Jedynie prawda jest ciekawa


Bochenek: Nie ma potrzeby dymisji szefa MSW

14.02.2017

Premier Beata Szydło nie widzi powodu, aby minister Mariusz Błaszczak musiał być zdymisjonowany - powiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Domaganie się odwołania szefa MSWiA przez opozycje ocenił, jako przerzucanie winy za zaniedbania poprzedniej ekipy.

Bochenek pytany w internetowej telewizji RP.tv, czy premier oczekuje dymisji szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, odpowiedział: "Ale nie rozumiem dlaczego?". -Pani premier nie widzi powodu, aby minister Mariusz Błaszczak musiał być zdymisjonowany, ponieważ reformuje tę służbę (BOR), wdraża plan modernizacji służb mundurowych, jest przygotowana ustawa, która ma usprawnić funkcjonowanie Biura Ochrony Rządu i przede wszystkim uzupełnia wakaty- wskazał rzecznik rządu.

Na uwagę, że skoro BOR podczas piątkowego wypadku premier Szydło zadziałało w porządku, to dlaczego ma być reformowany, Bochenek stwierdził: "Pan próbuje obarczać ministra Mariusza Błaszczaka za zaniedbania poprzedniej ekipy". Według niego domaganie się opozycji odwołania szefa MSWiA "to jest takie przerzucanie winy za zaniedbania poprzedniej ekipy". Rzecznik rządu zaznaczył, że "za poprzedniej ekipy mnóstwo osób odchodziło z tej służby, były niedobory kadrowe". -W tym momencie nowe osoby są przyjmowane do pracy, tak aby ten skład BOR był pełen- dodał. 

Na pytanie, czy premier Szydło oczekuje dymisji pełniącego obowiązki szefa BOR płk. Tomasza Kędzierskiego, odpowiedział: "Jest osobą, która pełni obowiązki, być może wkrótce zostanie powołany nowy szef - tego nie wiem". Rzecznik rządu pytany, dlaczego Kędzierski nie udziela żadnych wypowiedzi i dlaczego nie można się z nim od piątku skontaktować, odpowiedział: "Uważam że to bardzo dobrze, że szef BOR skupia się na pracy, żeby wyjaśnić dogłębnie wszelkie okoliczności tej sprawy, a nie chodzi po mediach i nie wypowiada się". Według Bochenka jeśli Kędzierski "będzie miał pewne, zbadane wszelkie okoliczności tej sprawy, wyjaśnioną sekwencję zdarzeń, wtedy na pewno pojawi się jakiś komunikat". -Ja się cieszę, że tak pracuje właśnie Biuro Ochrony Rządu i zależy funkcjonariuszom tego Biura na wyjaśnieniu tej sprawy- podkreślił Bochenek. 

Bochenek był także pytany, o to jak się czuje premier. -Dobrze, właściwie od samego wypadku z każdą godziną jest tylko lepiej. Na szczęście nic poważnego szefowej polskiego rządu się nie stało- powiedział. Podkreślił, że jest ona pod profesjonalną opieką lekarzy. Odnosząc się do stwierdzenia, że skoro premier czuje się dobrze, to dlaczego od piątku przebywa w szpitalu, rzecznik rządu zaznaczył, że to jest decyzja lekarzy. - Jeśli ktoś się zna na tym, jak należy leczyć - zwłaszcza najważniejsze osoby w państwie - jeżeli ktoś ma doświadczenie, a te osoby niewątpliwie takie mają, to musimy się im podporządkować- podkreślił.

Zdaniem Bochenka to jest "pewna przezorność lekarzy", którzy "nie chcą doprowadzić do takiej sytuacji, że pozwolą pani premier wyjść, a po dwóch dniach na przykład okaże się, że jednak coś tam jej dolega". Zapytany, kiedy premier zostanie wypisana ze szpitala, powiedział, że "nie ma jeszcze decyzji ostatecznej". -Być może dzisiaj, jutro się pojawi, ale czekamy cały czas na decyzję lekarzy. Jak pojawi się kolejny komunikat, kolejna pewna informacja, data to natychmiast ją przekażemy" -zapewnił Bochenek.

Dopytywany, jakie obrażenia ma premier, odpowiedział: "Jestem trochę zdumiony tymi pytaniami, jakobyśmy nie mieli wiedzieć, co się dzieje ze zdrowiem pani premier, bo to jest nieprawda". -Od samego początku, od pierwszych godzin po wypadku informowałem o tym (...). Są to stłuczenia, otarcia, które przede wszystkim wynikają z faktu, że pani premier byłą zapięta w pasy- tłumaczył Bochenek. Zaznaczył, że nie doszło do żadnych złamań ani zwichnięć. Rzecznik rządu powiedział, że premier pełni swoje obowiązki, przyjmuje cały czas ministrów, spotkała się również ze swoimi współpracownikami z rządu. -Cały czas funkcjonuje, jest na bieżąco informowana o tym, co się dzieje, również i od strony takiej medialnej- relacjonował Bochenek.

fot.[PAP/Rafał Guz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook