Jedynie prawda jest ciekawa


BOR otrzymał dodatkowe miliony od premiera

05.08.2012

Po katastrofie smoleńskiej do Biura Ochrony Rządu skierowano dodatkowe środki. W sumie od 10 kwietnia formacja otrzymała 14 milionów złotych więcej niż zakładano. O sprawie pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

Gazeta zadała pytanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz BOR o dodatkowe środki przekazane formacji. Zgodnie z przepisami w uzasadnionych premier może przyznać służbie dodatkowo 5 milionów złotych rocznie.

Jak wskazuje gazeta, KPRM oraz BOR odpowiedziały różnie na to samo pytanie. Kancelaria przyznała, że przeznaczono dodatkowe środki. - W ciągu ostatnich trzech lat Kancelaria udzielała wsparcia dla Biura Ochrony Rządu sześciokrotnie. Wsparcie w 2010 r. wyniosło 3 mln 250 tys. zł, w 2011 r. 5 mln i 300 tys. zł, a w 2012 r. 5 mln zł – odpowiedziało Centrum Informacyjne Rządu.

Z kolei por. Grzegorz Bilski z biura prasowego BOR informuje, że Biuro żadnego wsparcia nie otrzymało. - Uprzejmie informuję, że Biuro Ochrony Rządu nie uzyskało wsparcia finansowego z Kancelarii Premiera w rozpatrywanym okresie – napisał Bilski. Później formacja tłumaczyła, że „rozbieżność w udzielonej informacji była niecelowa, a wynikła jedynie z nieporozumienia”.

Jak zaznacza gazeta, dodatkowe sumy, które trafiły do BOR, są gigantyczne w porównaniu z pierwotnym budżetem tej jednostki. W ostatnich trzech latach wynosił on odpowiednio: w 2010 r. 194 tys. zł, w 2011 r. 207 tys. zł a w 2012 r. 190 tys. zł.

Według ustaleń „GPC”, dodatkowe środki zostały przeznaczone na „nieplanowane zadania ochronne lub zabezpieczenia działań związanych z ochroną polskich przedstawicielstw dyplomatycznych”. - Chodzi o wysyłanie funkcjonariuszy w różne miejsca w kraju i poza jego granice, a w związku z tym z zakupem specjalistycznego sprzętu, broni czy samochodów – czytamy w artykule. Gazeta zaznacza, że szczegóły wydatkowania środków przez BOR są objęte tajemnicą.

Więcej w „GPC”

Nal
[Fot. Wikipedia.pl]

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook