Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezrobocie rykoszetem uderza w pacjentów

29.09.2012

Do kasy Narodowego funduszu Zdrowia wpłynęło w pierwszym półroczu 2012 r. 700 milionów złotych mniej niż zaplanowano – pisze „Dziennik Polski”. Wszystko z powodu rosnącego bezrobocia.

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ odbija się na dostępności pacjentów do usług medycznych. Już obecnie wielu z nich jest odsyłanych z przysłowiowym kwitkiem. Pacjenci liczą, że lepiej będzie w przyszłym roku. To jednak jest jedną wielką zagadką.

Zdaniem autora artykułu, rok 2013 może być niestety jeszcze gorszy. W „DP” czytamy, że należy się raczej spodziewać pogorszenia sytuacji. „Kolejki nie zmaleją, a w wielu wypadkach będą dłuższe” - pisze gazeta.

Wiele wskazuje również na to, że sytuacja na rynku pracy się nie poprawi. Jeśli bezrobocie będzie rosło, czego spodziewa się wielu ekonomistów, to znów odbije się na wpływach do NFZ. To zdaniem dr. Adama Kozierkiewicza, z którym rozmawiał „Dziennik Polski”, znów spowoduje zmniejszenie dostępności leczenia.

„W przyszłym roku dojdzie do dantejskich scen, bo szpitale, nie widząc innego wyjścia, będą likwidować nierentowne oddziały” - przewiduje Bolesław Piecha, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Nastroje stara się uspokoić NFZ. "Mimo mniejszej ściągalności składki nie zakładamy w przyszłorocznym budżecie ograniczenia dostępności świadczeń" – zapewnia Aleksandra Kwiecień z biura prasowego małopolskiego oddziału funduszu.

TK,Dziennikpolski24.pl
[Fot. Sxc.hu]
Słowa kluczowe:

NFZ

,

zdrowie

,

Polska

,

bezrobocie

,

opieka medyczna

,

lekarze

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook