Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezprawne rządowe in vitro?

09.12.2014

Instytut Ordo Iuris przygotował wniosek o kontrolę konstytucyjności rządowego programu finansowania in vitro.

Od chwili zapowiedzi uruchomienia przez Ministra Zdrowia, Rządowego programu finansowania procedur in vitro, podnoszono głosy wskazujące na rażącą niekonstytucyjność takiego rozwiązania. W związku z tym, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotował wniosek o kontrolę konstytucyjności tego programu. Został on złożony przez grupę Senatorów RP.

Wniosek nie dotyczy ani kwestii dopuszczalności in vitro, ani poszczególnych rozwiązań przyjętych w rządowym programie. Kwestionuje się w nim natomiast, obraną przez Rząd metodę regulacji. We wniosku zwrócono uwagę, że chociaż program formalnie nie jest aktem normatywnym, to faktycznie zawarte w nim regulacje, w daleko idący sposób, ingerują w sferę praw i wolności człowieka oraz w kształt praw obywatelskich. Są to zatem kwestie, które można regulować jedynie ustawą. Program zatem należy traktować jako de facto akt normatywny, choć nie mieszczący się w konstytucyjnym systemie źródeł prawa i dlatego niedopuszczalny.

Wniosek podnosi, że Minister Zdrowia w jaskrawo niekonstytucyjny sposób, dopuścił się arbitralnej regulacji statusu prawnego jednostki bez właściwego umocowania ze strony ustawodawcy. Na podstawie rządowego programu finansowania procedur in vitro zapadają bowiem decyzje determinujące prawa i obowiązki jednostek bez jakiejkolwiek podstawy ustawowej w tym zakresie.

Omawiany wniosek zmierza do ochrony podstawowych zasad państwa prawnego zwłaszcza zaś do ochrony konstytucyjnego systemu źródeł prawa. Jest on skierowany alternatywnie przeciwko programowi Ministra Zdrowia przewidującemu finansowanie z pieniędzy publicznych zabiegów in vitro, jak również przeciwko podstawie prawnej wydawania programów zdrowotnych, tj. art. 48 ust. 1 w związku z art. 5 pkt 30 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Trybunał zadecyduje, czy uchylić sam program finansowania in vitro uznając go za de facto niekonstytucyjny akt normatywny, czy też zakwestionować artykuł ustawy stanowiący podstawę jego wydania, jako prowadzący do łamania Konstytucji.

Wnioskodawcy zwracają dodatkowo uwagę na fakt wniesienia przeciwko Polsce sprawy w dniu 26 września 2013 r. przez Komisję Europejską do Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z nieprzestrzeganiem przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich. W świetle stanowiska Komisji, rządowy program może naruszać europejskie standardy bezpieczeństwa embrionów.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/ za Ordo Iuris

[fot. premier. gov.pl]

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook