Jedynie prawda jest ciekawa


Boże Ciało świadectwem wiary

19.06.2014

- Raz w roku, korzystając z daru wolności, dajemy publiczne świadectwo wiary, wychodząc z naszych świątyń z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek - powiedział w Boże Ciało w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Hierarcha odniósł się także do głośnej debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia: -  Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć „Deklarację Wiary”, należy się nasz szacunek i wdzięczność.

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. na Wawelu, po której procesja przeszła Drogą Królewską w stronę Bazyliki Mariackiej. Pierwszy ołtarz znajdował się przy kościele św. Idziego, przy Krzyżu Katyńskim, drugi przed kościołem św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, trzeci przy kościele św. Wojciecha, a czwarty przy Bazylice Mariackiej. Przy nim metropolita krakowski wygłosił homilię.

Kardynał Dziwisz zaznaczył, że katolicy nie narzucają nikomu swej wiary czy wizji człowieka i rzeczywistości: - Pragniemy tylko zaświadczyć o prawdzie o Bogu, który jest miłością, który niczego człowiekowi nie zabiera, a wszystko daje, i który życiu człowieka nadaje najgłębszy sens.

- Nasza głęboka jedność ma być świadectwem. Ma przekonać świat o autentyczności posłannictwa Jezusa Chrystusa, aby świat uwierzył, że to On jest Zbawicielem - wezwał hierarcha.

Wskazał, że świadectwo wiary ma opierać się na miłości, która jest podstawowym zadaniem człowieka. - Niech nasze świadectwo jedności będzie bardziej wyraziste, bardziej przekonywujące, bardziej apostolskie - zaapelował.

Kościół nikomu nie zagraża, a jego misją jest służba narodowi. - Dlatego tym bardziej boli nas – niekiedy bezkarne – atakowanie i znieważanie Kościoła i ludzi wierzących. Kościół jest naszym wspólnym domem i jest otwarty dla wszystkich, bo takim go Chrystus ustanowił - wyznał.

Metropolita krakowski odwołał się także do obchodzonego kilkanaście dni temu 25-lecia odzyskania wolności Polski, które uznał za dar od Boga.

- To Jemu ostatecznie zawdzięczamy, że nasza Ojczyzna oraz pozostałe kraje naszej części Europy zostały uwolnione spod zależności od bezbożnej i dlatego nieludzkiej ideologii i systemu, który chciał budować raj na ziemi, a zostawił po sobie ruiny materialne i duchowe - stwierdził.

- Dziś dziękujemy publicznie za wielkie dobro związane z wolnością i suwerennością naszej Ojczyzny - powiedział kardynał Dziwisz.

Wskazał jednak, że pamiętać należy o „tych, którym życie nie szczędzi i dziś cierpień, ubóstwa i bezrobocia”.

Zwrócił się także bezpośrednio do ludzi młodych: - Tu jest wasz kraj. Tu zostaliście wychowani i wykształceni. (…) Od was zależy przyszłość naszej ojczyzny!

Kard. Dziwisz wyraził również wdzięczność za dar osoby świętego Jana Pawła II, którego nazwał „przewodnikiem, jakiego otrzymaliśmy w naszym pokoleniu, na naszych drogach wiary, nadziei i miłości”.

- Dziś pragnę zawierzyć jego opiece i wstawiennictwu Kraków i Archidiecezję Krakowską, z którą się utożsamiał i którą szczerze kochał do końca - mówił.

Kardynał wskazał jak wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem dla Krakowa jest organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. - Zróbmy wszystko, aby Kraków okazał się miastem otwartym, przyjaznym, wiernym wartościom, na których budował przez wieki swoją duchową tożsamość. Dlatego już teraz proszę i wzywam, by z naszego miasta zniknęły miejsca grzechu i zgorszenia. Nie tym chcemy zaimponować młodzieży świata, pielgrzymom i turystom. Chcemy imponować naszą duchowością, kulturą i tradycją - zwrócił się z apelem do Krakowian.

W homilii hierarcha nawiązał także do newralgicznego w ostatnich dniach tematu prawa lekarzy do klauzuli sumienia. Wyraził lekarzom szacunek za „Deklarację Wiary” złożoną na Jasnej Górze jako wotum z okazji kanonizacji Jana Pawła II, którą nazwał zaangażowaniem się w obronę życia oraz wdzięcznością świętemu papieżowi „za jego nauczanie i za formację duchową, jaką dzięki niemu otrzymali”. Podkreślił, że lekarze odnoszą się do zasady wolności sumienia, która jest nadrzędną instancją postępowania człowieka. 

- Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny - oznajmił kardynał Dziwisz.

Na zakończenie kardynał Dziwisz powierzył Bogu losy kraju i świata, a zwłaszcza sytuację na Ukrainie: - Panie, Jezu Chryste, dziś zawierzamy Ci wszystkie nasze sprawy, nasze lęki i niepokoje, nasze radości i nadzieje. (…) Błogosław naszemu Miastu. Błogosław naszej Ojczyźnie. Błogosław Europie i światu. Prosimy o dar pokoju tam, gdzie do głosu dochodzi przemoc, gdzie przelewana jest krew. Prosimy zwłaszcza o dar pokoju dla ukraińskiego narodu. Jezu, ufamy Tobie! Jezu, pozostań z nami na zawsze.

W procesji Bożego Ciała Traktem Królewskim wzięli udział przedstawiciele parafii krakowskich, zgromadzeń zakonnych, kapituły metropolitalna i kolegiacka, kompania honorowa wojska, delegacje policji, harcerzy. Obecni byli samorządowcy, władze miasta i regionu, przedstawiciele uczelni. Kolorytu dodawały regionalne stroje ludowe dzieci. Tematyka poszczególnych ołtarzy nawiązywała do przeżytej kanonizacji św. Jana Pawła II, a hasłem przewodnim procesji były słowa „Promieniowanie świętości”.

- Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte - powiedział abp Józef Michalik, wyrażając poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył procesji Bożego Ciała w Przemyślu.

Metropolita przemyski zaznaczył, że procesje z Najświętszym Sakramentem mają wymiar ewangelizacji i świadectwa.

- Wiary nie można zamykać tylko do wewnętrznego przeżycia, do liturgii w kościele. Ta liturgia ma się przedłużać przez całe nasze życie, przez modlitwę rodziców i dzieci, a także przez manifestowanie wiary, żeby Chrystus był obecny w naszym życiu społecznym - mówił.

Abp Michalik wskazywał, że Ciało Chrystusa jest wielkim umocnieniem, ale przestrzegał, że przyjmowanie komunii św. w stanie grzechu ciężkiego zasługuje na upomnienie, a nawet, jak mówił św. Paweł na potępienie.

- Niech uważa człowiek jak zbliża się do Najświętszego Sakramentu, jak przyjmuje Ciało Pana - powiedział.

Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii poparł lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary.

- Nie wolno zmuszać do współpracy w złem. Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte. I łamanie sumienia jest niegodziwością, przed tym trzeba się bronić - podkreślił abp Michalik.

Przywołując św. Jana Pawła II, zaznaczył, że wolność nie polega na swawoli i na tym, że wszystko wolno, ale na „wyborze większego dobra”. Zastrzegł, że Kościół nie broni siebie, ale człowieka i wolności wewnętrznej. Hierarcha przypomniał, że prawo Boże jest na pierwszym miejscu, a prawo uchwalone przez ludzi nie może być przeciwko niemu.

Tradycyjna procesja Bożego Ciała połączyła dwie części Przemyśla, położone po obu stronach Sanu. W tym roku prowadziła z kościoła pw. św. Józefa – księży salezjanów do archikatedry rzymskokatolickiej. W przemyskich uroczystościach Bożego Ciała uczestniczyli także duchowni i wierni Kościoła greckokatolickiego. Jak co roku, jeden z ołtarzy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej. Jest to jedyna procesja, która tego dnia przechodzi ulicami miasta.

Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się przed południem centralne uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W uroczystości uczestniczą parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Po mszy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Przy ostatnim ołtarzu na pl. Piłsudskiego wygłosi słowo pasterskie i udzieli błogosławieństwa miastu i Polsce.

Uroczystości i procesje święta Bożego Ciała odbywają się w czwartek w całym kraju.

Święto to zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

KAI/PAP/JKUB

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook