Jedynie prawda jest ciekawa


Bezprecedensowe orędzia: Reformy sądownictwa niezbędne

24.07.2017

W dwóch telewizyjnych orędziach – jedno po drugim – politycy podkreślili niezbędność głębokich zmian w polskim sądownictwie. Premier Beata Szydło wezwała do jedności w reformowaniu państwa. Prezydent Andrzej Duda mówił o potrzebie zmian zgodnych z konstytucją.

Pierwsza w TVP wystąpiła premier. Powiedziała m.in.:

"Musimy być jednością, nie możemy ulegać ulicy i zagranicy. Chcemy państwa prawa, a nie państwa prawników. Wszyscy chcemy, żyć w sprawiedliwej Polsce. Dlatego reforma sądów jest konieczna. Polacy są bezradni w starciu z korporacją sędziowską. Prawo ma służyć wszystkim. Przez 27 lat nikt do tego nie doprowadził. Nie ulegniemy naciskom.

Muszą zostać wykonane trzy kroki:

1. Muszą odejść, ci którzy czynili zło lub na nie zezwalali;

2. Sędziowie muszą zacząć odpowiadać za łamanie prawa;

3. Ludzie muszą mieć kontrolę nad działalnością sądu."

Bezpośrednio po B. Szydło wystąpił Prezydent RP - Andrzej Duda przypomniał:

"W czasie kampanii wyborczej podkreślałem, że zadania prezydenta jest dbać o dobro obywateli i państwa. Od funkcjonowania wymiary sprawiedliwości zależy poczucie bezpieczeństwa obywateli. Tymczasem wielu Polaków poczuło się skrzywdzonymi przez sądownictwo. Bez reformy wymiaru sprawiedliwości nie ma możliwości budowania państwa, do którego obywatele będą mieli zaufanie. Zmiany muszą być jednak zgodne z konstytucją i zapewniać niezależność sędziowską. Jestem przekonany, że dobrze przygotowana reforma sądownictwa przyczyni się do tego, by obywatele żyli w kraju bezpiecznym i dostatnim."

Prezydent zapowiedział szybkie przygotowanie swoich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Przed południem A. Duda zapowiedział zawetowanie ustaw w tych spraw przyjętych przez parlament.

MBB

Fot. PAP

Warto poczytać

 1. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 2. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 3. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 4. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 5. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 6. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook