Jedynie prawda jest ciekawa


Blisko 250 interwencji podczas Sylwestra. Dantejskie sceny nad Morskim Okiem

02.01.2018
1270moko
Blisko 250 interwencji podczas Sylwestra. Dantejskie sceny nad Morskim Okiem

Blisko 250 razy pouczały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego turystów, którzy Sylwestra zdecydowali się spędzić w Tatrach. Jedną z głównych przyczyn incydentów był alkohol - powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z TPN.

Incydenty w okresie noworocznym miały miejsce na najbardziej popularnym w Tatrach szlaku do Morskiego Oka. Turyści mieli pretensje, że nie ma wystarczającej liczby zaprzęgów konnych na trasie Morskie Oko - Polana Palenica. Jak relacjonował PAP komendant straży parku Edward Wlazło, około godz. 14-stej w Sylwestra na Włosienicy koło Morskiego Oka utworzyła się kolejka oczekujących na transport konny licząca kilkaset osób.

"Miejsca w saniach było jedynie na 200 osób, a reszta turystów, częściowo pod wpływem alkoholu, zaczęła się awanturować i domagać od nas większej liczby sań. W konsekwencji po awanturze i wyzwiskach turyści i tak wracali na piechotę" - powiedział PAP Wlazło.

Władze parku rozważają reorganizację transportu konnego w tym okresie.

Jak zwróciła uwagę w rozmowie PAP Paulina Kołodziejska z TPN, większość turystów odwiedzających Tatry zachowuje się dobrze wobec przyrody i pracy służb parku. "Przepisy parku nie precyzują możliwości karania w przypadku nadużywania alkoholu i niestosownego zachowania. Możemy jedynie upominać, zwracać uwagę. Służba Parku ma podobne uprawnienia do policji, ale środki przymusu bezpośredniego to ostateczność" - powiedziała.

Według władz TPN przypadki łamania przepisów parku w sytuacji bardzo dużego ruchu turystycznego przestają być incydentalne, a zaczynają się stawać pewną przykrą normą. "Niebawem planowane jest spotkanie, jak możemy działać w takich sytuacjach w przyszłości i w jaki sposób jesteśmy w stanie zapobiegać takim sytuacjom" - wyjaśniła PAP Kołodziejska.

Przed Sylwestrem TPN, jak co roku, zorganizował akcję "Nie strzelaj w sylwestra", która ma uczulić turystów na problem zwierząt źle znoszących huk petard. Jak wynika z obserwacji służb parku, mimo akcji w samych Tatrach fajerwerki i tak sporadycznie odpalano.

"Jesteśmy za tym, żeby zakazać sprzedaży i używania fajerwerków w całym Zakopanem, bo huk z miast dociera również w Tatry" - skomentowała Kołodziejska.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

fot. CC3.0/Witold Nowakowski

Warto poczytać

 1. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 2. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 3. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 4. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 5. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 6. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 7. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook