Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Guzdek: zwycięstwo nad Wisłą zdecydowało także o kształcie chrześcijańskiej Europy

13.08.2017
Bitwawarszawskawiki
Bp Guzdek: zwycięstwo nad Wisłą zdecydowało także o kształcie chrześcijańskiej Europy

Nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast - podkreśla biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w słowie pasterskim skierowanym z okazji Święta Wojska Polskiego.

- Po raz kolejny 15 sierpnia - wpatrzeni w postać zwycięskiej Maryi, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba - będziemy wspominać wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Zadecydowało ono nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy - napisał w liście pasterskim przekazanym PAP w niedzielę bp Guzdek.

Podkreślił w nim też, że wspominając Cud nad Wisłą dziękujemy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. "Wspólna modlitwa, udział we mszach św. i procesjach błagalnych jednoczyły wszystkich wokół najważniejszej sprawy w tamtym czasie - wokół obrony wolności i niepodległości ojczyzny" - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.

Hierarcha wojskowy podkreślił w nim również, że z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy "nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast, ale zgodnie z pouczeniem Chrystusa zawartym w Ewangelii: 'Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich', zdobyli się na heroiczny bój".

Bp Guzdek dodał, że poległym i zmarłym naszą wdzięczność okażemy podczas modlitwy w kościołach i kaplicach, a także uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach i apelach.

- W dniu historycznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając i podziwiając rycerzy wolności sprzed 97. lat nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania - kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.


Podkreślił w nim, że szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic. "Współczesne pokolenie żołnierzy angażuje się w walkę ze złem, terroryzmem, także daleko poza granicami naszej ojczyzny, ale zawsze z myślą o bezpieczeństwie tej, która jest naszą Matką. Składając wojskową przysięgę decydują się wiernie służyć ojczyźnie nie szczędząc sił, krwi a nawet swojego życia - dla ludzi w mundurach to sprawa honoru" - napisał bp Guzdek.

Jego zdaniem, w ten świąteczny dzień patrzymy także w przyszłość, "Boga prosimy o wsparcie w realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji Polskich Sił Zbrojnych".

- Wsłuchani w słowa Chrystusa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat", prośmy o dar Chrystusowego pokoju najpierw w naszych sercach, w rodzinach, w naszym państwie i na całym świecie. Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy - podkreślił biskup polowy.

- Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, w Święto Wojska Polskiego, weź w swą opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej ojczyzny - głosi słowo pasterskie biskupa Guzdka.

PAP/wikicommons


Warto poczytać

 1. Sad 19.10.2017

  Szokujący wyrok we Wrocławiu. Grzywna za zerwanie plakatu z symbolem UPA

  Na 1 tys. zł grzywny skazał wrocławski sąd mężczyznę oskarżonego o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. To rodzic, który w szkole swojej córki zerwał plakat z ukraińską flagą i godłem. Wyrok nie jest prawomocny.

 2. Szydlo19102017 19.10.2017

  Jest deklaracja Premier w sprawie aborcji eugenicznej

  Premier Beata Szydło zapowiada, że zagłosuje w Sejmie za przyjęciem obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję". "Jestem przeciwko aborcji eugenicznej" - mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

 3. TP19102017 19.10.2017

  Kontrowersyjne słowa Prymasa kaczką dziennikarską. Są przeprosiny tygodnika

  Ubolewamy i przepraszamy Ks. Prymasa, że m.in. okładkowy tytuł naraził go na małoduszne ataki - napisał "Tygodnik Powszechny" w oświadczeniu wydanym po publikacji wywiadu z abp. Wojciechem Polakiem z okładką z parafrazą jego słów "Mój Kościół nie miesza się do polityki".

 4. 1270kowalczyk 18.10.2017

  Zmarł Ryszard Kowalczyk - współautor wysadzenia auli WSP w Opolu w sprzeciwie wobec krwawego stłumienia protestów na Wybrzeżu

  W wieku 80 lat zmarł Ryszard Kowalczyk, który z bratem Jerzym w 1971 r. wysadził w powietrze aulę Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w ramach protestu przeciwko komunistycznej władzy. Informację o śmierci Kowalczyka podał w środę Instytut Pamięci Narodowej.

 5. kulczyk18102017 18.10.2017

  „II RP zbudowała Gdynię, III RP pałac Kulczyka”. Rezydencja za 185 milionów dolarów

  Nazywana "alpejskim pałacem" posiadłość została wystawiona na sprzedaż

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook