Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSW: policjanci ryzykują zdrowiem i życiem, muszą być godnie wynagradzani

03.12.2017
1270wiszniapol
Szef MSW: policjanci ryzykują zdrowiem i życiem, muszą być godnie wynagradzani

Rodzina policjanta, który zginął podczas akcji w Wiszni Małej, jak i pozostali funkcjonariusze, którzy zostali ranni, otrzymają wsparcie ze strony MSWiA - zapowiedział minister Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, policja musi być mocna, stanowcza w walce z przestępcami.

"Wielokrotnie rozmawiałem z Komendantem Głównym Policji. Dziś koncentrujemy się na otoczeniu opieką rodziny policjanta. Rozmawiałem z panią premier. Pani premier na mój wniosek podjęła decyzję o przyznaniu renty specjalnej dla wdowy i dla dwójki dzieci, które osierocił policjant" - powiedział w niedzielę w TVP Info minister Błaszczak.

Podczas akcji antyterrorystów w sobotnią noc w Wiszni Małej (Dolnośląskie), którzy chcieli zatrzymać sprawców włamania do bankomatu, przestępca otworzył do nich ogień z broni maszynowej. Jeden policjant zginął, a trzech zostało rannych. W strzelaninie zginął też napastnik, dwóch innych zatrzymano.

Zabity funkcjonariusz miał 40 lat, służył w policji od 14 lat, a od ośmiu pełnił służbę w Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Osierocił dwoje dzieci w wieku 8 i 12 lat. Rodzina tragicznie zmarłego policjanta została objęta pomocą psychologiczną.

Błaszczak zapewnił, że opieką zostali otoczeni ranni policjanci. "Ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, są pod opieką" - dodał.

Jak mówił, bandyta użył broni automatycznej, prowadzone są działania, która mają wyjaśnić pochodzenie tej broni.

"Policja musi być mocna, dobrze wyposażana w nowoczesny sprzęt, strzec bezpieczeństwa obywateli. Ci bandyci byli bezwzględni, nie liczyli się z konsekwencjami swoich działań. Policja musi być mocna, bo tylko wtedy zapewni bezpieczeństwo swoich obywateli" - podkreślał minister. 

Dodał, że jednocześnie policjanci powinni być godnie wynagradzani za swoją pracę. "To jest nasze zobowiązanie. Zrobimy wszystko, żeby bandyci - bo przecież tak można powiedzieć o tych ludziach - byli ukarani za te czyny, których się dopuścili" - zaznaczył.

Minister wskazał na bezwzględność bandyty, który strzelał. "Nie wymaga wielkiej znajomości rzeczy, żeby stwierdzić, że gdyby został zatrzymany i skazany to trafiłby do więzienia na kilka lat. On musiał mieć tego świadomość, a mimo to strzelał do policjantów. To świadczy o tym, że bandyci są bezwzględni, to świadczy o tym, że policja musi być mocna, musi być mocna, żeby zapewnić bezpieczeństwo, bo to chodzi o bezpieczeństwo obywateli naszego kraju" - podkreślił szef MSWiA.

Jak tłumaczył, "policjanci służą w poczuciu etosu służby, czyli są gotowi na poświęcenia swojego zdrowia i życia na obronę obywateli". Dlatego - jak wskazywał Błaszczak - potrzebne są pieniądze na wyposażenie policjantów i na podwyżki ich wynagrodzeń.

"Policjanci ryzykują swoje zdrowie i życie, tak, jak to się wydarzyło ostatniej nocy. W związku z tym muszą być godnie wynagradzani, to jest nasze zobowiązanie" - zaznaczył. I jak dodał, "trzeba wspierać wszystkich tych, którzy decydują się na służbę w policji".

Jak zapowiedział minister, "zrobimy wszystko, żeby bandyci - bo przecież tak możemy powiedzieć o tych ludziach - byli ukarani za te czyny, których się dopuścili.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus przekazała w niedzielę PAP, że wrocławska prokuratura prowadzi czynności ws. wydarzeń w Wiszni Małej. 

"Do poniedziałku nie udzielamy żadnych informacji w tej sprawie" - powiedział prok. Klaus.

(PAP)
autor: Aneta Oksiuta
edytor: Dorota Skrobisz 

fot. PAP/Maciej Kulczyński

 

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 5. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 6. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 7. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook