Jedynie prawda jest ciekawa


Bicie, zabieranie emerytury i pogróżki. Wstrząsające zeznania przed komisją reprywatyzacyjną!

15.02.2018
Lutoslawskiego915022018
Bicie, zabieranie emerytury i pogróżki. Wstrząsające zeznania przed komisją reprywatyzacyjną!

Kiedy zwracałam uwagę P. Mierzbickiej i mówiłam "jak wy tak możecie, przecież to jest też człowiek", usłyszałam odpowiedź "to nie jest człowiek. To gorzej jak zwierzę". - tak jedna ze świadków opisuje zachowanie właścicieli zreprywatyzowanej kamienicy przy Lutosławskiego 9 w Warszawie.

- Złapała go za bary, a mąż go popychał, wyciągnęli go na korytarz, ciągnęli po betonie. On ma cukrzycę, miał całe rany na nogach. Zadzwonili po policję, policja przyjechała, ściągnęli go, ja oczywiście robiłam wojnę z policjantami, ale to nic nie dało - tak lokatorka kamienicy opisała postępowanie nowych właścicieli nieruchomości przy Lutosławskiego 9. - Potem widziałam jaki stoi nad nim (lokatorem - red) pani Wierzbicka (właścicielka kamienicy Wierzbicka, a jej syn kopie pana Marka, a mąż okłada go pięściami. Zmasakrowali go, zabrali mu klucze, zaraz pobiegli do domu, by się dostać. Zabrali mu dowód osobisty, nie miał dostępu do emerytury - dodała Kołodziejska. 

Według niej podwyżki czynszów zaczęły się wkrótce po przejęciu kamienicy i wzrosły aż trzykrotnie. - Jednemu lokatorowi odbierali emeryturę, a zostawiali tylko tysiąc złotych. Nie miał z czego żyć! - opisuje lokatorka kamienicy, dodając że otrzymywała telefony z pogróżkami. W budynku dochodziło do tzw. "dzikich eksmisji" w wyniku których jeden z lokatorów zmarł. 

- Kiedy zwracałam uwagę P. Wierzbickiej i mówiłam "jak wy tak możecie, przecież to jest też człowiek", usłyszałam odpowiedź "to nie jest człowiek. To gorzej jak zwierzę". Pomału odbierano nam godność człowieka - zeznawała przed komisją jedna ze świadków. 

Ze zgromadzonego przez komisję weryfikacyjną materiału w sprawie ul. Lutosławskiego 9 wynika, że kamienica została zburzona w trakcie działań wojennych. Po wojnie została odbudowana i zmodernizowana ze środków publicznych. M.st. Warszawa oddało ją wskutek decyzji reprywatyzacyjnej w 2013 roku, pomimo - jak wynika z informacji komisji - braku zwrotu nakładów przez beneficjentkę.Według dokumentów, które posiada komisja weryfikacyjna, rokowania zakończyły się niepowodzeniem. Z materiałów wynika, że miasto przed wydaniem decyzji nie zbadało także kwestii posiadania kamienicy przez dawnych właścicieli.

Po rozpatrzeniu sprawy Lutosławskiego 9 odbędą się dwie rozprawy odwoławcze, które dotyczyć będą nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 (przewidywany czas rozpoczęcia o godz. 18) i przy ul. Nowogrodzkiej 6a (planowana godz. 18.30).

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ub.r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.

Ponadto, komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.
PAP/kh/wpolityce.pl
Fot: PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook