Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

BOR o prezydenckiej limuzynie

10.03.2016

Nowe szefostwo BOR podjęło decyzje o zakupie nowych pojazdów.

„Czynności sprawdzające wykazały, że zarówno instrukcja o prowadzeniu gospodarki transportowej w BOR z 2013 roku podpisana przez ówczesnego szefa Biura płk Klimka, jak również obowiązująca instrukcja z 2009 roku podpisana przez gen. Janickiego, są niezgodne z normami bezpieczeństwa, które przewidział producent pojazdu” – tłumaczył na konferencji prasowej wiceszef Biura Ochrony Rządu płk. Jacek Lipski.

„Określały one wiek opony na trzy lata, a od zamontowania na dwa lata. Niezależnie od przebiegu. Instrukcja gen. Janickiego określała datę eksploatacji na 6 lat, a instrukcja płk. Klimka określała na 4 lata. Dodatkowe różnice dotyczą głębokości bieżnika” – dodał Lipski.

Okazuje się, że w instrukcji stworzonej w czasie, gdy Biurem rządził gen. Janicki, dopuszczalna głębokość bieżnika to 3,5 mm. „plus minus” pół milimetra. Co oznacza, że bieżnik mógł mieć 3 mm. W instrukcji płk. Klimka 3,5 mm.

„A producent w tych normach bezpieczeństwa w instrukcji z 2010 roku wskazał minimalną głębokość bieżnika na 4 mm. Mogły one stanowić zagrożenie dla osób pod ochroną BOR” – stwierdził płk. Lipski.

Jakie w takim razie działania podjął BOR już po wypadku prezydenckiego BMW? Płk. Lipski twierdzi, że BOR poważnie zajął się najważniejszymi problemami.

„Szef BOR kazał wymienić opony w samochodach pancernych. W celu zmniejszenia wystąpienia kolejnych awarii ogumienia. Zmniejszono normę przebiegu do 10 tysięcy kilometrów i używalność do 2 lat. Rozwiązano stosunek pracy z dyrektorem zarządu piątego, który odpowiada za transport VIP. Trwa postępowanie karne prokuratury. BOR pozostaje w ścisłej współpracy. W BOR od momentu naszego powołania, trwa weryfikacja ostatnich 8 lat pracy BOR. Proces jest długi i żmudny, ale musi być racjonalny. Jest ogromne niedoszacowanie budżetu BOR. Przez to sprzęt jest nie najnowszy. Zaniechano szereg inwestycji, które powinny mieć miejsce. Ta sytuacja nie zostanie poprawiona z dnia na dzień. Zaniechania trwały przez lata, poprawa sytuacji nie nastąpi szybko. Jesteśmy związani rozmaitymi procedurami. W chwili obecnej realizowany jest przetarg na 20 samochodów. Podjęto decyzję o zakupie samochodów pancernych.”

mly

fot. [PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

Facebook