Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: "Pakiet demokratyczny" uporządkuje działania opozycji

14.12.2016

Zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego uporządkowanie działań opozycji będzie oparte o "Pakiet demokratyczny" i będzie dotyczyło parlamentu -zapowiedział w środę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

-To będzie oparte o "Pakiet demokratyczny", o którym mówiliśmy w poprzedniej kadencji. Przedstawimy te pomysły - zapowiedział Błaszczak w środę w radiowej Trójce. Dodał, że zmiany mają dotyczyć parlamentu. -Chodzi o doświadczenia np. z Wielkiej Brytanii - zaznaczył. -Ma być łatwiej opozycji. Tylko to nie może wyglądać tak, jak teraz to wygląda, że wychodzą panie posłowie i panowie posłowie i krzyczą - powiedział minister. -Poziom merytoryczny jest bardzo niski. Tu chodzi o sensowny poziom merytoryczny sporu, jaki jest w demokracji - dodał.

Szef MSWiA powiedział też, że w demonstracji Komitetu Obrony Demokracji we wtorek w Warszawie, według policji, wzięło udział 5 tys. osób, a nie - jak zapowiadali organizatorzy - 30 tys. Według Błaszczaka była to "klęska frekwencyjna". Błaszczak był też pytany o ewentualne degradacje generałów związanych ze stanem wojennym lub wydarzeniami z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. We wtorek szef MON Antoni Macierewicz zapowiedział przygotowanie projektu zmian ustawowych, który umożliwi odebranie stopni generalskich gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i gen. Czesławowi Kiszczakowi.

-Uważam, że (...) trzeba wyciągać wnioski. Ci ludzie działali na rzecz Moskwy, nie rzecz Polski, tylko na rzecz Moskwy. Stan wojenny był tragedią narodową. Jaruzelski wyprowadził wojsko na ulice, czołgi na ulice przeciwko narodowi polskiemu. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski - odpowiedział szef MSWiA. We wtorek w radiowej Trójce na pytanie, co by odpowiedział tym przedstawicielom opozycji, którzy uważają, że znakiem ograniczenia swobód obywatelskich są przygotowane przez PiS zmiany w Prawie o zgromadzeniach, Jarosław Kaczyński odpowiedział, że "ograniczanie wolności obywatelskich to jest to, co jest podejmowane właśnie przez przedstawicieli tej opozycji".

-Bo jeżeli jedni chcą uniemożliwić korzystanie z praw obywatelskich drugim, to te prawa obywatelskie stają się w jakiejś mierze fikcyjne, a w każdym razie ograniczone. My chcemy to po prostu uporządkować, tak by wszyscy mogli korzystać z praw obywatelskich. Jeżeli ktoś ma demonstrować, to powinien demonstrować w ten sposób, by to przebiegało spokojnie - powiedział prezes PiS.

PiS przedstawiło "Pakiet demokratyczny" w październiku 2010 r. Zawierał on propozycje zmian w regulaminie Sejmu, które miały ułatwić pracę opozycji i jednocześnie zlikwidować praktyki, które zdaniem PiS były patologiczne. Zaproponowano wówczas wpisanie do regulaminu trzygodzinnej debaty rząd-opozycja na wzór brytyjski, a także wprowadzenie pytań do prezesa i członków Rady Ministrów w miejsce obecnej informacji bieżącej i pytań w sprawach bieżących. PiS zaproponowało także likwidację tzw. "zamrażarki" marszałka Sejmu przez wprowadzenie obowiązku przeprowadzania pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia jego złożenia w Sejmie.

Inna propozycja "Pakietu demokratycznego" przewidywała, że prace nad projektem ustawy trwałyby maksymalnie dziewięć miesięcy z możliwością przedłużenia w wyjątkowych sytuacjach o nie więcej niż trzy miesiące. Kluby i koła poselskie miałyby składać oświadczenia o udzielaniu bądź nieudzielaniu poparcia Radzie Ministrów. W tym drugim przypadku kluby i koła uzyskiwałyby prawa przewidziane dla opozycji, np. prawo do wprowadzenia do porządku obrad Sejmu co najmniej jednego punktu na każdym posiedzeniu bez konieczności uzyskiwania zgody marszałka Sejmu i opinii Konwentu Seniorów. 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook