Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: stanowisko rządu ws. uchodźców jest niezmienne

19.05.2017

- PiS, rząd pani premier Beaty Szydło nie będzie negocjował kwestii związanych z bezpieczeństwem - oświadczył rzecznik rządu.

- Stanowisko polskiego rządu w sprawie uchodźców jest stanowcze i jednoznaczne; jest ono absolutnie niezmienne i będziemy bronić bezpieczeństwa Polaków — powiedział w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek był w Telewizji WP pytany o to, czy kwestia uchodźców jest dla polskiego rządu zamknięta.

- Sprawa uchodźców dla polskiego rządu jest na pewno sprawą aktualną, jeżeli chodzi zaś o stanowisko polskiego rządu, ono jest stanowcze i jednoznaczne — oświadczył.

Zdaniem rzecznika rządu stanowisko w sprawie uchodźców „ewoluuje po drugiej stronie”, zaś po stronie rządu jest „niezmienne od samego początku”. W ocenie Bochenka jest ono zdroworozsądkowe.

Dopytywany, czy stanowisko to podlega negocjacjom, Bochenek oświadczył, że kwestia migrantów jest kwestią bezpieczeństwa polskich obywateli, a „te wartości nie podlegają żadnym negocjacjom”.

- PiS, rząd pani premier Beaty Szydło nie będzie negocjował kwestii związanych z bezpieczeństwem — oświadczył.

Na pytanie, czy do czerwca Polska przystąpi do procedury relokacji uchodźców, Bochenek stwierdził, że „większość państw członkowskich UE, jeśli chodzi o wykonanie decyzji Komisji Europejskiej nie przyjęło żadnych migrantów”.

Bochenek tłumaczył, że poziom wykonania decyzji Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej przez inne państwa członkowskie jest na poziomie 10 proc. W ocenie rzecznika rządu, polityka migracyjna UE jest nieskuteczna.

- Tej polityki nie wykonuje nawet Komisja Europejska — ocenił.

- Stanowisko Polski jest w tym aspekcie absolutnie niezmienne i będziemy bronić bezpieczeństwa Polaków — oświadczył Bochenek.

Rzecznik rządu pytany, czy polski rząd woli płacić ewentualne kary nałożone przez KE, niż tracić w sondażach, oświadczył, że rząd woli opłacać projekty humanitarne.

- Polityka migracyjna UE, która jest teraz prowadzona i prowadzi do rzekomej relokacji uchodźców, czy migrantów ekonomicznych na terenie całej UE to jest tak naprawdę legitymizacja działań tych grup przestępczych, które przemycają tych ludzi, którzy wręczają im nielegalne dokumenty, którzy w sposób nielegalny doprowadzają do tego, że te osoby tutaj, na terenie UE się znajdują — ocenił Bochenek.

- Nie ma odpowiedniego systemu, który by weryfikował te osoby, które napływają do Europy (…). Nie możemy dopuścić do tego, żeby osoby niezweryfikowane przybywały do Europy i zagrażały bezpieczeństwu obywateli europejskich — podsumował.

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców; te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby. KE wezwała trzy państwa członkowskie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.

We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin na zakończenie działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

Premier Beata Szydło we wtorek oświadczyła, że nie ma w tej chwili możliwości, by do Polski byli przyjmowani uchodźcy. „Na pewno nie zgodzimy się na narzucanie Polsce, ani innym krajom członkowskim jakichkolwiek przymusowych kwot” - podkreśliła.

[fot. youtube.com TV Republika]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 2. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 3. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 4. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 5. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 6. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 7. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 8. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook