Jedynie prawda jest ciekawa


Bodnar: decyzję o udziale sędziów w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu

28.07.2017

Jako rzecznik praw obywatelskich nie mogę i nie uczestniczę w demonstracjach - powiedział w piątek Adam Bodnar. Dodał, że w przypadku sędziów decyzję o udziale w manifestacjach należy zostawić ich sumieniu.

Bodnar, pytany w Polskim Radiu 24, czy podczas protestów przeciwników reformy wymiaru sprawiedliwości zamienił się "z rzecznika w czynnego polityka opozycji", podkreślił, że należy rozdzielić "dwie rzeczy - kwestię występowania na wiecach od kwestii podejmowania działań, które są przewidziane ustawowo" lub "należą do misji danego organu".

- Uważam, że jako rzecznik praw obywatelskich nie powinienem, nie mogę występować na wiecach, nie mogę brać udziału w demonstracjach, bo uważam, że to jest - akurat z mojej strony - by to mogło być odczytane jako działanie polityczne - powiedział Bodnar.

- Rzecznik ma określone zadania - to znaczy jeżeli się dzieją różne sytuacje niepokojące dotyczące przebiegu zgromadzeń, to ja muszę takie sprawy wyjaśniać; i jak tu wyjaśniać takie sprawy, kiedy się jest uczestnikiem wydarzeń? - tłumaczył. Dodał, że nie uczestniczy "z tego powodu od samego początku kadencji, w żadnych zgromadzeniach", choć w niektórych sytuacjach chciałby wziąć udział w manifestacji.

- Co do sędziów, to jest - mi się wydaje - kwestia ich indywidualnego sumienia, czy powinni w demonstracjach uczestniczyć i zostawiłbym to im - powiedział Bodnar. Zaznaczył, że "to, co zawsze pojawia się jako wątpliwość, to na ile sędziowie w stanie spoczynku też w demonstracjach mogą uczestniczyć". Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, względem sędziów w stanie spoczynku "powstaje pytanie, czy należy osobom, które mają tego typu funkcje, ograniczać możliwości korzystania z jednego z podstawowych praw obywatelskich".

PAP

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

 2. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 3. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 7. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 8. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook