Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Skworc do górników: "bądźcie wierni etosowi"

04.12.2012

Do wierności górniczemu etosowi, rodzinie i wartościom wezwał górników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który w Barbórkę - tradycyjnym dniu górnika - przewodniczył porannej mszy w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec.

W dniu Barbórki msze w intencji górników i ich rodzin odprawiane są w wielu kościołach na Górnym Śląsku, a także na terenie kopalń - w cechowniach i innych miejscach spotkań górników.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy w kościele pod wezwaniem św. Anny w katowickim Nikiszowcu - zabytkowym, ponadstuletnim osiedlu robotniczym o unikatowej architekturze, zbudowanym z charakterystycznej czerwonej cegły.

Tradycyjnie obchody Barbórki w tej dzielnicy Katowic mają szczególny klimat i koloryt. Rano mieszkańców Nikiszowca obudziła górnicza orkiestra. Później członkowie rodzin górników z pobliskiej kopalni Wieczorek uczestniczyli w mszy, w większości ubrani w górnicze mundury lub śląskie stroje regionalne.

"Stawajcie się coraz doskonalszymi w wykonywaniu zawodu (), bądźcie wierni górniczemu etosowi; bądźcie wierni swojej rodzinie - małżonce, dzieciom; stójcie na straży niedzieli i jej świętowania, odpoczynku po pracy dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa; i bracia: bądźcie trzeźwi. I trwajcie w dziękczynieniu za każdą szczęśliwą szychtę. I nie przechodźcie bez zatrzymania, choćby na moment, obok wizerunku św. Barbary w cechowni, w sali zbornej" - powiedział w homilii metropolita.

"Patrzcie w przyszłość z nadzieją, że nawet najtrudniejsze problemy zostaną pozytywnie rozwiązane" - dodał, apelując o dialog w rozwiązywaniu problemów.

Abp Skworc podkreślił, że trudnych problemów górnictwa nie da się uzdrowić "jednym pociągnięciem czarodziejskiej różdżki"; nie zjawi się też "mesjasz", który rozwiąże problemy branży. Hierarcha wezwał do współdziałania wszystkie podmioty życia społecznego, zwłaszcza kierownictwa spółek górniczych i gminy.

Hierarcha wskazał, że górnikom towarzyszy dziś oczekiwanie na stabilizację - na rozwój, realizację nowych inwestycji czy wytyczanie nowych pól wydobywczych. Zauważył, że w mijającym roku nasiliły się niepokoje i emocje społeczne w środowisku górniczym, "związane z nowym podejściem rządu do emerytur górniczych oraz możliwym podziałem górników dołowych pod kątem uprawnień emerytalnych - na tych zatrudnionych przy wydobyciu oraz wykonujących inne czynności pod ziemią".

"Ta druga grupa, częstokroć wykonująca niebezpieczne prace, obawia się, że utraci obecne uprawnienia" - powiedział abp Skworc. Przypomniał też, że wprowadzenie podatku akcyzowego na węgiel spowodowało szereg utrudnień w handlu węglem. Wskazał, że sytuacji polskiego górnictwa nie ułatwia znaczący import węgla.

Metropolita ocenił, że kryzys wywołuje negatywne skutki społeczne w rejonach żyjących głównie z górnictwa. Za taki widoczny przejaw kryzysu uznał "narastające wykluczenie społeczne, zwłaszcza na starych osiedlach górniczych, oraz przestępczość, a w tym kradzieże węgla z wagonów, czy innych materiałów z kopalń, kończące się niekiedy tragicznymi wypadkami". Jak mówił, sytuacja na Górnym Śląsku jest pod tym względem i tak lepsza niż w dawnym zagłębiu dolnośląskim, gdzie działają biedaszyby.

Abp Skworc przypomniał o zagrożeniach i niebezpieczeństwach górniczej pracy, wspominając jej ofiary. "W wykonywaniu waszego zawodu trzeba czujności. Musisz bracie czuwać nad samym sobą, w każdej chwili - a zwłaszcza pod ziemią. Niektórzy sądzą, że od mnożenia przepisów bhp zwiększy się bezpieczeństwo na kopalni - wiemy, że tak nie jest; wiemy też, że wzrośnie ono na pewno, jeśli jako świadomy zagrożeń górnik będziesz czuwał" - powiedział hierarcha, podkreślając, że niebezpieczeństwa - natury moralnej - są też na powierzchni.

PAP/run

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 2. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 3. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 4. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 5. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 6. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 7. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook