Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bohater skazany przez III RP

29.10.2011

28 października minęła 58. rocznica urodzin Michała Falzmanna, niestrudzonego kontrolera NIK, który odkrył i nagłośnił jedną z najgłośniejszych afer gospodarczych III RP. Za swoje uparte dążenie do rozliczenia przestępczych działań zapłacić najwyższą cenę…

Zbrodnia katyńska była zbrodnią założycielską PRLu. W niej skupiło się okrucieństwo i istota komunistycznego reżimu zamontowanego w Polsce przez Sowietów. Tak samo jak Katyń dobrze pokazuje cechy komunistycznej Polski, tak afera FOZZ oddaje patologie istniejące w III RP. Przez wiele osób patrzących bardzo krytycznie na polską transformację, skandal związany z Funduszem jest nazywany przestępstwem założycielskim III Rzeczypospolitej.

Patologie w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego dobrze oddają patologie związane ze zmianą ustroju w Polsce. Przyjęty model dochodzenia do demokracji spowodował, że służby specjalne PRLu zostały włączone w instytucje demokratycznego państwa. Państwo było słabe, środowisko służb bardzo mocne. Siła dawała im możliwość niekontrolowanego działania i uprawiania pasożytniczej aktywności wobec państwa. Taką aktywność uprawniano właśnie w Funduszu.

Ludzie byłych komunistycznych służb wykorzystali FOZZ do przykrywki. Używali go jako parasola ochronnego, by okradać państwo Polskie. Pieniądze przeznaczone na spłatę zagranicznego zadłużenia kraju trafiały de facto na konta zagraniczne prywatnych osób oraz były wykorzystywane do kampanii wyborczych niektórych kandydatów. W wyniku działań szajki w FOZZ Skarb Państwa stracił około 334 miliony złotych. W proceder ograbiania Polski zamieszani byli m.in. funkcjonariusze WSI, przejęci przez III RP.

Na trop afery FOZZ jako pierwszy wpadł bohaterski inspektor Najwyższej Izby Kontroli, Michał Falzmann. Podczas kontroli wykrył nieprawidłowości związane z polskimi długami. Wyniki kontroli Falzmana doprowadziły w końcu do rozpoczęcia jednego z najgłośniejszych procesów w III RP. Niestety jednak kontroler NIK nie dożył tego procesu. Zmarł po kilku miesiącach od wykrycia nieprawidłowości w FOZZ.

Michał Falzmann został bardzo brutalnie potraktowany. Stał się niemal wrogiem publicznym, gdy tylko zaczął się starać nagłośnić aferę FOZZ oraz przerwać patologiczne transakcje Funduszu. Niestety bezskutecznie starał się zainteresować nieprawidłowościami najważniejsze osoby w państwie. Jego raport pokontrolny stał się tematem debaty, jaka miała miejsce w Kancelarii Premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. W spotkaniu tym uczestniczyli Walerian Pańko (szef NIK), Stanisław Rączkowski, Anatol Lawina (szef Falzmanna), Michał Falzmann oraz Leszek Balcerowicz i Janusz Sawicki. Dwaj ostatni znaleźli się również w raporcie po kontroli FOZZ. Falzmann opisał ich jako współodpowiedzialnych za nieprawidłowości za nadużycia w FOZZ. Niestety jednak po naradzie u premiera inspektor nie otrzymał żadnej pomocy w walce z patologiami Funduszu.

Inspektor postanowił więc walczyć sam. Miesiąc po spotkaniu u Bieleckiego skierował do NBP pismo z wnioskiem o udostępnienie informacji bankowych o obrotach i stanach środków pieniężnych FOZZ. Dzień później otrzymał informacje od swojego szefa, że zostaje odsunięty od wszelkich czynności zawodowych. Pretekstem tej decyzji było udostępnienie ustaleń NIK osobom nieuprawnionym. Tego samego dnia wieczorem, po powrocie do domu, Falzmann źle się poczuł. Został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Oficjalnie ustalono, że zmarł na zawał serca, ale jego bliscy uważają, że został otruty.

Śmierć Falzmanna wciąż budzi wiele kontrowersji i niejasności. Podejrzliwość w tej kwestii jest tym większa, że w przeciągu kilkunastu lat zmarły kolejne osoby, które związane były z kontrolą w FOZZ. Zarówno bezpośredni szef Falzmanna – Anatol Lawina, jak i szef NIK Walerian Pańsko zginęli w dziwnych okolicznościach. Pańko zginął w wypadku samochodowym. W jego służbowe auto uderzył jadący z naprzeciwka samochód. Wypadek przeżył kierowca Pańki. Jednak w przeciągu kilku miesięcy również on zmarł w dziwnych okolicznościach. Podobnie, jak policjanci, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce wypadku Pańki. Ci utopili się w jeziorze. Anatol Lawina pod koniec życia był z kolei zastraszany, a jego śmierć również jest zagadką. Biorąc pod uwagę zaangażowanie WSI w nieprawidłowości w FOZZ wielu komentatorów wskazuje, że śmierć ludzi związanych z wyjaśnianiem największej afery III RP nie jest przypadkowa. Niewykluczone, że zostali zamordowani.

Afera FOZZ może być dobrym przykładem na patologie związane ze zmianami ustroju w Polsce. Transformacja i polityka grubej kreski spowodowały, że w budowanie III RP włączono służby specjalne komunistycznej Polski. Służby, które robiły swoje własne interesy kosztem państwa. Niestety przez wiele lat nad szkodliwymi dla kraju patologiami parasol ochronny roztaczali najważniejsi politycy w kraju. Napiętnowali byli ci, którzy próbowali skończyć ze szkodliwymi praktykami.

Stanisław Żaryn

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 2. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 3. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 4. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

 5. 5fa2195364304f73b6c751d851a32433 25.05.2017

  Mucha: Pytania wyłonią się z konsultacji

  „Prezydent podkreślał, że w tej sprawie będą się wypowiadać przede wszystkim Polacy”.

 6. powazki 25.05.2017

  25. ekshumacja smoleńska

  Z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach ekshumowano w czwartek kolejną - 25. - ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

 8. szczerskipapSISI 24.05.2017

  Szczerski o szczycie NATO

  Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook