Jedynie prawda jest ciekawa


Bezpartyjni kandydaci z Platformy?

14.08.2014

Donald Tusk zachęca działaczy PO do zawierania lokalnych porozumień z bezpartyjnymi samorządowcami i prezydentami.

Zawieranie lokalnych porozumień z bezpartyjnymi samorządowcami i prezydentami - to m.in. efekt konsultacji premiera Donalda Tuska z regionami PO w sprawie wyborów samorządowych. Platforma poprze m.in. Rafała Dutkiewicza (Wrocław) i Tadeusza Truskolaskiego (Białystok).

Premier od zeszłego poniedziałku prowadził konsultacje z władzami regionalnymi Platformy na temat przygotowań do jesiennych wyborów samorządowych. Celem spotkań było wypracowanie lokalnej strategii wyborczej dla każdego województwa.

Uczestnicy narad z premierem relacjonowali PAP, że premier zachęcał regiony do tego, aby zawierały lokalne porozumienia z bezpartyjnymi stowarzyszeniami samorządowymi i popularnymi wójtami, burmistrzami i prezydentami miast.

Według polityków PO, porozumienia z bezpartyjnymi samorządowcami to z jednej strony "powrót do korzeni" Platformy, a drugiej - pomysł na lepszy wynik wyborczy.

Szef sztabu wyborczego PO w wyborach samorządowych Robert Tyszkiewicz powiedział PAP, że spotkania potwierdziły, że Platforma wciąż jest koalicjantem pierwszego wyboru dla polskich samorządowców. "W wielkich miastach będziemy w koalicjach z urzędującymi prezydentami, jesteśmy pożądanym koalicjantem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z bezpośrednim wyborem prezydentów i burmistrzów" - zaznaczył.

"Spośród największych polskich miast - w Warszawie, Łodzi, Gdańsku i Lublinie będą startowali kandydaci pod szyldem PO, w pozostałych wielkich miastach w większości będziemy w koalicjach z urzędującymi prezydentami. Platforma zachowuje zdolność koalicyjną dla bezpartyjnych samorządowców.
To duży sukces naszej partii" - podkreślił Tyszkiewicz.

Jak zauważył, żadna inna partia nie odbywała cyklu spotkań w sprawie samorządów na tak wysokim szczeblu.

Tyszkiewicz powiedział też, że spotkania z premierem były wielkim maratonem mobilizacyjnym. "Nigdzie nie oddamy pola bez walki, mamy dorobek, potencjał, wiemy, jak przeprowadzić polskie miasta i regiony przez wielką szansę, związaną z nowymi pieniędzmi europejskimi" - przekonywał szef sztabu wyborczego PO.

Przyznał jednocześnie, że Platformę czeka w sejmikach "twardy bój", najtrudniejszy we wschodniej Polsce. "Nie ma jednak mowy, żeby PO zwijała sztandar w Polsce wschodniej i oddała walkowerem cokolwiek w samorządzie. Będziemy walczyć" - zadeklarował Tyszkiewicz.

Dodał również, że premier i ministrowie bardzo aktywnie zaangażują się w kampanię wyborczą. "Pokażemy, że warunkiem skutecznego rozwoju jest harmonijna, zgodna współpraca samorządu i rządu" - przekonywał Tyszkiewicz.

Na Śląsku lokalne struktury PO chcą współpracować z prezydentami: Katowic - Piotrem Uszokiem, Tychów - Andrzejem Dziubą oraz Bielska-Białej - Jackiem Krywultem. W Chorzowie Platforma poprze swego prezydenta Andrzeja Kotalę, w Gliwicach i Bytomiu startować mają posłowie PO: Borys Budka i Jacek Brzezinka. Kandydatem w Sosnowcu będzie b. wiceprezydent tego miasta Arkadiusz Chęciński.

Platforma wciąż zastanawia się nad wyborem kandydata na prezydenta Szczecina; dwa najpoważniejsze nazwiska to: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i senator Norbert Obrycki. W Koszalinie i Kołobrzegu PO poprze obecnych prezydentów: Piotra Jedlińskiego i Janusza Gromka.

Współpraca z bezpartyjnymi prezydentami możliwa jest także w Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach, gdzie Platforma prowadzi rozmowy z prezydentami: Marcinem Zamoyskim, Andrzejem Czapskim i Januszem Groblem. W Lublinie PO poprze swego dotychczasowego prezydenta Krzysztofa Żuka.

Rozmowy z prezydentami niezależnymi toczą się też na Podkarpaciu. Chodzi m.in. o prezydentów: Rzeszowa Tadeusza Ferenca i Krosna Piotra Przytockiego. Platforma nie wesprze za to kampanii prezydenta Przemyśla Roberta Chomy - jej kandydatem będzie szef partii w tym mieście Wojciech Błachowicz.

Jeśli chodzi o Wielkopolskę, tam lokalna PO nie doszła do porozumienia z bezpartyjnym prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i wystawi własnego kandydata, przedsiębiorcę i prawnika Jacka Jaśkowiaka. Platforma będzie za to w dalszym ciągu wspierać niezależnego prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza.

W Koninie kandydatką będzie obecna starosta koniński Małgorzata Waszak, z kolei w Pile i Ostrowie Wielkopolskim PO wystawi dwóch swych obecnych prezydentów: Piotra Głowskiego i Jarosława Urbaniaka.

Przesądzone jest wspólny start do sejmiku wojewódzkiego i poparcie dla Rafała Dutkiewicza w wyborach prezydenckich we Wrocławiu. Z nieoficjalnych informacji  PAP ze źródeł w zarządzie dolnośląskiej PO wynika, że kwestią sporną jest jedynie to, czy PO stworzy wspólne listy ze stowarzyszeniem prezydenta Obywatelski Dolny Śląsk do Rady Miasta Wrocławia.

Z kolei w Wałbrzychu Platforma poprze obecnego prezydenta Romana Szełemeja, który w poprzednich wyborach kandydował jako kandydat niezależny z poparciem  ze strony PO (do której później wstąpił). W Opolu kandydatem PO na prezydenta będzie poseł Tadeusz Jarmuziewicz.

Nie jest wykluczone, że Platforma poprze bardzo popularnego prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Sopotu - Jacka Karnowskiego. Nie wiadomo dotąd, kogo PO wystawi w wyborach na prezydenta Słupska; wśród kandydatów wymieniany jest poseł Zbigniew Konwiński. W Gdańsku Platforma poprze obecnego
prezydenta Pawła Adamowicza.

W Warszawie Platforma poprze w Warszawie obecną prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz. "W większości ośrodków (w woj. mazowieckim) będziemy mieli własnego kandydata" - poinformował PAP Andrzej Halicki.

W Bydgoszczy Platforma będzie popierała obecnego prezydenta Rafała Bruskiego (PO), w Inowrocławiu obecnego prezydenta Ryszarda Brejzę. W Toruniu kandydatem PO jest były przewodniczący rady miasta Waldemar Przybyszewski (PO), a we Włocławku - poseł Platformy Marek Wojtkowski.

Platforma poprze też obecnego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego (w dwóch ostatnich wyborach wspieranego przez PO). "Truskolaski wystartuje z własnego komitetu, ale będzie miał poparcie Platformy, to bity faworyt w Białymstoku" - ocenił Tyszkiewicz.

Zapadły też wstępnie ustalenia, że PO poprze obecnego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego; kandydatką w Gorzowie może być Krystyna Sibińska.

W Tarnowie PO będzie popierała prezydenta tego miasta w latach 1994-98, a obecnie wicemarszałka województwa Romana Ciepiela.

Radna Marta Patena będzie kandydatką Platformy w wyborach na prezydenta Krakowa. Patena była jedyną kandydatką w planowanych przez PO prawyborach, po tym jak wycofali się z nich poseł Józef Lassota (z powodów zdrowotnych) i radna Małgorzata Jantos.

W Łodzi Platforma poprze obecną prezydent miasta Hannę Zdanowską (PO), która jest pierwszą kobietą prezydentem w historii Łodzi. W Sieradzu o kolejną kadencję będzie ubiegał się obecny prezydent Jacek Walczak (PO); w Skierniewicach najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest szef miejscowych struktur PO Piotr Łyżeń.

W Kielcach (Świętokrzyskie) Platforma zamierza wystawić własnego kandydata na prezydenta. "Z całą pewnością w Kielcach wystawimy swojego kandydata, gdyż region czy Platforma nie widzi możliwości i nie ma takiej woli współpracy z urzędującym prezydentem" - powiedział PAP Tyszkiewicz. Jak mówił, trwają jeszcze konsultacje odnośnie kandydatury. Nie chciał zdradzić nazwisk potencjalnych kandydatów, branych pod uwagę przez PO.

W Kielcach od 2002 r. rządzi Wojciech Lubawski (bezpartyjny, prezes Stowarzyszenia "Samorząd 2002", który będzie zabiegał o czwartą kadencję).

Kampania samorządowa Platformy ma ruszyć we wrześniu - wówczas zatwierdzone zostaną listy samorządowe i zaprezentowany program wyborczy.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; wybrani zostaną w nich wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także rady gmin, powiatów i sejmiki województw.

ansa/PAP

[fot.premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 2. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 3. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 4. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

 5. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook