Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

24.03.2018
1270janocha
Bp Janocha: Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga

Wielki Post jest po to, żebyśmy usłyszeli głos Boga, a my ciągle uciekamy w rozrywkę - mówił w sobotę bp Michał Janocha do młodzieży, zgromadzonej w Świątyni Opatrzności Boże z okazji obchodów XXXIII Światowych Dni Młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej.

W sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się Diecezjalny Dzień Młodzieży, obchodzony pod hasłem: "Nie bój się Maryjo, bowiem znalazłaś łaskę u Boga". W łączności z papieżem i młodzieżą całego świata ponad tysiąc młodych z całej Archidiecezji Warszawskiej spotkało się z biskupem, a z rówieśnikami dzieliło wiarą. Uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W homilii skierowanej do młodzieży, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej bp Michał Janocha podkreślił, że "każdy z nas został uratowany na wieczność przez śmierć Chrystusa". Dodał, że "Chrystus przyjął krzyż, żebyśmy my mogli żyć na wieki, żeby życie nasze nie skończyło się razem z naszą śmiercią, po to umarł na krzyżu. I to jest tajemnica wiary, to jest serce Kościoła".

"Dzisiaj - mówił dalej bp Janocha - gromadzimy się tutaj w Świątyni Bożej Opatrzności, wokół Wielkiego Tygodnia, wokół tych wydarzeń, które zadecydowały o naszej duchowej godności na wieczność". "Każdy z nas został włączony w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa" - podkreślił.

Zwracając się do licznie zgromadzonej młodzieży, bp Janocha powiedział: "Przynosicie do tej świątyni swoje pytania, swoje lęki, swoje intencje, zawierzając je Bogu".

W archidiecezji warszawskiej spotkanie młodych poprowadziła wspólnota ewangelizacyjna "Mocni w Duchu" oraz młodzi z "Młodość - Lubię to!". Uczestniczyli w nim gimnazjaliści, licealiści, studenci warszawskich uczelni, młodzi zaangażowani w duszpasterstwa młodzieżowe i akademickie, ruchy i stowarzyszenia katolickie ale też młodzi niezrzeszeni. Na spotkanie wielu młodych przybyło w grupach wraz ze swoimi duszpasterzami.

Spotkaniu towarzyszyły "Targi Wspólnot Młodzieżowych". W namiocie obok świątyni swoje propozycje dla młodzieży przedstawiały działające w archidiecezji warszawskiej instytucje i środowiska. Młodzi mogli zapoznać się z ofertą szkół katolickich prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowały się też różne wspólnoty formacyjne: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duszpasterstwa akademickie i wiele innych. Swoją obecność zapowiedziało też Centrum Myśli Jana Pawła II oraz redakcja audycji katolickich TVP. 

PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

fot. archwwa.pl

Warto poczytać

 1. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 8. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook