Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Kiernikowski: ofiary zbrodni lubińskiej milczą, a jednak wołają

31.08.2017

Bp Kiernikowski w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który 20 lat temu na Polach Legnickich mówił o miłości bliźniego i o potrzebie sprawiedliwości.

Ofiary zbrodni lubińskiej i ofiary wszystkich nieprawości - gdziekolwiek one się działy - te ofiary milczą, a jednak wołają - podkreślił ordynariusz diecezji legnickiej biskup Zbigniew Kiernikowski podczas mszy św. w 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej.

We mszy św. w Lubinie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz ministrowie jej rządu, w tym szef MON Antoni Macierewicz oraz parlamentarzyści; msza rozpoczęła uroczyste obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r. ZOMO zastrzeliło w Lubinie trzech manifestantów podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej z okazji Porozumień Sierpniowych.

Bp Kiernikowski w homilii przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który 20 lat temu na Polach Legnickich mówił o miłości bliźniego i o potrzebie sprawiedliwości.

Jak dodał biskup Jan Paweł II wskazywał wówczas na konieczność bycia uwrażliwionym na wszystko, co jest związane z biedą i niesprawiedliwością, jawnego lub zakamuflowanego wyzysku. "Chciałoby się powiedzieć: korzyści pewnych grup czy elit, a niedostatecznego szukania dobra wszystkich, a szczególnie słabszych" - mówił ordynariusz diecezji legnickiej.

- Jesteśmy zgromadzeni tutaj w 35. rocznicę zbrodni lubińskiej, tej zbrodni, o której mówimy i wiemy, że nigdy nie została sprawiedliwie rozliczona. A więc niesprawiedliwość bardzo wymowna, jaka się dokonała między ludźmi i przez ludzi w imię jakiegoś dobra, jakiejś ideologii, nieprzyjaznej człowiekowi, pozornego dobra - powiedział bp Kiernikowski.

- Modlimy się dziś też o to, byśmy nie pozwalali się uwodzić przez jakiekolwiek odmienności, poza prawem Bożym - dodał. Jak dodał "nieprawdziwe obietnice zwodzą, łudzą, ale w końcu niszczą".

- Ofiary zbrodni lubińskiej i ofiary wszystkich nieprawości, gdziekolwiek one się działy, te ofiary - jak jest napisane na pomniku - milczą, a jednak wołają. Te ofiary, to milczenie, to wołanie, najbardziej scala się w imieniu Jezusa, który kiedy był oskarżany, wiedział kiedy dobrowolnie milczeć i stać się ofiarą i w jaki sposób obwieszczać dobrą nowinę o dobroci Boga - powiedział bp Kiernikowski.

PAP

Warto poczytać

 1. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 2. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 3. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Rafał Trzaskowski był w poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego w porannym programie Radia Zet. Kandydat opozycji na prezydenta Warszawy opowiadał m.in. o swojej kandydaturze, odnosił się także do sporu Polski z Komisją Europejską

 4. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 5. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 6. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 7. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 8. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook