Jedynie prawda jest ciekawa


Bezpłatne szczepionki dla mieszkańców Pomorza. To pilotażowy program

29.06.2018
szczepienie29062018
Bezpłatne szczepionki dla mieszkańców Pomorza. To pilotażowy program

Trzy tysiące mieszkańców Pomorza powyżej 65. roku życia może skorzystać z bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom. W tym roku w ramach pilotażowego programu wsparciem objętych zostanie około 30 proc. osób z grupy ryzyka.

W czwartek w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku członek zarządu województwa Paweł Orłowski i przedstawiciele powiatów wejherowskiego, bytowskiego, chojnickiego, kościerskiego, kwidzyńskiego i tczewskiego podpisali porozumienie o współfinansowaniu szczepień. Urząd poinformował, że "niedługo zostaną też zawarte porozumienia na szczepienia z powiatami: człuchowskim, kartuskim, malborskim, puckim, a także z Gdynią, Sopotem i Słupskiem". Łącznie w programie ma uczestniczyć 13 powiatów. Samorząd województwa pokryje w 50 proc. koszty szczepień, resztę zgodziły się sfinansować powiaty.

Samorząd województwa pomorskiego decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej - Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka podjął w związku z wysoką zapadalnością seniorów na chorobę pneumokokową. W 2018 r. w ramach pilotażu wsparcie ma objąć około 30 proc. osób z grupy ryzyka (m.in. z przewlekłym nieżytem oskrzeli, dychawicą oskrzelową) w wieku 65+. Szacunkowy koszt programu obejmującego około 3 tys. seniorów wynosi około miliona złotych.

"To właśnie osoby powyżej 65. roku życia są szczególnie narażone na zakażenia pneumokokami" - mówił członek zarządu województwa pomorskiego Paweł Orłowski. "Ich stan zdrowia, w szczególności przewlekłe choroby, na które cierpią, powodują, że stają się bardziej podatni na zachorowania" - argumentował.

Orłowski przypomniał, że województwo pomorskie finansuje też programy dotyczące m.in. wczesnego wykrywania nowotworów (raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynników ryzyka w miejscu pracy, cukrzycy typu 2 oraz rehabilitacji kardiologicznej.

Regionalny Program Polityki Zdrowotnej - Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka oczekuje na obligatoryjną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dopiero po jej uzyskaniu zostanie ogłoszony konkurs na realizatorów szczepień.

Urząd Marszałkowski podał, że pneumokoki (dwoinka zapalenia płuc, łac. Streptococcus pneumoniae) to rodzaj bakterii, który może powodować wiele chorób. Część spowodowana jest głównie przez pneumokoki, inne mogą być konsekwencją działania różnego typu bakterii, wirusów bądź grzybów. Zakażenia wywołane przez pneumokoki można podzielić na nieinwazyjne: zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha środkowego oraz inwazyjne, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica), zapalenie płuc.

Podano, że pomorskie należy do trzech województw (wraz z mazowieckim i opolskim), w których notuje się najwyższą zapadalność na chorobę pneumokokową.

Co roku z jej powodu na świecie umiera nawet kilka milionów osób. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci. Szczepienie przeciwko pneumokokom pomaga ustrzec się przed częścią chorób i minimalizuje ryzyko zachorowania na inne. Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, poinformowała portal pomorskie.eu, że województwo jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zakażenia na inwazyjną chorobę pneumokokową na 100 tys. mieszkańców.

W 2017 r. na Pomorzu było dwa razy więcej przypadków niż w całym kraju. Najwięcej przypadków było w powiecie kościerskim, a żadnego w człuchowskim. Od lat utrzymuje się też wysoki wskaźnik umieralności, szczególnie wśród seniorów.(PAP)

Autor: Bożena Leszczyńska

bls/ wus/

 


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook