Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Dec: w niedzielę w diecezji świdnickiej ekspiacja po profanacji Hostii

31.08.2017

W niedzielę w kościołach diecezji świdnickiej odbędą się nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu - napisał w czwartek w komunikacie ws. profanacji i kradzieży Hostii biskup świdnicki Ignacy Dec.

W nocy z soboty na niedzielę z kościoła pw. św. Antoniego w Lasówce w woj. dolnośląskim skradziono relikwie patrona tej świątyni, monstrancję, XVIII- wieczny kielich mszalny i skarbonę z pieniędzmi. Władze kościelne podały, że sprawcy sprofanowali Najświętszy Sakrament w tabernakulum.

W specjalnym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej kurii świdnickiej, bp Dec zarządził, aby w niedzielę w każdej parafii w diecezji zorganizowano nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem "Suplikacji".

Jak podkreślił hierarcha, "okoliczności wskazują, że celem włamania była profanacja Najświętszego Sakramentu" ponieważ konsekrowana Hostia, znajdująca się w monstrancji, została skradziona. - Fragment tej Hostii sprawcy zgubili wychodząc z kościoła, drugiej części jak dotąd nie znaleziono - napisał biskup świdnicki.

Zaznaczył, że Najświętszy Sakrament jest dla chrześcijan "najczcigodniejszym sakramentem" ponieważ jest w niej obecny "sam Chrystus Pan". - Eucharystia jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego - czytamy w komunikacie, który został opublikowany na stornie kurii.

Biskup zaznaczył, że akt profanacji "dotknął bólem nie tylko wiernych wspólnoty parafialnej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Dusznikach-Zdroju (na terenie której znajduje się kościół filialny pw. św. Antoniego w Lasówce - PAP), ale poruszył całą wspólnotę Kościoła świdnickiego". Przypomniał, że "naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są zawsze złym znakiem". - Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza głęboki upadek człowieka, albowiem Bóg jest miłością - napisał hierarcha. Poinformował, że "sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu".

Na zakończenie bp Dec wyraził ufność, że Bóg okaże mieszkańcom diecezji, "a zwłaszcza sprawcy tego haniebnego czynu, swoje miłosierdzie".

Komunikat biskupa świdnickiego zostanie odczytany w niedzielę podczas mszy św. we wszystkich kościołach diecezji.

We wtorek rzeczniczka prasowa kłodzkiej policji Wioletta Martuszewska poinformowała PAP, że śledztwo w sprawie kradzieży z włamaniem do kościoła pod nadzorem prokuratury od niedzieli prowadzą policjanci z komisariatu w Bystrzycy Kłodzkiej.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 2. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 3. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 4. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 5. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 6. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 7. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 8. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook