Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Guzdek: zwycięstwo nad Wisłą zdecydowało także o kształcie chrześcijańskiej Europy

13.08.2017

Nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast - podkreśla biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w słowie pasterskim skierowanym z okazji Święta Wojska Polskiego.

- Po raz kolejny 15 sierpnia - wpatrzeni w postać zwycięskiej Maryi, która została z ciałem i duszą wzięta do nieba - będziemy wspominać wielkie zwycięstwo odniesione na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Zadecydowało ono nie tylko o przyszłości młodego państwa polskiego, odrodzonego w 1918 roku, ale także o kształcie chrześcijańskiej Europy - napisał w liście pasterskim przekazanym PAP w niedzielę bp Guzdek.

Podkreślił w nim też, że wspominając Cud nad Wisłą dziękujemy Bogu, że był natchnieniem, źródłem sił i najgłębszych motywacji dla naszych rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. "Wspólna modlitwa, udział we mszach św. i procesjach błagalnych jednoczyły wszystkich wokół najważniejszej sprawy w tamtym czasie - wokół obrony wolności i niepodległości ojczyzny" - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.

Hierarcha wojskowy podkreślił w nim również, że z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością myślimy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy "nie ulękli się przeważającej siły wroga, ale ofiarnie, pełni poświęcenia, chwycili za broń, stając w obronie wiosek i miast, ale zgodnie z pouczeniem Chrystusa zawartym w Ewangelii: 'Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich', zdobyli się na heroiczny bój".

Bp Guzdek dodał, że poległym i zmarłym naszą wdzięczność okażemy podczas modlitwy w kościołach i kaplicach, a także uczestnicząc w okolicznościowych spotkaniach i apelach.

- W dniu historycznego zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 roku obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Wspominając i podziwiając rycerzy wolności sprzed 97. lat nasz wzrok i słowa pamięci kierujemy w stronę tych, którzy już wypełnili swoje żołnierskie zadania - kombatantów wszystkich frontów walki o wolną Polskę i żołnierzy, którzy przeszli już w stan spoczynku - głosi słowo pasterskie biskupa polowego.


Podkreślił w nim, że szacunek i wdzięczność chcemy wyrazić także żołnierzom, którzy dziś stoją na straży pokoju i bezpieczeństwa naszych granic. "Współczesne pokolenie żołnierzy angażuje się w walkę ze złem, terroryzmem, także daleko poza granicami naszej ojczyzny, ale zawsze z myślą o bezpieczeństwie tej, która jest naszą Matką. Składając wojskową przysięgę decydują się wiernie służyć ojczyźnie nie szczędząc sił, krwi a nawet swojego życia - dla ludzi w mundurach to sprawa honoru" - napisał bp Guzdek.

Jego zdaniem, w ten świąteczny dzień patrzymy także w przyszłość, "Boga prosimy o wsparcie w realizacji trudnej i odpowiedzialnej misji Polskich Sił Zbrojnych".

- Wsłuchani w słowa Chrystusa: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat", prośmy o dar Chrystusowego pokoju najpierw w naszych sercach, w rodzinach, w naszym państwie i na całym świecie. Nie podnośmy, a nawet nie dotykajmy, kamienia rzuconego w naszą stronę, aby nie zarazić się nienawiścią. Niech bezpieczeństwo naszej ojczyzny będzie wspólnym celem, który nas łączy - podkreślił biskup polowy.

- Maryjo Wniebowzięta, Hetmanko Żołnierza Polskiego, w Święto Wojska Polskiego, weź w swą opiekę żołnierzy i tych wszystkich, którzy służą bezpieczeństwu i stoją na straży wolności naszej ojczyzny - głosi słowo pasterskie biskupa Guzdka.

PAP/wikicommons


Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 3. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 4. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 5. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 6. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 7. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 8. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook