Jedynie prawda jest ciekawa


Bohater skazany przez III RP

29.10.2011

28 października minęła 58. rocznica urodzin Michała Falzmanna, niestrudzonego kontrolera NIK, który odkrył i nagłośnił jedną z najgłośniejszych afer gospodarczych III RP. Za swoje uparte dążenie do rozliczenia przestępczych działań zapłacić najwyższą cenę…

Zbrodnia katyńska była zbrodnią założycielską PRLu. W niej skupiło się okrucieństwo i istota komunistycznego reżimu zamontowanego w Polsce przez Sowietów. Tak samo jak Katyń dobrze pokazuje cechy komunistycznej Polski, tak afera FOZZ oddaje patologie istniejące w III RP. Przez wiele osób patrzących bardzo krytycznie na polską transformację, skandal związany z Funduszem jest nazywany przestępstwem założycielskim III Rzeczypospolitej.

Patologie w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego dobrze oddają patologie związane ze zmianą ustroju w Polsce. Przyjęty model dochodzenia do demokracji spowodował, że służby specjalne PRLu zostały włączone w instytucje demokratycznego państwa. Państwo było słabe, środowisko służb bardzo mocne. Siła dawała im możliwość niekontrolowanego działania i uprawiania pasożytniczej aktywności wobec państwa. Taką aktywność uprawniano właśnie w Funduszu.

Ludzie byłych komunistycznych służb wykorzystali FOZZ do przykrywki. Używali go jako parasola ochronnego, by okradać państwo Polskie. Pieniądze przeznaczone na spłatę zagranicznego zadłużenia kraju trafiały de facto na konta zagraniczne prywatnych osób oraz były wykorzystywane do kampanii wyborczych niektórych kandydatów. W wyniku działań szajki w FOZZ Skarb Państwa stracił około 334 miliony złotych. W proceder ograbiania Polski zamieszani byli m.in. funkcjonariusze WSI, przejęci przez III RP.

Na trop afery FOZZ jako pierwszy wpadł bohaterski inspektor Najwyższej Izby Kontroli, Michał Falzmann. Podczas kontroli wykrył nieprawidłowości związane z polskimi długami. Wyniki kontroli Falzmana doprowadziły w końcu do rozpoczęcia jednego z najgłośniejszych procesów w III RP. Niestety jednak kontroler NIK nie dożył tego procesu. Zmarł po kilku miesiącach od wykrycia nieprawidłowości w FOZZ.

Michał Falzmann został bardzo brutalnie potraktowany. Stał się niemal wrogiem publicznym, gdy tylko zaczął się starać nagłośnić aferę FOZZ oraz przerwać patologiczne transakcje Funduszu. Niestety bezskutecznie starał się zainteresować nieprawidłowościami najważniejsze osoby w państwie. Jego raport pokontrolny stał się tematem debaty, jaka miała miejsce w Kancelarii Premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. W spotkaniu tym uczestniczyli Walerian Pańko (szef NIK), Stanisław Rączkowski, Anatol Lawina (szef Falzmanna), Michał Falzmann oraz Leszek Balcerowicz i Janusz Sawicki. Dwaj ostatni znaleźli się również w raporcie po kontroli FOZZ. Falzmann opisał ich jako współodpowiedzialnych za nieprawidłowości za nadużycia w FOZZ. Niestety jednak po naradzie u premiera inspektor nie otrzymał żadnej pomocy w walce z patologiami Funduszu.

Inspektor postanowił więc walczyć sam. Miesiąc po spotkaniu u Bieleckiego skierował do NBP pismo z wnioskiem o udostępnienie informacji bankowych o obrotach i stanach środków pieniężnych FOZZ. Dzień później otrzymał informacje od swojego szefa, że zostaje odsunięty od wszelkich czynności zawodowych. Pretekstem tej decyzji było udostępnienie ustaleń NIK osobom nieuprawnionym. Tego samego dnia wieczorem, po powrocie do domu, Falzmann źle się poczuł. Został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Oficjalnie ustalono, że zmarł na zawał serca, ale jego bliscy uważają, że został otruty.

Śmierć Falzmanna wciąż budzi wiele kontrowersji i niejasności. Podejrzliwość w tej kwestii jest tym większa, że w przeciągu kilkunastu lat zmarły kolejne osoby, które związane były z kontrolą w FOZZ. Zarówno bezpośredni szef Falzmanna – Anatol Lawina, jak i szef NIK Walerian Pańsko zginęli w dziwnych okolicznościach. Pańko zginął w wypadku samochodowym. W jego służbowe auto uderzył jadący z naprzeciwka samochód. Wypadek przeżył kierowca Pańki. Jednak w przeciągu kilku miesięcy również on zmarł w dziwnych okolicznościach. Podobnie, jak policjanci, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce wypadku Pańki. Ci utopili się w jeziorze. Anatol Lawina pod koniec życia był z kolei zastraszany, a jego śmierć również jest zagadką. Biorąc pod uwagę zaangażowanie WSI w nieprawidłowości w FOZZ wielu komentatorów wskazuje, że śmierć ludzi związanych z wyjaśnianiem największej afery III RP nie jest przypadkowa. Niewykluczone, że zostali zamordowani.

Afera FOZZ może być dobrym przykładem na patologie związane ze zmianami ustroju w Polsce. Transformacja i polityka grubej kreski spowodowały, że w budowanie III RP włączono służby specjalne komunistycznej Polski. Służby, które robiły swoje własne interesy kosztem państwa. Niestety przez wiele lat nad szkodliwymi dla kraju patologiami parasol ochronny roztaczali najważniejsi politycy w kraju. Napiętnowali byli ci, którzy próbowali skończyć ze szkodliwymi praktykami.

Stanisław Żaryn

[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook