Jedynie prawda jest ciekawa

Bezpośredni szef PO

23.03.2013

Donald Tusk potwierdził, że będzie kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. W wyborach będą mogli zagłosować wszyscy członkowie partii.

Szef PO zostanie wybrany w wyborach bezpośrednich, zmiany w statucie partii zatwierdzi we wrześniu zjazd nadzwyczajny - ogłosił premier na posiedzeniu Rady Krajowej PO. Deklarował, że liczy na silną konkurencję i przestrzegał frakcje przed destabilizowaniem ugrupowania.

- Platforma musi pozostać partią umiarkowania, zdrowego rozsądku, a to oznacza, że środowiska i skrzydła, które funkcjonują w PO, muszą być szanowane, ale nie mogą ani przez moment wierzyć w to, że są od tego, żeby nadać ostateczny ton Platformie - powiedział Tusk. Przekonywał też, że władza nie może być "opętana ideologią", cechować powinna się umiarem i zdrowym rozsądkiem, aby umiejętnie reagować na zjawiska kryzysowe.

- Jeśli w PO zwyciężą tendencje ideologizacji naszego działania, to nie mamy żadnej szansy wygrać kolejnych wyborów, bo w szaleństwie ideologicznym nie przebijemy naszych konkurentów. (...) Tylko Platforma, która utrzyma cnoty partii środka, głównej drogi, będzie miała zaufanie Polaków - podkreślił premier. Przekonywał, że Polacy nie zaakceptują partii, która zacznie się dzielić, bo jest "szarpana wewnętrznymi ambicjami czy niezdolnością dialogu". - W niebyt odchodziły formacje polityczne, które tego nie rozumiały - mówił Tusk.

Jak podkreślił, Polacy chcą u władzy ludzi odpowiedzialnych i przewidywalnych. - Jeśli często słyszymy zarzut, że Platformę wybiera się dlatego, żeby uniknąć większego zła, to w moich uszach, to jest największa pochwała dla Platformy - mówił szef PO.

Premier zapowiedział, że we wrześniu odbędzie się zjazd nadzwyczajny Platformy, który zmieni statut partii - tak, aby przewodniczącego wybrali wszyscy członkowie ugrupowania. Potwierdził, że będzie kandydował. - Wierzę, że potrafię chronić fundamenty Platformy - może nie najlepiej, o tym wy zdecydujecie - dlatego zdecydowałem się na ponowne kandydowanie - zadeklarował.

Jego zdaniem Platforma będzie mogła nazywać się obywatelską tylko wtedy, kiedy w wyborach szefa partii będzie miał "silnych, uczciwych i zdeterminowanych konkurentów". - Na taką konkurencję liczę - zadeklarował Tusk.

Szef Platformy ocenił, że realnym zagrożeniem dla PO byłoby zachwianie trzech fundamentów, na jakich zbudowana jest ta partia - wymienił w tym kontekście: zdrowy rozsądek, pokorę wobec Polaków oraz jedność partii. - Prawdziwy wybór polega na tym, aby wybierać miedzy tym, co jest. Nie jesteśmy władzą idealną, mamy swoje ułomności. Ale jeśli ulegniemy własnym słabościom, jeśli tak jak źle przygotowana piłkarska drużyna przegramy ze słabym przeciwnikiem (...), to wygra ktoś, kto Polskę może poprowadzić w bardzo złym kierunku - przestrzegał premier.

Odniósł się też bezpośrednio do opozycji: - Widzimy, jak wyglądają alternatywy. Widzieliśmy przed kilkoma dniami po raz kolejny, jak wygląda PiS - i zawsze będzie tak wyglądał. Widzimy, jak wygląda lewicowa alternatywa: podzielona, gdzie wszyscy za łby się wzięli.

Szef rządu przekonywał, że Polacy nie zaakceptują radykalizmu, buty, arogancji. - Jeśli będziemy sprawiać wrażenie ludzi, którzy nie rozumieją biedy, upokorzenia, krzywdy, to przegramy - i nikt nas nie będzie żałował. (...) Posłowie PO, ministrowie PO nie mają prawa do jakiejkolwiek formy ironii, dystansu, szyderstwa, nieprecyzyjnej metafory wobec takiego zjawiska jak głodujące dzieci, dopóki choćby jedno dziecko w Polsce będzie głodne. Władza nie zawsze jest w stanie rozwiązać problem głodu, biedy, krzywdy - i ludzie to rozumieją. Ale ludzie nigdy nie wybaczą władzy, która nad krzywdą ludzką wybucha szyderstwem, arogancją czy butą - przestrzegał.

Tusk podkreślił jednocześnie, że jest przekonany, że sposób, w jaki PO sprawuje rządy, jest "optymalny, najlepszy i najbezpieczniejszy dla takiego państwa jak Polska w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się świat".

- Jesteśmy w momencie dla PO bardzo istotnym, ale jest to moment trudny. Sprawowanie władzy (…) jest wyzwaniem dla każdej wspólnoty politycznej bez porównania większym niż bycie w opozycji. Sprawowanie władzy jest bezlitosne dla tych, którzy ją sprawują, jeśli nie potrafią w sobie wciąż na nowo uruchamiać takich pokładów etycznej energii. Jeśli ci, którzy rządzą nie potrafią ciągle skupiać się na problemach zwykłych ludzi, bardzo szybko ich władza staje się czymś trudnym do zniesienia - mówił Tusk.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna - potencjalny konkurent Tuska w wyborach szefa partii - przekonywał, że wybory bezpośrednie na stanowisko szefa partii są potrzebne Platformie. - To najlepszy pomysł na dzisiaj - podkreślił, choć przy takim systemie elekcji stracił szansę na skuteczną rywalizację z Tuskiem.

Również zdaniem marszałek Sejmu Ewy Kopacz bezpośredni wybór szefa partii będzie najbardziej miarodajny. - W trudnych czasach szefowi partii potrzeba szerokiego poparcia i mocnego mandatu do sprawowania władzy przez następne lata - zaznaczyła.

Kopacz była pytana o nieobecność ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina na posiedzeniu Rady Krajowej. - Gowin jest w Platformie, obowiązkiem każdego posła jest - jak jest Rada Krajowa - być na sali. Szkoda, że go nie było - przyznała.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) mówiła, że w Polsce i Europie toczy się "gra o zaufanie". - Najważniejsze słowo-klucz to +zaufanie+, bez zaufania nie ma możliwości funkcjonowania państwa - podkreśliła.

Minister finansów Jacek Rostowski przestrzegał z kolei, że wokół Polski widać "burzę drugiego etapu kryzysu gospodarczego". - Przygotowaliśmy konsekwentnie nasz kraj na trudne czasy – przekonywał. Dodał, że wymagało to niekiedy odłożenia ambitnych planów, ale - jak podkreślił - dzięki temu Polska jest dziś bezpieczna. Rostowski zapewniał, że Polska jest przygotowana na trudne czasy. - Dla bezpieczeństwa Polski musimy postawić tamę politycznym hochsztaplerom i fanatykom – podkreślił Rostowski.

Rada Krajowa PO jednogłośnie przyjęła w sobotę regulamin wyborów wewnętrznych. Platforma od października br. do lutego 2014 r. będzie wybierać nowe władze w kołach, powiatach, regionach oraz władze krajowe, w tym przewodniczącego partii.

Zebrania członków kół, które wybierają władze koła i delegatów na zjazd w powiecie, mają odbyć się w dniach 1-31 października br. Zjazdy w powiatach zaplanowano na okres 15 listopada-15 grudnia br., a w regionach - na 2 stycznia-2 lutego 2014 r. 16 lutego albo 23 lutego 2014 r. zbierze się konwencja krajowa Platformy, wybierze m.in. nowy skład Rady Krajowej.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 2. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 3. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 4. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 5. Myslistwo 17.01.2018

  "Masz 5 minut, chyba że chcesz dostać kulką". Będzie śledztwo w sprawie myśliwych i sportowca

  Incydent, do którego doszło między myśliwymi a Igorem Traczem w gminie Trąbki w woj. pomorskim, badany jest przez Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku - poinformowała rzeczniczka PZŁ Diana Piotrowska

 6. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

 7. Rusin1701 17.01.2018

  Mówiła że takiej dewastacji nie było nawet w czasach hitlerowskich, a teraz nieudolnie atakuje LP. Kolejna wpadka Kingi Rusin

  Tym razem prezenterka próbowała zaatakować działalność Lasów Państwowych, ale... źle przeczytała artykuł! - Nikt nie dyskredytuje jej skuteczniej niż ona sama - przekonuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

 8. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook