Jedynie prawda jest ciekawa


Biznes po katolicku

21.10.2011

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej po raz czwarty we współpracy z Katedrą Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”. W minionych latach organizatorzy podjęli tematy dotyczące edukacji katolickiej, mediów katolickich oraz katolików w polityce.

Toruńska Wyższa Szkoła wraz z nowym rokiem akademickim 2011/12 podejmuje kolejne wyzwania i inicjatywy. Po sukcesie wakacyjnych dziennikarskich praktyk dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej Uczelnia kontynuuje spotkania z młodymi tym razem w terenie – w szkołach licealnych całej Polski. WSKSiM organizuje także spotkania naukowe podczas licznych konferencji. Największa w roku akademickim to IV Międzynarodowy Kongres, jaki odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada, tym razem  na temat „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”.

Toruńska Uczelnia zaprosiła prelegentów z różnych krajów i kontynentów zarówno naukowców, światowej sławy specjalistów z takich dziedzin jak ekonomia, polityka gospodarcza i katolicka nauka społeczna, a także praktyków, na co dzień zajmujących się finansami i biznesem.  Patronat nad kongresem po raz czwarty objął ksiądz kardynał d.h.c. multiplet Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosi wykład wprowadzający. 

Od Ameryk przez Australię, Azję do Europy

Wśród wykładowców znajdą się między innymi reprezentanci obu Ameryk. Patrick O’Meara z USA, założyciel i prezes O’Meara Ferguson, wygłosi wykład nt. „Szansa, ryzyko a hierarchia dóbr w porządku ekonomicznym”, zaś dr Eduardo Ortiz z Uniwersytetu Katolickiego Adres Bello w Caracas w Wenezueli powie nt. „Religia katolicka, podział dochodu a skuteczność w Ameryce Łacińskiej”.

Z dalekiej Australii John Tilley, menadżer bankowy, podejmie temat „Bankowość – perspektywa katolicka”. Doświadczeniem azjatyckim podzielą się z kolei ks. dr Felix Raj SJ, rektor St. Xavier’s College w Kalkucie w Indiach – „Ekonomia hinduska: perspektywa katolicka – osiągnięcia, szanse, ryzyko”, prof. Jeanette V. Loanzon z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach – „Katolicyzm a ekonomia na Filipinach”. Na Kongresie w Toruniu nie zabraknie przedstawicieli ekonomistów europejskich. Prof. Migiel Alfonso Martinez-Echevarria y Ortega z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Navarryjskiego postara się odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje ekonomia chrześcijańska?”, dr Salvatore Rebecchini, komisarz włoskiego Biura Ochrony Konkurencji i przewodniczący działu nadzoru nad rynkami finansowymi banku Włoch podejmie temat „Chrześcijańskie korzenie ekonomii rynkowej”, Burchard Leffers, prezes Międzynarodowego Chrześcijańskiego Związku Szefów Biznesu z Niemiec wygłosi referat na temat „Chrześcijański przedsiębiorca i jego odpowiedzialność na polu społecznej ekonomii rynkowej”, prof. Domenec Mele, kierownik Katedry Etyki Biznesu IESE Szkoły Biznesu z Barcelony przedłoży „Współczesne kontrowersje dotyczące celu biznesu a stanowisko katolickiego nauczania społecznego”, zaś ks. prof. Godfrey Igwebuike Onah z Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie powie o profetycznej misji Kościoła wobec problemu neokolonializmu w Afryce.

Okazja do spotkania i wymiany poglądów

Polskę reprezentować będą ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i prof.WSKSiM -„Etyka katolicka wobec ekonomii postkomunistycznej w Polsce” oraz Janusz Ossowski z Rady Nadzorczej Krajowej SKOK – „Jak zaradzić współczesnemu kryzysowi instytucji zaufania publicznego: globalna bankowość wobec lokalnej instytucji mikrofinansowej na przykładzie SKOK”. 

Jak mówi, o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM, wymienieni prelegenci odwołują się w swoich zaangażowaniach naukowych i biznesowych do fundamentalnych i niezbywalnych nakazów chrześcijańskiej nauki moralnej i społecznej. – W swoich wystąpieniach przybliża nam nauczanie Kościoła katolickiego na temat ekonomii praz przedstawią rzeczywisty obraz konfrontacji doświadczeń sfery nauki i biznesu – mówi rektor WSKSiM. – Kolejny, czwarty już, Międzynarodowy Kongres organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej z pewnością będzie doskonałą okazją do spotkania i wymiany poglądów ekspertów z różnych stron świata oraz wyjątkową możliwością skorzystania z ich pozytywnych doświadczeń, doświadczeń katolików ludzi o wybitnym dorobku naukowym, wysokich stanowiskach i znakomitych osiągnięciach w dziedzinie ekonomii – o. dr Bieliński.

Katarzyna Cegielska

Zgłoszenia na kongres Uczelnia przyjmuje do 12 listopada na podstawie karty uczestnictwa, którą można pobrać ze strony internetowej www.wsksim.edu.pl

Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 56/610-71-20 lub drogą elektroniczną: podyplomowe@wsksim.edu.pl

Warto poczytać

 1. 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook