Jedynie prawda jest ciekawa


Bp Bronakowski: Abstynencja to nie dziwactwo

03.08.2014

„Alkohol jest dostępny na każdym kroku i przez całą dobę. Jeden punkt sprzedaży przypada dziś na mniej niż 200 mieszkańców(...) jak w takich warunkach zachować abstynencje” - pytał Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Duchowny uczestniczył w sobotę w 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Trzeźwości na Górę Chełmską w Koszalinie. Spotkanie odbyło się w 30. rocznicę duszpasterstwa trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. "Abstynencja nie że być traktowana jako dziwactwo" - powiedział bp Bronakowski.

Ponad 200 pątników przeszło ulicami Koszalina, z kościoła pw. Ducha Świętego na Górę Chełmską, śpiewając pieśni, odmawiając Różaniec i rozważając Drogę Krzyżową. Po dojściu do sanktuarium, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji bp. Bronakowskiego nt. alkoholizmu. O godz. 13. rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Homilię wygłosił bp Bronakowski. Po Mszy św. odbyły się spotkania parafialnych apostolatów trzeźwości oraz miting AA. Była tez loteria fantowa na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Bp Tadeusz Bronakowski podczas homilii przytoczył przykład anonimowego alkoholika, pokazujący, że walka o trzeźwość w realiach polskich nie jest łatwa. - Ten człowiek mówi, że obecna Polska jest krajem, który uniemożliwia mu wytrwanie w abstynencji: wchodzi do sklepu po chleb i widzi półki uginając się od alkoholu, chce zatankować samochód, a przy kasie pełno butelek z wódką. Na ulicach miast, na każdym rogu jest billboard z reklamą piwa, w telewizji to samo, na festynie miejskim piwo leje się strumieniami. Jak on ma zachować abstynencję w takich warunkach? - pytał biskup i dodał: - Po 25 latach tzw. przemian demokratycznych, musimy z bólem powiedzieć, że Polska stała się w tym czasie bardziej browarna niż solidarna.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się problemów z alkoholem jest jego łatwa dostępność. - Alkohol jest dostępny na każdym kroku i przez całą dobę. Jeden punkt sprzedaży przypada dziś na mniej niż 200 mieszkańców - mówił biskup, podkreślając, że łatwy dostęp do alkoholu ma także młodzież.

Nawiązując do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bp Bronakowski zapytał: - A co z naszymi młodymi, podobnymi do tych, którzy w czasie zrywu powstańczego szli na barykady? Badania pokazują - mówił z goryczą - że w ciągu ostatnich trzydziestu dni przynajmniej raz upił się co piąty uczeń III klasy gimnazjum i co trzeci z II klasy liceum. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wśród naszych studentów. To przerażające!

Oprócz propozycji systemowych na poziomie państwowym, bp Bronakowski przypomniał uczestnikom pielgrzymki, że jednym ze sposobów promowania trzeźwości jest dobrowolna abstynencja. - Nie może być ona traktowana jako dziwactwo. Abstynent to człowiek, który wyrzeka się alkoholu, bo widzi dalej i dostrzega więcej niż inni. To człowiek wolny, który wybiera abstynencję z motywów nadprzyrodzonych, dla Pana Boga i dla drugiego człowieka. Abstynent swoją postawą staje się wsparciem dla tych, którzy mają już problem z alkoholem - mówił biskup.

Wśród uczestników pielgrzymki było wielu trzeźwych alkoholików, ale także ludzi, którzy mają w rodzinie osobę uzależnioną. Były też osoby, które bezpośrednio nie stykają się z problemem alkoholizmu, ale chciały modlić się w intencji trzeźwości. Sporą grupę pielgrzymów stanowili podopieczni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Byli przedstawiciele kół z Rybnika, Chełma, Kalisza, Człuchowa, Słupska, Dynowa oraz z samego Koszalina.

Z okazji 30-lecia istnienia Ruchu Trzeźwościowego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na koniec Mszy św. biskupi wręczyli osobom szczególnie zasłużonym w tę działalność Wyróżnienia Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

KAI, lz

[fot: youtube]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook