Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak do strażaków: Widziałem jak narażaliście własne życie

13.05.2017

Minister spraw wewnętrznych i administracji gościł na obchodach Dnia Strażaka.

Gasicie pożary, ale rozpalacie nadzieję; wasza służba stanowi wielką wartość, a świadczy o tym fakt, że Polacy czują się bezpiecznie w swojej ojczyźnie - powiedział w sobotę we Wrocławiu podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka szef MSWiA Mariusz Błaszczaka.

Minister podkreślił, że Polacy mogą liczyć na Państwową Straż Pożarną oraz Ochotniczą Staż Pożarną w sytuacjach trudnych i dramatycznych. "Byłem świadkiem waszej służby podczas tragedii w Świebodzicach. Nieśliście pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebowali, narażając własne życie" - mówił Błaszczak. Przypomniał, że pierwsi na miejscu katastrofy budowlanej w Świebodzicach byli druhowie z OSP.

Minister zwracając się do strażaków powiedział, że gaszą oni pożary, ale rozpalają nadzieję. "Wasza służba stanowi wielką wartość, świadczy o tym fakt, że Polacy czują się bezpiecznie w swojej ojczyźnie" - mówił Błaszczak.

Jak dodał, jego zadaniem oraz zadaniem rządu jest stworzenie dobrych warunków dla służby straży pożarnej. "Dlatego został przyjęty program modernizacji służb mundurowych. Zakłada on przeznaczenie miliarda złotych w ciągu czterech lat na modernizację PSP oraz pół miliarda złotych na modernizację OSP. To będą pieniądze z budżetu państwa. Chodzi o to, by funkcjonariusze PSP dysponowali odpowiednim sprzętem, ale też by byli godnie wynagradzani.

Stąd podwyżki wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku" - mówił szef MSWiA.

Minister podkreślił, że również OSP powinna dysponować nowoczesnym sprzętem. "Pieniądze na rzecz OSP płyną z różnych źródeł, w tym z budżetu państwa. W tym roku są to większe pieniądze. W 2017 r. to o 15 mln więcej niż w ubiegłym roku" - mówił Błaszczak.

W sobotę we Wrocławiu szef MSWiA wziął udział w wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka. Spotkał się m.in. z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej oraz druhami OSP, którzy brali udział w akcji ratowniczej w Świebodzicach. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie oficerskie.

Mly/PAP

fot. [PAP/Maciej Kulczyński]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook