Jedynie prawda jest ciekawa


Błędy w badaniach brzozy

31.12.2013

Służba Wywiadu Wojskowego miała w swojej ekspertyzie rozwiać wątpliwości związane z analizą zdjęć satelitarnych wykonaną przez prof. Chrisa Cieszewskiego. Zamiast tego jedynie dodała znaków zapytania.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", SWW wytknęła błędy innym biegłym prokuratury. Miały one polegać na niewłaściwej analizie zdjęcia z 5 kwietnia 2010 roku, przez co wyciągnięto błędne wnioski związane z miejscem położenia brzozy. 

W swoim raporcie przedstawia jednak zdjęcie już po smoleńskiej tragedii (widać na nim kawałek skrzydła tupolewa), podpisując je... również datą 5 kwietnia. Dziennikarze "Rz" zapytali o nieścisłości Naczelną Prokuraturę Wojskową, która jednak powtórzyła błąd.

Dopiero po pokazaniu śledczym analizy wykonanej przez jednego z ekspertów zajmujących się tą dziedziną na co dzień, prokuratorzy obiecali przyjrzeć się sprawie.

"Opinia została zrobiona niechlujnie. Uważam, że z tego powodu nie mogłaby być dowodem w sądzie i zasadne byłoby powołanie nowych biegłych" - komentuje Stanisław Zagrodzki, który zwrócił uwagę na problem.

Do "niechlujstwa" w sprawie badań nad katastrofą smoleńską mogliśmy, niestety, przywyknąć. Problem nakreślony przez "Rz" każe jednak zapytać o skalę bałaganu i powagę, z jaką NPW i polskie instytucje traktują wyjaśnienie przyczyn tragedii i rozwianie wszelkich wątpliwości.

svit, wPolityce.pl

[Fot. smolenskzespol.sejm.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

 2. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 3. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 7. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook