Jedynie prawda jest ciekawa

Bp Bronakowski: Abstynencja to nie dziwactwo

03.08.2014

„Alkohol jest dostępny na każdym kroku i przez całą dobę. Jeden punkt sprzedaży przypada dziś na mniej niż 200 mieszkańców(...) jak w takich warunkach zachować abstynencje” - pytał Bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Duchowny uczestniczył w sobotę w 24. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Trzeźwości na Górę Chełmską w Koszalinie. Spotkanie odbyło się w 30. rocznicę duszpasterstwa trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. "Abstynencja nie że być traktowana jako dziwactwo" - powiedział bp Bronakowski.

Ponad 200 pątników przeszło ulicami Koszalina, z kościoła pw. Ducha Świętego na Górę Chełmską, śpiewając pieśni, odmawiając Różaniec i rozważając Drogę Krzyżową. Po dojściu do sanktuarium, uczestnicy pielgrzymki wysłuchali konferencji bp. Bronakowskiego nt. alkoholizmu. O godz. 13. rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. Homilię wygłosił bp Bronakowski. Po Mszy św. odbyły się spotkania parafialnych apostolatów trzeźwości oraz miting AA. Była tez loteria fantowa na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Bp Tadeusz Bronakowski podczas homilii przytoczył przykład anonimowego alkoholika, pokazujący, że walka o trzeźwość w realiach polskich nie jest łatwa. - Ten człowiek mówi, że obecna Polska jest krajem, który uniemożliwia mu wytrwanie w abstynencji: wchodzi do sklepu po chleb i widzi półki uginając się od alkoholu, chce zatankować samochód, a przy kasie pełno butelek z wódką. Na ulicach miast, na każdym rogu jest billboard z reklamą piwa, w telewizji to samo, na festynie miejskim piwo leje się strumieniami. Jak on ma zachować abstynencję w takich warunkach? - pytał biskup i dodał: - Po 25 latach tzw. przemian demokratycznych, musimy z bólem powiedzieć, że Polska stała się w tym czasie bardziej browarna niż solidarna.

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że jedną z przyczyn rozprzestrzeniania się problemów z alkoholem jest jego łatwa dostępność. - Alkohol jest dostępny na każdym kroku i przez całą dobę. Jeden punkt sprzedaży przypada dziś na mniej niż 200 mieszkańców - mówił biskup, podkreślając, że łatwy dostęp do alkoholu ma także młodzież.

Nawiązując do rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bp Bronakowski zapytał: - A co z naszymi młodymi, podobnymi do tych, którzy w czasie zrywu powstańczego szli na barykady? Badania pokazują - mówił z goryczą - że w ciągu ostatnich trzydziestu dni przynajmniej raz upił się co piąty uczeń III klasy gimnazjum i co trzeci z II klasy liceum. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja wśród naszych studentów. To przerażające!

Oprócz propozycji systemowych na poziomie państwowym, bp Bronakowski przypomniał uczestnikom pielgrzymki, że jednym ze sposobów promowania trzeźwości jest dobrowolna abstynencja. - Nie może być ona traktowana jako dziwactwo. Abstynent to człowiek, który wyrzeka się alkoholu, bo widzi dalej i dostrzega więcej niż inni. To człowiek wolny, który wybiera abstynencję z motywów nadprzyrodzonych, dla Pana Boga i dla drugiego człowieka. Abstynent swoją postawą staje się wsparciem dla tych, którzy mają już problem z alkoholem - mówił biskup.

Wśród uczestników pielgrzymki było wielu trzeźwych alkoholików, ale także ludzi, którzy mają w rodzinie osobę uzależnioną. Były też osoby, które bezpośrednio nie stykają się z problemem alkoholizmu, ale chciały modlić się w intencji trzeźwości. Sporą grupę pielgrzymów stanowili podopieczni Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Byli przedstawiciele kół z Rybnika, Chełma, Kalisza, Człuchowa, Słupska, Dynowa oraz z samego Koszalina.

Z okazji 30-lecia istnienia Ruchu Trzeźwościowego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na koniec Mszy św. biskupi wręczyli osobom szczególnie zasłużonym w tę działalność Wyróżnienia Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

KAI, lz

[fot: youtube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook