Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan o zmianach w regulaminie Sejmu

15.01.2017

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) zapowiedział w niedzielę, że w najbliższych dniach politycy PiS będą zastanawiać się nad ewentualnymi zmianami w regulaminie Sejmu, które utrudniałyby takie działania posłów, które uniemożliwiają pracę parlamentu.

W czwartek Platforma Obywatelska zawiesiła trwający od 16 grudnia protest, a jej posłowie po blisko miesiącu opuścili salę obrad. Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Stanisław Terlecki poinformował w piątek, że w związku z protestem PiS rozważa zwiększenie kar finansowych za m.in. okupowanie mównicy sejmowej. Według niego, projekt zmian w Regulaminie Sejmu ma być przedstawiony prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Prezydium Sejmu. O możliwe zmiany w regulaminie Sejmu pytany był w niedzielę w "Śniadaniu" Radia Zet i Polsat News wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).


Według polityka PiS, nie ma jeszcze gotowego projektu w tej sprawie. 

"Będziemy się nad tym zastanawiać w ciągu najbliższych dni, jest dwa tygodnie przerwy w obradach plenarnych Sejmu" - powiedział Bielan. Dopytywany o możliwe zmiany regulaminowe, wicemarszałek Senatu powiedział, że są pomysły zmierzające do tego, żeby utrudnić formy protestu, jakie stosowała od 16 grudnia opozycja. 

"Działanie zmierzające do uniemożliwienia pracy parlamentu, czyli tego serca demokracji parlamentarnej, jest działaniem antydemokratycznym. Jeżeli parlament nie pracuje, to nie funkcjonuje również demokracja parlamentarna" - podkreślił senator Prawa i Sprawiedliwości. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów planowanych zmian w Regulaminie Sejmu. Zapytany o możliwe kary, które mogą spotkać posłów opozycji w związku z protestem, Bielan przypomniał, że zostały one zawarte już w obecnym regulaminie Izby. 

"To są choćby kary finansowe. Jestem za tym - nie może być tak, że w polskim parlamencie dochodzi do scen bezprecedensowych, nigdy w historii polskiego parlamentu, po odzyskaniu wolności żadna partia nie nie umożliwiała marszałkowi prowadzenia obrad poprzez okupacje fotela marszałkowskiego" - powiedział wicemarszałek Senatu. 

"Nawet Samoobrona, kiedy Andrzej Lepper przemawiał w Sejmie i powiedział, że +skończył się Wersal+, nie poważyła się na coś takiego, okupowała tylko mównicę sejmową. Nikt nigdy nie okupował fotela marszałkowskiego. Jeżeli doszło do takiego jawnego złamania prawa, to muszą być również konsekwencje. W przeciwnym wypadku to by było bardzo demoralizujące" - ocenił Bielan. Zdaniem senatora PiS, zapisy o karach finansowych znajdują się w regulaminie "każdego parlamentu". 

"Ja byłem 10 lat w parlamencie europejskim, w tym 2,5 roku - wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Prowadziłem obrady i wiem jakie tam są kary i wiem, że europejska straż marszałkowska (...) działa niezwykle bezwzględnie. Jeżeli przewodniczący obrad wykluczy jakiegokolwiek posła z obrad i ten poseł nie chce dobrowolnie opuścić obrad, to szef Parlamentu Europejskiego nakazuje jego wyniesienie. I taki poseł jest wynoszony, bierze się go za ręce i za nogi i się wynosi" - mówił polityk PiS. 

Bielan odniósł się też do czwartkowych słów szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, że zgodnie z kodeksem karnym, posłowie okupujący salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia. Chodzi - jak mówił - o przestępstwo opisane w art. 128 ust. 3 Kodeksu karnego ("kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10"). Zdaniem senatora PiS, Błaszczakowi nie chodziło o posłów blokujących mównicę, co - według niego - się zdarza w każdym parlamencie. 

"Chodzi o tych posłów, którzy chcieli uniemożliwić marszałkowi Sejmu prowadzenie obrad i w ten sposób używali wobec niego przemocy blokując dojście do mównicy. Minister Błaszczak zresztą o tym mówił przed zakończeniem tego protestu w kontekście zapowiedzi m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny, którzy mówił wprost: będziemy blokować fotel marszałka" - dodał wicemarszałek Senatu.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook