Jedynie prawda jest ciekawa


Boże Narodzenie na statkach PŻM

24.12.2011

Świąteczne potrawy, dzielenie się opłatkiem, a także choinki - tego szystkiego nie zabraknie w Boże Narodzenie na 75 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM), ływających daleko od kraju. Na ich pokładach tegoroczne święta spędzi ponad półtora tysiąca marynarzy.

Najdalej od kraju i najwcześniej, z racji pozycji geograficznej, zasiądą do wigilii załogi statków "Giewont" i "Szare Szeregi". Jak poinformował rzecznik PŻM Krzysztof Gogol, pierwsza jednostka w sobotę będzie na Pacyfiku w okolicach wybrzeży Japonii; płynie z USA do Szanghaju. Na południu Oceanu Spokojnego znajduje się statek "Szare Szeregi", który podąża z Adelajdy do Port Lincoln w Australii.

Na Atlantyku obchodzić będą święta marynarze m.in. z "Legionów Polskich", "Wadowic II", "Roztocza", "Kaszub" czy "Pomorza". Północny Atlantyk jest niespokojny o tej porze roku, dlatego jeśli w czasie Wigilii będzie sztorm, załoga będzie musiała zadowolić się barszczem z kubków, zagryzając uszkami.

Niektóre ze statków PŻM będą przebywać podczas świąt w portach. W gorącym słońcu spędzi Boże Narodzenie załoga "Polesia", który cumuje w brazylijskim porcie Paranagua, czy statku "Lubie", załadowującego zboże w argentyńskim porcie San Lorenzo.

O pechu może mówić natomiast załoga "Ziemi Gnieźnieńskiej". Jednostka stoi na redzie zaledwie cztery i pół mili od "główek" Świnoujścia. Statek czeka na zwolnienie nabrzeża w porcie polickim, co może nastąpić najwcześniej w pierwszy dzień świąt. Kapitan statku Zbigniew Majewski mówi, że cała załoga siedzi "jak na szpilkach", będąc tak blisko rodzin i nie mogąc spędzić z nimi świąt. 

Jak powiedział rzecznik PŻM, wigilijny stół na pokładach polskich statków ustawiany jest w jednej mesie - bez podziału na część oficerską i marynarską. Znajduje się na nim dwanaście tradycyjnych potraw, w tym przypadku kucharze muszą pogodzić tradycje kulinarne marynarzy pochodzących z różnych części kraju. Choinka także stoi w mesie, ze względów praktycznych jest sztuczna. Drzewko jest zresztą na stałym wyposażeniu każdego statku. Przedni i tylny maszt jednostek przystraja się w święta jedliną.

Kolację wigilijną rozpoczyna kapitan, dokładnie o godzinie 17 (czasu lokalnego), składając załodze życzenia. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem. Wieczorem każdy z marynarzy "zaszywa się" w swojej kabinie i stara się telefonicznie połączyć ze swoimi bliskimi. Jeśli są problemy z połączeniem, może skorzystać z satelitarnych środków łączności.

Podczas świąt statki odwiedzane są przez duszpasterzy ludzi morza ze Stella Maris czy Flying Angels, którzy przychodzą na pokład z drobnymi podarunkami dla załogi. Misje te pomagają również w transporcie marynarzy do kościołów.

PAP

(fot.sxc.hu)

Warto poczytać

 1. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 2. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

 3. Kolakowska20032018 20.03.2018

  Nawoływała by "to coś złapać i ogolić na łyso". Jest wyrok

  Zapadł wyrok w głośnej sprawie radnej Anny Kołakowskiej, pozwanej za słowa "trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"

 4. Komisjaweryfikacyjna20032018 20.03.2018

  PILNE: Jest decyzja komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy Hożej!

  Komisja uchyliła decyzję Prezydenta Warszawy z dnia 3 stycznia 2008 roku oraz odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej na ulicy Hożej 23/25

 5. LisAndruszkiewicz 20.03.2018

  Według Lisa polską politykę zagraniczną prowadzi smarkateria. Mocna odpowiedź Andruszkiewicza!

  - Przyszłość nie należy do totalnych, lecz do nas - młodego patriotycznego pokolenia! - odpowiedział Adam Andruszkiewicz na agresywny felieton Tomasza Lisa w najnowszym "Newsweeku"

 6. Smolenskwrakwiki 20.03.2018

  Polska nie odzyska wraku Tupolewa? Niespodziewany problem

  Sytuacja z wrakiem tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem, jest ciężka, w pewnym "zakleszczeniu" - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Poinformował, że 10 kwietnia br. prezydent Andrzej Duda weźmie udział w odsłonięciu pomnika ofiar katastrofy

 7. Banderasobieplonie20032018 20.03.2018

  Narodowcy spalili wizerunki Bandery. Jest reakcja Ukrainy

  Ambasada Ukrainy w Polsce potępia manifestację zorganizowaną przez niektóre polskie organizacje nacjonalistyczne pod Ambasadą tego kraju w Warszawie - poinformowała w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej Ambasada

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook