Jedynie prawda jest ciekawa


Bicie, zabieranie emerytury i pogróżki. Wstrząsające zeznania przed komisją reprywatyzacyjną!

15.02.2018
Lutoslawskiego915022018
Bicie, zabieranie emerytury i pogróżki. Wstrząsające zeznania przed komisją reprywatyzacyjną!

Kiedy zwracałam uwagę P. Mierzbickiej i mówiłam "jak wy tak możecie, przecież to jest też człowiek", usłyszałam odpowiedź "to nie jest człowiek. To gorzej jak zwierzę". - tak jedna ze świadków opisuje zachowanie właścicieli zreprywatyzowanej kamienicy przy Lutosławskiego 9 w Warszawie.

- Złapała go za bary, a mąż go popychał, wyciągnęli go na korytarz, ciągnęli po betonie. On ma cukrzycę, miał całe rany na nogach. Zadzwonili po policję, policja przyjechała, ściągnęli go, ja oczywiście robiłam wojnę z policjantami, ale to nic nie dało - tak lokatorka kamienicy opisała postępowanie nowych właścicieli nieruchomości przy Lutosławskiego 9. - Potem widziałam jaki stoi nad nim (lokatorem - red) pani Wierzbicka (właścicielka kamienicy Wierzbicka, a jej syn kopie pana Marka, a mąż okłada go pięściami. Zmasakrowali go, zabrali mu klucze, zaraz pobiegli do domu, by się dostać. Zabrali mu dowód osobisty, nie miał dostępu do emerytury - dodała Kołodziejska. 

Według niej podwyżki czynszów zaczęły się wkrótce po przejęciu kamienicy i wzrosły aż trzykrotnie. - Jednemu lokatorowi odbierali emeryturę, a zostawiali tylko tysiąc złotych. Nie miał z czego żyć! - opisuje lokatorka kamienicy, dodając że otrzymywała telefony z pogróżkami. W budynku dochodziło do tzw. "dzikich eksmisji" w wyniku których jeden z lokatorów zmarł. 

- Kiedy zwracałam uwagę P. Wierzbickiej i mówiłam "jak wy tak możecie, przecież to jest też człowiek", usłyszałam odpowiedź "to nie jest człowiek. To gorzej jak zwierzę". Pomału odbierano nam godność człowieka - zeznawała przed komisją jedna ze świadków. 

Ze zgromadzonego przez komisję weryfikacyjną materiału w sprawie ul. Lutosławskiego 9 wynika, że kamienica została zburzona w trakcie działań wojennych. Po wojnie została odbudowana i zmodernizowana ze środków publicznych. M.st. Warszawa oddało ją wskutek decyzji reprywatyzacyjnej w 2013 roku, pomimo - jak wynika z informacji komisji - braku zwrotu nakładów przez beneficjentkę.Według dokumentów, które posiada komisja weryfikacyjna, rokowania zakończyły się niepowodzeniem. Z materiałów wynika, że miasto przed wydaniem decyzji nie zbadało także kwestii posiadania kamienicy przez dawnych właścicieli.

Po rozpatrzeniu sprawy Lutosławskiego 9 odbędą się dwie rozprawy odwoławcze, które dotyczyć będą nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 (przewidywany czas rozpoczęcia o godz. 18) i przy ul. Nowogrodzkiej 6a (planowana godz. 18.30).

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.

Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.
PAP/kh/wpolityce.pl
Fot: PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook