Jedynie prawda jest ciekawa


Blisko 250 interwencji podczas Sylwestra. Dantejskie sceny nad Morskim Okiem

02.01.2018
1270moko
Blisko 250 interwencji podczas Sylwestra. Dantejskie sceny nad Morskim Okiem

Blisko 250 razy pouczały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego turystów, którzy Sylwestra zdecydowali się spędzić w Tatrach. Jedną z głównych przyczyn incydentów był alkohol - powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z TPN.

Incydenty w okresie noworocznym miały miejsce na najbardziej popularnym w Tatrach szlaku do Morskiego Oka. Turyści mieli pretensje, że nie ma wystarczającej liczby zaprzęgów konnych na trasie Morskie Oko - Polana Palenica. Jak relacjonował PAP komendant straży parku Edward Wlazło, około godz. 14-stej w Sylwestra na Włosienicy koło Morskiego Oka utworzyła się kolejka oczekujących na transport konny licząca kilkaset osób.

"Miejsca w saniach było jedynie na 200 osób, a reszta turystów, częściowo pod wpływem alkoholu, zaczęła się awanturować i domagać od nas większej liczby sań. W konsekwencji po awanturze i wyzwiskach turyści i tak wracali na piechotę" - powiedział PAP Wlazło.

Władze parku rozważają reorganizację transportu konnego w tym okresie.

Jak zwróciła uwagę w rozmowie PAP Paulina Kołodziejska z TPN, większość turystów odwiedzających Tatry zachowuje się dobrze wobec przyrody i pracy służb parku. "Przepisy parku nie precyzują możliwości karania w przypadku nadużywania alkoholu i niestosownego zachowania. Możemy jedynie upominać, zwracać uwagę. Służba Parku ma podobne uprawnienia do policji, ale środki przymusu bezpośredniego to ostateczność" - powiedziała.

Według władz TPN przypadki łamania przepisów parku w sytuacji bardzo dużego ruchu turystycznego przestają być incydentalne, a zaczynają się stawać pewną przykrą normą. "Niebawem planowane jest spotkanie, jak możemy działać w takich sytuacjach w przyszłości i w jaki sposób jesteśmy w stanie zapobiegać takim sytuacjom" - wyjaśniła PAP Kołodziejska.

Przed Sylwestrem TPN, jak co roku, zorganizował akcję "Nie strzelaj w sylwestra", która ma uczulić turystów na problem zwierząt źle znoszących huk petard. Jak wynika z obserwacji służb parku, mimo akcji w samych Tatrach fajerwerki i tak sporadycznie odpalano.

"Jesteśmy za tym, żeby zakazać sprzedaży i używania fajerwerków w całym Zakopanem, bo huk z miast dociera również w Tatry" - skomentowała Kołodziejska.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

fot. CC3.0/Witold Nowakowski

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 7. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 8. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook