Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Guzdek: zwycięstwo nad Wisłą zdecydowało także o kształcie chrześcijańskiej Europy

13.08.2017

Nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast - podkreśla biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w słowie pasterskim skierowanym z okazji Święta Wojska Polskiego.

- Po raz kolejny 15 sierpnia - wpatrzeni w postać zwycięskiej Maryi, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba - będziemy wspominać wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Zadecydowało ono nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy - napisał w liście pasterskim przekazanym PAP w niedzielę bp Guzdek.

Podkreślił w nim też, że wspominając Cud nad Wisłą dziękujemy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. "Wspólna modlitwa, udział we mszach św. i procesjach błagalnych jednoczyły wszystkich wokół najważniejszej sprawy w tamtym czasie - wokół obrony wolności i niepodległości ojczyzny" - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.

Hierarcha wojskowy podkreślił w nim również, że z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy "nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast, ale zgodnie z pouczeniem Chrystusa zawartym w Ewangelii: 'Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich', zdobyli się na heroiczny bój".

Bp Guzdek dodał, że poległym i zmarłym naszą wdzięczność okażemy podczas modlitwy w kościołach i kaplicach, a także uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach i apelach.

- W dniu historycznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając i podziwiając rycerzy wolności sprzed 97. lat nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania - kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.


Podkreślił w nim, że szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic. "Współczesne pokolenie żołnierzy angażuje się w walkę ze złem, terroryzmem, także daleko poza granicami naszej ojczyzny, ale zawsze z myślą o bezpieczeństwie tej, która jest naszą Matką. Składając wojskową przysięgę decydują się wiernie służyć ojczyźnie nie szczędząc sił, krwi a nawet swojego życia - dla ludzi w mundurach to sprawa honoru" - napisał bp Guzdek.

Jego zdaniem, w ten świąteczny dzień patrzymy także w przyszłość, "Boga prosimy o wsparcie w realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji Polskich Sił Zbrojnych".

- Wsłuchani w słowa Chrystusa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat", prośmy o dar Chrystusowego pokoju najpierw w naszych sercach, w rodzinach, w naszym państwie i na całym świecie. Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy - podkreślił biskup polowy.

- Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, w Święto Wojska Polskiego, weź w swą opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej ojczyzny - głosi słowo pasterskie biskupa Guzdka.

PAP/wikicommons


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook