Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Skworc do górników: "bądźcie wierni etosowi"

04.12.2012

Do wierności górniczemu etosowi, rodzinie i wartościom wezwał górników metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który w Barbórkę - tradycyjnym dniu górnika - przewodniczył porannej mszy w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec.

W dniu Barbórki msze w intencji górników i ich rodzin odprawiane są w wielu kościołach na Górnym Śląsku, a także na terenie kopalń - w cechowniach i innych miejscach spotkań górników.

Metropolita katowicki przewodniczył mszy w kościele pod wezwaniem św. Anny w katowickim Nikiszowcu - zabytkowym, ponadstuletnim osiedlu robotniczym o unikatowej architekturze, zbudowanym z charakterystycznej czerwonej cegły.

Tradycyjnie obchody Barbórki w tej dzielnicy Katowic mają szczególny klimat i koloryt. Rano mieszkańców Nikiszowca obudziła górnicza orkiestra. Później członkowie rodzin górników z pobliskiej kopalni Wieczorek uczestniczyli w mszy, w większości ubrani w górnicze mundury lub śląskie stroje regionalne.

"Stawajcie się coraz doskonalszymi w wykonywaniu zawodu (), bądźcie wierni górniczemu etosowi; bądźcie wierni swojej rodzinie - małżonce, dzieciom; stójcie na straży niedzieli i jej świętowania, odpoczynku po pracy dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa; i bracia: bądźcie trzeźwi. I trwajcie w dziękczynieniu za każdą szczęśliwą szychtę. I nie przechodźcie bez zatrzymania, choćby na moment, obok wizerunku św. Barbary w cechowni, w sali zbornej" - powiedział w homilii metropolita.

"Patrzcie w przyszłość z nadzieją, że nawet najtrudniejsze problemy zostaną pozytywnie rozwiązane" - dodał, apelując o dialog w rozwiązywaniu problemów.

Abp Skworc podkreślił, że trudnych problemów górnictwa nie da się uzdrowić "jednym pociągnięciem czarodziejskiej różdżki"; nie zjawi się też "mesjasz", który rozwiąże problemy branży. Hierarcha wezwał do współdziałania wszystkie podmioty życia społecznego, zwłaszcza kierownictwa spółek górniczych i gminy.

Hierarcha wskazał, że górnikom towarzyszy dziś oczekiwanie na stabilizację - na rozwój, realizację nowych inwestycji czy wytyczanie nowych pól wydobywczych. Zauważył, że w mijającym roku nasiliły się niepokoje i emocje społeczne w środowisku górniczym, "związane z nowym podejściem rządu do emerytur górniczych oraz możliwym podziałem górników dołowych pod kątem uprawnień emerytalnych - na tych zatrudnionych przy wydobyciu oraz wykonujących inne czynności pod ziemią".

"Ta druga grupa, częstokroć wykonująca niebezpieczne prace, obawia się, że utraci obecne uprawnienia" - powiedział abp Skworc. Przypomniał też, że wprowadzenie podatku akcyzowego na węgiel spowodowało szereg utrudnień w handlu węglem. Wskazał, że sytuacji polskiego górnictwa nie ułatwia znaczący import węgla.

Metropolita ocenił, że kryzys wywołuje negatywne skutki społeczne w rejonach żyjących głównie z górnictwa. Za taki widoczny przejaw kryzysu uznał "narastające wykluczenie społeczne, zwłaszcza na starych osiedlach górniczych, oraz przestępczość, a w tym kradzieże węgla z wagonów, czy innych materiałów z kopalń, kończące się niekiedy tragicznymi wypadkami". Jak mówił, sytuacja na Górnym Śląsku jest pod tym względem i tak lepsza niż w dawnym zagłębiu dolnośląskim, gdzie działają biedaszyby.

Abp Skworc przypomniał o zagrożeniach i niebezpieczeństwach górniczej pracy, wspominając jej ofiary. "W wykonywaniu waszego zawodu trzeba czujności. Musisz bracie czuwać nad samym sobą, w każdej chwili - a zwłaszcza pod ziemią. Niektórzy sądzą, że od mnożenia przepisów bhp zwiększy się bezpieczeństwo na kopalni - wiemy, że tak nie jest; wiemy też, że wzrośnie ono na pewno, jeśli jako świadomy zagrożeń górnik będziesz czuwał" - powiedział hierarcha, podkreślając, że niebezpieczeństwa - natury moralnej - są też na powierzchni.

PAP/run

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook