Jedynie prawda jest ciekawa

Biznes po katolicku

21.10.2011

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej po raz czwarty we współpracy z Katedrą Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przygotowuje Międzynarodowy Kongres „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”. W minionych latach organizatorzy podjęli tematy dotyczące edukacji katolickiej, mediów katolickich oraz katolików w polityce.

Toruńska Wyższa Szkoła wraz z nowym rokiem akademickim 2011/12 podejmuje kolejne wyzwania i inicjatywy. Po sukcesie wakacyjnych dziennikarskich praktyk dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej Uczelnia kontynuuje spotkania z młodymi tym razem w terenie – w szkołach licealnych całej Polski. WSKSiM organizuje także spotkania naukowe podczas licznych konferencji. Największa w roku akademickim to IV Międzynarodowy Kongres, jaki odbędzie się w dniach 18 i 19 listopada, tym razem  na temat „Katolicy i ekonomia: szanse i zagrożenia”.

Toruńska Uczelnia zaprosiła prelegentów z różnych krajów i kontynentów zarówno naukowców, światowej sławy specjalistów z takich dziedzin jak ekonomia, polityka gospodarcza i katolicka nauka społeczna, a także praktyków, na co dzień zajmujących się finansami i biznesem.  Patronat nad kongresem po raz czwarty objął ksiądz kardynał d.h.c. multiplet Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej, który wygłosi wykład wprowadzający. 

Od Ameryk przez Australię, Azję do Europy

Wśród wykładowców znajdą się między innymi reprezentanci obu Ameryk. Patrick O’Meara z USA, założyciel i prezes O’Meara Ferguson, wygłosi wykład nt. „Szansa, ryzyko a hierarchia dóbr w porządku ekonomicznym”, zaś dr Eduardo Ortiz z Uniwersytetu Katolickiego Adres Bello w Caracas w Wenezueli powie nt. „Religia katolicka, podział dochodu a skuteczność w Ameryce Łacińskiej”.

Z dalekiej Australii John Tilley, menadżer bankowy, podejmie temat „Bankowość – perspektywa katolicka”. Doświadczeniem azjatyckim podzielą się z kolei ks. dr Felix Raj SJ, rektor St. Xavier’s College w Kalkucie w Indiach – „Ekonomia hinduska: perspektywa katolicka – osiągnięcia, szanse, ryzyko”, prof. Jeanette V. Loanzon z Uniwersytetu św. Tomasza w Manili na Filipinach – „Katolicyzm a ekonomia na Filipinach”. Na Kongresie w Toruniu nie zabraknie przedstawicieli ekonomistów europejskich. Prof. Migiel Alfonso Martinez-Echevarria y Ortega z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Navarryjskiego postara się odpowiedzieć na pytanie „Czy istnieje ekonomia chrześcijańska?”, dr Salvatore Rebecchini, komisarz włoskiego Biura Ochrony Konkurencji i przewodniczący działu nadzoru nad rynkami finansowymi banku Włoch podejmie temat „Chrześcijańskie korzenie ekonomii rynkowej”, Burchard Leffers, prezes Międzynarodowego Chrześcijańskiego Związku Szefów Biznesu z Niemiec wygłosi referat na temat „Chrześcijański przedsiębiorca i jego odpowiedzialność na polu społecznej ekonomii rynkowej”, prof. Domenec Mele, kierownik Katedry Etyki Biznesu IESE Szkoły Biznesu z Barcelony przedłoży „Współczesne kontrowersje dotyczące celu biznesu a stanowisko katolickiego nauczania społecznego”, zaś ks. prof. Godfrey Igwebuike Onah z Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie powie o profetycznej misji Kościoła wobec problemu neokolonializmu w Afryce.

Okazja do spotkania i wymiany poglądów

Polskę reprezentować będą ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i prof.WSKSiM -„Etyka katolicka wobec ekonomii postkomunistycznej w Polsce” oraz Janusz Ossowski z Rady Nadzorczej Krajowej SKOK – „Jak zaradzić współczesnemu kryzysowi instytucji zaufania publicznego: globalna bankowość wobec lokalnej instytucji mikrofinansowej na przykładzie SKOK”. 

Jak mówi, o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM, wymienieni prelegenci odwołują się w swoich zaangażowaniach naukowych i biznesowych do fundamentalnych i niezbywalnych nakazów chrześcijańskiej nauki moralnej i społecznej. – W swoich wystąpieniach przybliża nam nauczanie Kościoła katolickiego na temat ekonomii praz przedstawią rzeczywisty obraz konfrontacji doświadczeń sfery nauki i biznesu – mówi rektor WSKSiM. – Kolejny, czwarty już, Międzynarodowy Kongres organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej z pewnością będzie doskonałą okazją do spotkania i wymiany poglądów ekspertów z różnych stron świata oraz wyjątkową możliwością skorzystania z ich pozytywnych doświadczeń, doświadczeń katolików ludzi o wybitnym dorobku naukowym, wysokich stanowiskach i znakomitych osiągnięciach w dziedzinie ekonomii – o. dr Bieliński.

Katarzyna Cegielska

Zgłoszenia na kongres Uczelnia przyjmuje do 12 listopada na podstawie karty uczestnictwa, którą można pobrać ze strony internetowej www.wsksim.edu.pl

Szczegółowe informację można uzyskać pod numerem telefonu 56/610-71-20 lub drogą elektroniczną: podyplomowe@wsksim.edu.pl

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook