Jedynie prawda jest ciekawa


Bezprawnie przejmowali mieszkania od osób w trudnej sytuacji finansowej. Odpowiedzą przed sądem

02.07.2018
gdansk01042018
Bezprawnie przejmowali mieszkania od osób w trudnej sytuacji finansowej. Odpowiedzą przed sądem

Gdańska prokuratura oskarżyła trzy osoby o bezprawne przejmowanie mieszkań od osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. W zamian za niewspółmiernie niskie pożyczki, nieświadomie, przenosili oni na oskarżonych prawa do swoich mieszkań.

O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w wydanym w poniedziałek komunikacie dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ustaliła, że główny oskarżony - Łukasz M., zamieszczał w prasie ogłoszenia adresowane do osób, które chciały uzyskać pożyczki pod zastaw swoich mieszkań. Anonse ukazywały się między 2011, a 2016 rokiem.

Jak ustaliła prokuratura, odpowiedziało na nie kilkanaście osób z terenu Trójmiasta, które nie miały możliwości uzyskania pożyczki w banku i zdecydowały się skorzystać z oferty M. W większości były to osoby starsze, schorowane i nieobeznane z prawem. Zdaniem prokuratorów, wykorzystując ten fakt, M. nakłonił pokrzywdzonych do zawarcia z nim umów przenoszących na jego rzecz własność mieszkań wartych od 120 do 330 tys. zł w zamian za niewspółmiernie niskie pożyczki w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

"Wzajemne świadczenia były zatem niewspółmierne" - zaznaczyła w komunikacie prokuratura dodając, że Łukasz M. miał się dopuścić ośmiu takich przestępstw.

W trzech kolejnych przypadkach Łukasz M. miał oszukać pokrzywdzonych zapewniając ich, że umowy, które podpisują, dotyczą pożyczki pod zastaw mieszkania, podczas, gdy w rzeczywistości były to umowy przenoszące własność mieszkania na M. lub na członków jego rodziny - Jerzego i Mirosławę M.

Prokuratorzy oskarżyli Łukasza M. o to, że ośmiokrotnie "wyzyskując przymusowe położenie innej osoby zawarł z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym" oraz o to, że w trzech przypadkach, dla własnej korzyści, oszukał pożyczkobiorców co do treści umów.

Jerzego i Mirosławę M. oskarżono o oszustwo dla własnej korzyści, a także paserstwo. "Oskarżeni nabyli od Łukasza M. lokale mieszkalne wiedząc, że wcześniej wszedł on w ich posiadanie w wyniku czynów zabronionych" - wyjaśniła prokuratura w komunikacie.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. Wszystkim może grozić kara do 10 więzienia.(PAP)

autor: Anna Kisicka


Warto poczytać

 1. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 2. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 3. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 4. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 5. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 6. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 7. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 8. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook