Jedynie prawda jest ciekawa


Biznes po katolicku

21.10.2011

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej po raz czwarty we współpracy z Katedrą Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”. W minionych latach organizatorzy podjęli tematy dotyczące edukacji katolickiej, mediów katolickich oraz katolików w polityce.

Toruńska Wyższa Szkoła wraz z nowym rokiem akademickim 2011/12 podejmuje kolejne wyzwania i inicjatywy. Po sukcesie wakacyjnych dziennikarskich praktyk dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej Uczelnia kontynuuje spotkania z młodymi tym razem w terenie – w szkołach licealnych całej Polski. WSKSiM organizuje także spotkania naukowe podczas licznych konferencji. Największa w roku akademickim to IV Międzynarodowy Kongres, jaki odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada, tym razem  na temat „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”.

Toruńska Uczelnia zaprosiła prelegentów z różnych krajów i kontynentów zarówno naukowców, światowej sławy specjalistów z takich dziedzin jak ekonomia, polityka gospodarcza i katolicka nauka społeczna, a także praktyków, na co dzień zajmujących się finansami i biznesem.  Patronat nad kongresem po raz czwarty objął ksiądz kardynał d.h.c. multiplet Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosi wykład wprowadzający. 

Od Ameryk przez Australię, Azję do Europy

Wśród wykładowców znajdą się między innymi reprezentanci obu Ameryk. Patrick O’Meara z USA, założyciel i prezes O’Meara Ferguson, wygłosi wykład nt. „Szansa, ryzyko a hierarchia dóbr w porządku ekonomicznym”, zaś dr Eduardo Ortiz z Uniwersytetu Katolickiego Adres Bello w Caracas w Wenezueli powie nt. „Religia katolicka, podział dochodu a skuteczność w Ameryce Łacińskiej”.

Z dalekiej Australii John Tilley, menadżer bankowy, podejmie temat „Bankowość – perspektywa katolicka”. Doświadczeniem azjatyckim podzielą się z kolei ks. dr Felix Raj SJ, rektor St. Xavier’s College w Kalkucie w Indiach – „Ekonomia hinduska: perspektywa katolicka – osiągnięcia, szanse, ryzyko”, prof. Jeanette V. Loanzon z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach – „Katolicyzm a ekonomia na Filipinach”. Na Kongresie w Toruniu nie zabraknie przedstawicieli ekonomistów europejskich. Prof. Migiel Alfonso Martinez-Echevarria y Ortega z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Navarryjskiego postara się odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje ekonomia chrześcijańska?”, dr Salvatore Rebecchini, komisarz włoskiego Biura Ochrony Konkurencji i przewodniczący działu nadzoru nad rynkami finansowymi banku Włoch podejmie temat „Chrześcijańskie korzenie ekonomii rynkowej”, Burchard Leffers, prezes Międzynarodowego Chrześcijańskiego Związku Szefów Biznesu z Niemiec wygłosi referat na temat „Chrześcijański przedsiębiorca i jego odpowiedzialność na polu społecznej ekonomii rynkowej”, prof. Domenec Mele, kierownik Katedry Etyki Biznesu IESE Szkoły Biznesu z Barcelony przedłoży „Współczesne kontrowersje dotyczące celu biznesu a stanowisko katolickiego nauczania społecznego”, zaś ks. prof. Godfrey Igwebuike Onah z Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie powie o profetycznej misji Kościoła wobec problemu neokolonializmu w Afryce.

Okazja do spotkania i wymiany poglądów

Polskę reprezentować będą ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i prof.WSKSiM -„Etyka katolicka wobec ekonomii postkomunistycznej w Polsce” oraz Janusz Ossowski z Rady Nadzorczej Krajowej SKOK – „Jak zaradzić współczesnemu kryzysowi instytucji zaufania publicznego: globalna bankowość wobec lokalnej instytucji mikrofinansowej na przykładzie SKOK”. 

Jak mówi, o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM, wymienieni prelegenci odwołują się w swoich zaangażowaniach naukowych i biznesowych do fundamentalnych i niezbywalnych nakazów chrześcijańskiej nauki moralnej i społecznej. – W swoich wystąpieniach przybliża nam nauczanie Kościoła katolickiego na temat ekonomii praz przedstawią rzeczywisty obraz konfrontacji doświadczeń sfery nauki i biznesu – mówi rektor WSKSiM. – Kolejny, czwarty już, Międzynarodowy Kongres organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej z pewnością będzie doskonałą okazją do spotkania i wymiany poglądów ekspertów z różnych stron świata oraz wyjątkową możliwością skorzystania z ich pozytywnych doświadczeń, doświadczeń katolików ludzi o wybitnym dorobku naukowym, wysokich stanowiskach i znakomitych osiągnięciach w dziedzinie ekonomii – o. dr Bieliński.

Katarzyna Cegielska

Zgłoszenia na kongres Uczelnia przyjmuje do 12 listopada na podstawie karty uczestnictwa, którą można pobrać ze strony internetowej www.wsksim.edu.pl

Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 56/610-71-20 lub drogą elektroniczną: podyplomowe@wsksim.edu.pl

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook