Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak o wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej: nie jestem rozczarowany

27.10.2017

Nie jestem rozczarowany wyjaśnianiem przyczyn katastrofy smoleńskiej; dzięki ministrowi Antoniemu Macierewiczowi ta sprawa nie została poniechana - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że bardzo niedługo będzie porozumienie ws. projektów reformujących sądownictwo.

Minister był pytany w piątek w Radiu Plus, czy nie jest rozczarowany wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. - Nie jestem rozczarowany, uważam, że dzięki determinacji ministra Macierewicza sprawa w ogóle nie została poniechana. Przecież rząd PO-PSL chciał tę sprawę zostawić i nie wyjaśniać największej tragedii po II wojnie światowej - mówił.

- To nie jest proste, dlatego, że zaniedbano podstawowe sprawy bezpośrednio po tej tragedii (...). To wszystko jest bardzo trudne ze względu na zaniechania, brak woli poprzedniego rządu do wyjaśnienia tego - dodał.

Szef MSWiA odniósł się także do kwestii spotkań prezydenta i prezesa PiS ws. reformy sądownictwa. - Rozmowy były w dobrej atmosferze. Wiem z bezpośredniego źródła, od premiera Jarosława Kaczyńskiego, że jest on dobrej myśli. Mam nadzieję, że wszystko zakończy się dobrze - powiedział.

Dopytywany, kiedy dojdzie do porozumienia, odpowiedział: "bardzo niedługo". - Będzie wypracowany wspólny projekt, który będzie odpowiadał programowi PiS, z którym do wyborów szedł prezydent Duda i szło Prawo i Sprawiedliwość, a więc dogłębna reforma wymiaru sprawiedliwości - wyjaśniał minister.

Pytany, czy łatwiej byłoby realizować program PiS z Jarosławem Kaczyńskim jako premierem, odpowiedział: "Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że dziś w polityce najwybitniejszą postacią jest Jarosław Kaczyński, zarówno w obozie władzy, jak i jeżeli spojrzymy na całokształt życia politycznego w Polsce". - Premier Jarosław Kaczyński jest autorem naszego programu, zwycięskiego. Premier Jarosław Kaczyński jest także autorem programu w kampanii prezydenckiej, prezydenta Andrzeja Dudy. Niewątpliwe jest to osobność kluczowa dla PiS - oświadczył Błaszczak.

Minister był dopytywany, czy możliwe jest powołanie nowego resortu. Zaznaczył, że koordynacja służb specjalnych jest koniecznością i takiego koordynatora powołało PiS. - Poprzednie rządy nie powoływały stanowiska koordynatora ds. służb specjalnych, a później mieliśmy do czynienia z różnymi bulwersującymi faktami - mówił.

Zwrócił uwagę, że żyjemy w niebezpiecznych czasach, kiedy zamachy terrorystyczne w Europie są faktem. - Służby w Polsce nie sygnalizują bezpośrednich zagrożeń. Ale musimy być przygotowania na ten najgorszy scenariusz, stad całe instrumentarium prawne w postaci ustawy antyterrorystycznej, przyjętej jeszcze przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Ta koordynacja musi być rzeczywiście jak najlepsza, aby zapobiec zagrożeniom - powiedział szef MSWiA.

Jak podkreślił, na podstawie ustawy antyterrorystycznej wydalono z Polski kilka osób podejrzanych o związki z terroryzmem islamskim.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 5. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 6. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 7. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 8. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook