Jedynie prawda jest ciekawa


Borusewicz odznaczył działaczy opozycji demokratycznej

28.07.2015

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odznaczył we wtorek działaczy opozycji demokratycznej, m.in. z Gdańska, zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce. Jesteście ludźmi, o których Polska powinna pamiętać - podkreślił Borusewicz.

Za wybitne zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Krzysztof Włodarski, działacz Wolnych Związków Zawodowych, który wspólnie z Borusewiczem przebywał w więzieniu, a także pośmiertnie Jan Gogacz, drukarz w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWA.

Wśród odznaczonych krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski znalazł się z kolei Krzysztof Falkowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, współpracujący z Borusewiczem drukarz niezależnych wydawnictw.

Borusewicz podkreślił, że odznaczenia, które zostały przyznane opozycjonistom z czasów PRL "to pamięć Polski za to, co robili". Wiem, że nikt z was w zasadzie nie chciał tych zaszczytów i orderów i były duże problemy, żeby was tutaj ściągnąć - dodał. "Czułem i uważałem, że należy wam się podziękowanie" - zaznaczył marszałek Senatu.

Wyraził przekonanie, że odznaczeni we wtorek opozycjoniści to ludzie, o których "Polska powinna pamiętać i których Polska powinna nagradzać". "Będę o was pamiętał niezależnie od tego, gdzie będę funkcjonował, bo sprawdziliście się jako ludzie, przyjaciele i patrioci" - zapewniał Borusewicz. Marszałek Senatu wręczył odznaczenia w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook