Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: Nie ma pobłażania dla chuliganów

04.01.2017

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił w środę, że winni niszczenia mienia w zamieszkach w Ełku, do których doszło po zabójstwie 21-latka.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił w środę, że winni niszczenia mienia w zamieszkach w Ełku, do których doszło po zabójstwie 21-latka w noc sylwestrową, poniosą odpowiedzialność. W ocenie ministra policja zachowywała się w sposób stanowczy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji był pytany przez dziennikarzy o przebieg zajść i postawę policji podczas zdarzeń w Ełku, po zabójstwie młodego Polaka. "Policja zachowywała się w sposób stanowczy. Wszyscy ci, którzy dopuścili się zniszczenia mienia, zostali zatrzymani, prokurator postawił im zarzuty a więc to sąd zdecyduje o ukaraniu" - powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił, nie ma pobłażania dla chuliganów, którzy niszczą mienie. "Wszyscy ci, którzy dopuścili się takich zachowań, poniosą za to odpowiedzialność. Odpowiedzialność poniosą też, ci którzy doprowadzili do zabójstwa obywatela polskiego" - powiedział minister.

- Policja w Ełku nie reagowała od razu, ponieważ sytuacja mogła generować większe konflikty i "poszkodowani mogliby zostać ci, którzy przyszli, żeby zapalić znicz" - tłumaczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"Rozmawiałem na ten temat z Komendantem Głównym Policji; otóż chodziło o to, że ta sytuacja mogła generować większe konflikty" - powiedział w środę na antenie Polsat News Błaszczak.

"Pod tym lokalem zapalano znicze, składano kwiaty i w sytuacji, w której część osób właśnie w ten sposób upamiętniała to tragiczne wydarzenie, pojawili się ludzie, którzy szukali ewidentnie rozróby, a więc policja nie mogła wtedy interweniować, bo poszkodowani mogliby zostać ci, którzy przyszli po to, żeby właśnie zapalić znicz, żeby złożyć kwiaty" - tłumaczył szef MSWiA.

Przytoczył też dane dotyczące postępowań w sprawach przestępstw z nienawiści. Według policji w 2016 r. na ponad 717 tys. postępowań 765 dotyczyło przestępstw z nienawiści, stanowiąc ok. 1 promil wszystkich postępowań. "To jest o trzy przypadki mniej niż w 2015 roku" - powiedział Błaszczak.

Minister był także pytany o ranking rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który wskazał największe zagrożenia z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka i obywatela w Polsce w 2016 r. Wśród nich wymienił "niedostateczną reakcję państwa na przypadki dyskryminacji i wzrastającą liczbę przestępstw motywowanych uprzedzeniami".

"To jest kolejny dowód tego, że rzecznik Bodnar jest bardzo mocno zaangażowany politycznie, że nie kryje swoich poglądów skrajnie lewicowych, żeby nie powiedzieć lewackich" - powiedział szef MSWiA.

W jego ocenie zjawisko przestępstw z nienawiści jest niepokojące w krajach Europy Zachodniej. W Niemczech, we Francji mamy do czynienia rzeczywiście z tego rodzaju problemami. Te problemy ta są konsekwencją wielu lat polityki +multi-kulti+, poprawności politycznej i otwarcia granic Niemiec czy Francji na napływ emigrantów z Bliskiego Wschodu czy Afryki Północnej" – powiedział Błaszczak.

"Gdyby Polską rządziła koalicja PO-PSL też penie mielibyśmy tego rodzaju problemy. Dlatego, że rząd Ewy Kopacz, łamiąc solidarność Grupy Wyszehradzkiej, zgodził się na przyjęcie do Polski tysięcy emigrantów z Bliskiego Wschodu czy z Afryki Północnej. Ale zmienił się rząd. Rząd PiS nie realizuje tej polityki, którą wdrażała koalicja PO-PSL" - zapewnił Błaszczak.

Minister powołał się na dane "Gazety Polskiej" ws. napaści na tle seksualnym "tak zwanych uchodźców" wobec dzieci w Niemczech i Austrii. "W ubiegłym roku było 1 tys. takich przypadków. To pokazuje, z jakimi problemami ma do czynienia zachód Europy. Polska jest krajem bezpiecznym, jest krajem wolnym od tego rodzaju problemów" - mówił.

Jego zdaniem, "totalna opozycja", próbuje uderzyć w rząd "ulicą i za granicą". "Uderzenie poprzez ulice się nie udało, nie ma paliwa do tego, a więc jest teraz próba uderzenia poprzez za granicę. Stąd tego rodzaju oskarżenie, tego rodzaju tezy, które są stawiane przez czynnych polityków totalnej opozycji i również przez rzecznika Bodnara, który powinien unikać takich konotacji politycznych. Ale tego nie robi" - zaznaczył szef MSWiA.

W noc sylwestrową w Ełku w wyniku awantury w barze z kebabem, doszło do zabójstwa 21 letniego Polaka. Podejrzani to, właściciel baru 41-letni Algierczyk i 26-letni Tunezyjczyk, który tam pracował, zostali aresztowani. Według śledczych między mężczyznami doszło do awantury gdy 21 latek wybiegł z lokalu zabierając dwie butelki coca-coli. Według ustaleń prokuratury Algierczyk miał szarpać i przytrzymywać młodego mężczyznę, a Tunezyjczyk zadawał chłopakowi ciosy nożem. Potem obaj napastnicy wrócili do baru.

1 stycznia przed barem doszło do gwałtownych protestów. Zebrało się tam kilkuset mieszkańców, żeby wyrazić sprzeciw wobec zabójstwa i zapalić znicze. W tłumie były też osoby agresywne, które wybiły szyby i niszczyły rzeczy w witrynie lokalu, rzucały petardami, butelkami oraz kamieniami w stronę funkcjonariuszy i radiowozów. W sumie po niedzielnych zamieszkach w Ełku zatrzymano dotąd 30 osób.

Także 1 stycznia doszło do próby podpalenia mieszkania, które wynajmował Algierczyk. Sprawę wyjaśnia policja. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zabójstwa i zamieszek skierowanych przeciwko cudzoziemcom w Ełku.

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook