Jedynie prawda jest ciekawa


Bitwa o media

13.04.2016

W Sejmie doszło do ostrego starcia wokół zmian w mediach publicznych. Pod nowymi rządami zmiany kadrowe, w tym odejścia za porozumieniem stron, objęły w obu firmach po kilkadziesiąt osób - mówili przed sejmową komisją kultury prezes PR Barbara Stanisławczyk i szef TVP Jacek Kurski.

W Sejmie doszło do ostrego starcia wokół zmian w mediach publicznych. Pod nowymi rządami zmiany kadrowe, w tym odejścia za porozumieniem stron, objęły w obu firmach po kilkadziesiąt osób - mówili przed sejmową komisją kultury prezes PR Barbara Stanisławczyk i szef TVP Jacek Kurski.

Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) utrzymywała, że z pracą w TVP i PR musiało się rozstać co najmniej 140 osób. Tematem blisko trzygodzinnego, burzliwego posiedzenia komisji były "Okoliczności i przyczyny zwolnień dziennikarzy w publicznym radiu i telewizji po wejściu w życie ustawy z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (Dz.U. z 2016 r. poz. 25) i zmianie kierownictwa obu mediów".

- Mamy listę osób, która jest listą hańby. Doliczyłam się ok. 140 zmian, które nastąpiły w zasobie dziennikarskim mediów publicznych – oskarżyła na wstępie posiedzenia Śledzińska-Katarasińska, która reprezentowała wnioskodawców. Dodała, że chodzi nie tylko o wyrzucenia, ale też rezygnacje.

Mówiła, że jeżeli pracy pozbawia się nie tylko znane twarze, ale także szeregowych dziennikarzy, wydawców, prezenterów, to można to traktować jako szykany. Pytała też, czy powrócą jasne kryteria zatrudniania, konkursy w TVP i PR, tak by proces zmian personalnych był jawny i przejrzysty.

- Himalaje hipokryzji - tak skomentowała tę wypowiedź Joanna Lichocka (PiS). Wtórowała jej szefowa komisji Elżbieta Kruk (PiS), która mówiła, że danym przytoczonym przez Śledzińską-Katarasińską daleko do rekordu poprzedniego szefa TVP Juliusza Brauna, który "jednym ruchem ręki pozbył się z TVP 400 pracowników".    

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk na wstępie swojej wypowiedzi oświadczyła, że podjęła się misji naprawy Polskiego Radia. W odniesieniu do tematu posiedzenia podała, że z radia za jej kadencji zwolniono dwie osoby – jedną za naruszenie obowiązków pracowniczych, a drugą z powodu utraty zaufania.

W dalszej części posiedzenia doprecyzowała, że jeśli chodzi o dziennikarzy, to zmiany personalne dotyczyły w sumie 25 osób. W tym kontekście mówiła, że: rozwiązanie umów o pracę za porozumieniem stron nastąpiło w przypadku 12 osób, czyli 1 proc. pracowników; umowy czasowe zakończyły się w przypadku 4 osób; na emeryturę za porozumieniem stron odeszły 4 osoby, a na swój wniosek - 3. Z kolei ze stanowisk odwołano 3 osoby. Jak przekonywała, wszystkie rozstania miały powody merytoryczne.

Z kolei prezez TVP Jacek Kurski przekonywał, że następuje obecnie "przywracanie elementarnej równowagi w mediach publicznych". Jak mówił, w TVP pracują prawie 3 tys. osób, a zmiany kadrowe dotyczą kilkudziesięciu. Według niego poza Krzysztofem Rogalą, nikt nie został zwolniony, rozstania następują w drodze porozumienia stron, a odchodzący otrzymują odprawy. Przekonywał, że wiele osób zwolniło się samo.  

Potem uzupełnił, że 26 osób rozstało się z TVP za porozumieniem stron na podstawie Kodeksu pracy, a 16 osób - na podstawie Kodeksu cywilnego (umowy między przedsiębiorcą a przedsiębiorcą).

Kurski mówił też, że w TVP powstał raport o "skandalicznych nadużyciach rzetelności dziennikarskiej", do których dochodziło zanim objął fotel szefa Telewizji. Według niego dziennikarze, którzy pożegnali się z TVP "wiedzieli, że przegięli" i dlatego tak chętnie podpisywali dokumenty o odejściu za porozumieniem stron.

- Skoro nikt nie został zwolniony, to dlaczego znanych dziennikarzy nie ma w mediach publicznych? - zareagowała na te wystąpienia Urszula Augustyn (PO).

Kurski podkreślił też, że w 2009, 2011 i 2012 roku "brutalnie wyrzucono" z TVP m.in. Bronisława Wildsteina, Joannę Lichocką, Rafała Ziemkiewicza, Wojciecha Cejrowskiego czy Piotra Skwiecińskiego.
  
Zapewnił też, że TVP pod jego rządami szczególnie dba o pluralizm, "jest w święty sposób przestrzegana zasada obecności opozycji w TVP". Jak dodał, będzie tak, póki on będzie prezesem.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook