Jedynie prawda jest ciekawa


Borusewicz odznaczył działaczy opozycji demokratycznej

28.07.2015

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz odznaczył we wtorek działaczy opozycji demokratycznej, m.in. z Gdańska, zasłużonych dla przemian demokratycznych w Polsce. Jesteście ludźmi, o których Polska powinna pamiętać - podkreślił Borusewicz.

Za wybitne zasług w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Krzysztof Włodarski, działacz Wolnych Związków Zawodowych, który wspólnie z Borusewiczem przebywał w więzieniu, a także pośmiertnie Jan Gogacz, drukarz w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWA.

Wśród odznaczonych krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski znalazł się z kolei Krzysztof Falkowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, współpracujący z Borusewiczem drukarz niezależnych wydawnictw.

Borusewicz podkreślił, że odznaczenia, które zostały przyznane opozycjonistom z czasów PRL "to pamięć Polski za to, co robili". Wiem, że nikt z was w zasadzie nie chciał tych zaszczytów i orderów i były duże problemy, żeby was tutaj ściągnąć - dodał. "Czułem i uważałem, że należy wam się podziękowanie" - zaznaczył marszałek Senatu.

Wyraził przekonanie, że odznaczeni we wtorek opozycjoniści to ludzie, o których "Polska powinna pamiętać i których Polska powinna nagradzać". "Będę o was pamiętał niezależnie od tego, gdzie będę funkcjonował, bo sprawdziliście się jako ludzie, przyjaciele i patrioci" - zapewniał Borusewicz. Marszałek Senatu wręczył odznaczenia w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook