacja jest w powiecie radomskim, gdzie prawie 32 proc. mieszkańców nie ma pracy. Najwięcej - bo prawie 38 proc. - osób bez pracy pozostaje jednak w powiecie szydłowieckim. Ten powiat określany jest wyspą bezrobocia na bogatym Mazowszu.

KAI/kop
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook