Jedynie prawda jest ciekawa


Boże Ciało świadectwem wiary

19.06.2014

- Raz w roku, korzystając z daru wolności, dajemy publiczne świadectwo wiary, wychodząc z naszych świątyń z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek - powiedział w Boże Ciało w Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Hierarcha odniósł się także do głośnej debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia: -  Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć „Deklarację Wiary”, należy się nasz szacunek i wdzięczność.

Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. na Wawelu, po której procesja przeszła Drogą Królewską w stronę Bazyliki Mariackiej. Pierwszy ołtarz znajdował się przy kościele św. Idziego, przy Krzyżu Katyńskim, drugi przed kościołem św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, trzeci przy kościele św. Wojciecha, a czwarty przy Bazylice Mariackiej. Przy nim metropolita krakowski wygłosił homilię.

Kardynał Dziwisz zaznaczył, że katolicy nie narzucają nikomu swej wiary czy wizji człowieka i rzeczywistości: - Pragniemy tylko zaświadczyć o prawdzie o Bogu, który jest miłością, który niczego człowiekowi nie zabiera, a wszystko daje, i który życiu człowieka nadaje najgłębszy sens.

- Nasza głęboka jedność ma być świadectwem. Ma przekonać świat o autentyczności posłannictwa Jezusa Chrystusa, aby świat uwierzył, że to On jest Zbawicielem - wezwał hierarcha.

Wskazał, że świadectwo wiary ma opierać się na miłości, która jest podstawowym zadaniem człowieka. - Niech nasze świadectwo jedności będzie bardziej wyraziste, bardziej przekonywujące, bardziej apostolskie - zaapelował.

Kościół nikomu nie zagraża, a jego misją jest służba narodowi. - Dlatego tym bardziej boli nas – niekiedy bezkarne – atakowanie i znieważanie Kościoła i ludzi wierzących. Kościół jest naszym wspólnym domem i jest otwarty dla wszystkich, bo takim go Chrystus ustanowił - wyznał.

Metropolita krakowski odwołał się także do obchodzonego kilkanaście dni temu 25-lecia odzyskania wolności Polski, które uznał za dar od Boga.

- To Jemu ostatecznie zawdzięczamy, że nasza Ojczyzna oraz pozostałe kraje naszej części Europy zostały uwolnione spod zależności od bezbożnej i dlatego nieludzkiej ideologii i systemu, który chciał budować raj na ziemi, a zostawił po sobie ruiny materialne i duchowe - stwierdził.

- Dziś dziękujemy publicznie za wielkie dobro związane z wolnością i suwerennością naszej Ojczyzny - powiedział kardynał Dziwisz.

Wskazał jednak, że pamiętać należy o „tych, którym życie nie szczędzi i dziś cierpień, ubóstwa i bezrobocia”.

Zwrócił się także bezpośrednio do ludzi młodych: - Tu jest wasz kraj. Tu zostaliście wychowani i wykształceni. (…) Od was zależy przyszłość naszej ojczyzny!

Kard. Dziwisz wyraził również wdzięczność za dar osoby świętego Jana Pawła II, którego nazwał „przewodnikiem, jakiego otrzymaliśmy w naszym pokoleniu, na naszych drogach wiary, nadziei i miłości”.

- Dziś pragnę zawierzyć jego opiece i wstawiennictwu Kraków i Archidiecezję Krakowską, z którą się utożsamiał i którą szczerze kochał do końca - mówił.

Kardynał wskazał jak wielkim wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem dla Krakowa jest organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. - Zróbmy wszystko, aby Kraków okazał się miastem otwartym, przyjaznym, wiernym wartościom, na których budował przez wieki swoją duchową tożsamość. Dlatego już teraz proszę i wzywam, by z naszego miasta zniknęły miejsca grzechu i zgorszenia. Nie tym chcemy zaimponować młodzieży świata, pielgrzymom i turystom. Chcemy imponować naszą duchowością, kulturą i tradycją - zwrócił się z apelem do Krakowian.

W homilii hierarcha nawiązał także do newralgicznego w ostatnich dniach tematu prawa lekarzy do klauzuli sumienia. Wyraził lekarzom szacunek za „Deklarację Wiary” złożoną na Jasnej Górze jako wotum z okazji kanonizacji Jana Pawła II, którą nazwał zaangażowaniem się w obronę życia oraz wdzięcznością świętemu papieżowi „za jego nauczanie i za formację duchową, jaką dzięki niemu otrzymali”. Podkreślił, że lekarze odnoszą się do zasady wolności sumienia, która jest nadrzędną instancją postępowania człowieka. 

- Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny - oznajmił kardynał Dziwisz.

Na zakończenie kardynał Dziwisz powierzył Bogu losy kraju i świata, a zwłaszcza sytuację na Ukrainie: - Panie, Jezu Chryste, dziś zawierzamy Ci wszystkie nasze sprawy, nasze lęki i niepokoje, nasze radości i nadzieje. (…) Błogosław naszemu Miastu. Błogosław naszej Ojczyźnie. Błogosław Europie i światu. Prosimy o dar pokoju tam, gdzie do głosu dochodzi przemoc, gdzie przelewana jest krew. Prosimy zwłaszcza o dar pokoju dla ukraińskiego narodu. Jezu, ufamy Tobie! Jezu, pozostań z nami na zawsze.

W procesji Bożego Ciała Traktem Królewskim wzięli udział przedstawiciele parafii krakowskich, zgromadzeń zakonnych, kapituły metropolitalna i kolegiacka, kompania honorowa wojska, delegacje policji, harcerzy. Obecni byli samorządowcy, władze miasta i regionu, przedstawiciele uczelni. Kolorytu dodawały regionalne stroje ludowe dzieci. Tematyka poszczególnych ołtarzy nawiązywała do przeżytej kanonizacji św. Jana Pawła II, a hasłem przewodnim procesji były słowa „Promieniowanie świętości”.

- Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte - powiedział abp Józef Michalik, wyrażając poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary. Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył procesji Bożego Ciała w Przemyślu.

Metropolita przemyski zaznaczył, że procesje z Najświętszym Sakramentem mają wymiar ewangelizacji i świadectwa.

- Wiary nie można zamykać tylko do wewnętrznego przeżycia, do liturgii w kościele. Ta liturgia ma się przedłużać przez całe nasze życie, przez modlitwę rodziców i dzieci, a także przez manifestowanie wiary, żeby Chrystus był obecny w naszym życiu społecznym - mówił.

Abp Michalik wskazywał, że Ciało Chrystusa jest wielkim umocnieniem, ale przestrzegał, że przyjmowanie komunii św. w stanie grzechu ciężkiego zasługuje na upomnienie, a nawet, jak mówił św. Paweł na potępienie.

- Niech uważa człowiek jak zbliża się do Najświętszego Sakramentu, jak przyjmuje Ciało Pana - powiedział.

Wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii poparł lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary.

- Nie wolno zmuszać do współpracy w złem. Życie człowieka jest święte i sumienie człowieka jest święte. I łamanie sumienia jest niegodziwością, przed tym trzeba się bronić - podkreślił abp Michalik.

Przywołując św. Jana Pawła II, zaznaczył, że wolność nie polega na swawoli i na tym, że wszystko wolno, ale na „wyborze większego dobra”. Zastrzegł, że Kościół nie broni siebie, ale człowieka i wolności wewnętrznej. Hierarcha przypomniał, że prawo Boże jest na pierwszym miejscu, a prawo uchwalone przez ludzi nie może być przeciwko niemu.

Tradycyjna procesja Bożego Ciała połączyła dwie części Przemyśla, położone po obu stronach Sanu. W tym roku prowadziła z kościoła pw. św. Józefa – księży salezjanów do archikatedry rzymskokatolickiej. W przemyskich uroczystościach Bożego Ciała uczestniczyli także duchowni i wierni Kościoła greckokatolickiego. Jak co roku, jeden z ołtarzy znajdował się przy archikatedrze greckokatolickiej. Jest to jedyna procesja, która tego dnia przechodzi ulicami miasta.

Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się przed południem centralne uroczystości Bożego Ciała, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W uroczystości uczestniczą parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Po mszy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu. Przy ostatnim ołtarzu na pl. Piłsudskiego wygłosi słowo pasterskie i udzieli błogosławieństwa miastu i Polsce.

Uroczystości i procesje święta Bożego Ciała odbywają się w czwartek w całym kraju.

Święto to zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

KAI/PAP/JKUB

[fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk]

Warto poczytać

 1. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 2. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 3. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 4. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 5. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 6. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 7. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 8. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook