Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezdomni w Polsce

29.01.2012

Nikt nie pyta, czemu w środku Europy w XXI wieku żyją obok nas, którzy mamy gdzie mieszkać – ludzie bezdomni. Państwo przypomina sobie o nich dopiero w czasie mrozów, bo śmierć źle wygląda PR-owo.

Oto w związku z silnymi mrozami władze Mazowsza apelują o zgłaszanie osób bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem 987 można dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa noclegownia, jadłodajnia lub punkt medyczny.  

"Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej. (...)Zadzwonić może też każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane" - zapewniła rzecznik Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały w przesłanym PAP w niedzielę komunikacie. Poinformowała również, że do tej pory w województwie nie odnotowano śmiertelnych ofiar mrozów.

Jak informują władze Mazowsza, w warszawskich noclegowniach jest 170 wolnych miejsc (najwięcej przy ul. Skaryszewskiej 19), w pozostałych głównych miastach województwa - 67. W sumie samorządy zapewniły ponad 3,3 tys. miejsc w 67 placówkach (w tym w 27 w Warszawie).

Są to: noclegownie, schroniska oferujące pełne wyżywienie oraz hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą.

Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy). Działają też wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Pełna lista miejsc pomocy znajduje się na www.mazowieckie.pl (baner Pomoc dla Bezdomnych).

Jak informuje rzecznik wojewody, w tym roku z infolinii skorzystało już około 30 osób.

PAP
Fot. sxc.hu
Słowa kluczowe:

bezdomni

,

mróz

,

opieka

Warto poczytać

 1. auschwitz11-wikimedia 06.03.2015

  PiS domaga się kar za "polskie obozy śmierci"

  Za użycie kłamliwego określenia groziłoby do 5 lat więzienia.

 2. kopacz-turycznow 06.03.2015

  Kopacz spotkała się z Turczynowem

  Premier RP i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy rozmawiali m.in. o tworzeniu litewsko-polsko-ukraińskiej brygady.

 3. gonadasi 06.03.2015

  Gowin: odwołać Nowicką!

  Klub parlamentarny Jarosława Gowina złożył wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Po rozpadzie klubu Twój Ruch - uważają posłowie - Nowicka przestała reprezentować kogokolwiek oprócz siebie.

 4. siemSI 06.03.2015

  Siemoniak: Zrobimy szkolenia wojskowe dla Ukraińców

  Minister obrony narodowej zapowiedział specjalne szkolenia dla ukraińskich instruktorów. Odniósł się też do tematu dostarczenia broni dla Kijowa. Sprawdź szczegóły!

 5. senatKopacz 05.03.2015

  Senat za społecznym eksperymentem na Polakach

  Senatorowie ostatecznie poparli ustawę zezwalającą prezydentowi na ratyfikację Konwencji tzw. antyprzemocowej. Oznacza to, że ruch obecnie należy do prezydenta Komorowskiego. Zdobędzie się na jakąś deklarację przed wyborami?

 6. tk1-z 05.03.2015

  Sędziowie apelują o zaskarżenie ustawy do TK

  Krajowa Rada Sądownictwa zawróciła się w tej sprawie do Bronisława Komorowskiego.

 7. komor-japonia 05.03.2015

  Pałac Prezydencki broni zachowania Komorowskiego w Japonii

  Zwołano specjalną konferencję prasową, na której tłumaczono, że nie ma podstaw, aby śmiać się z prezydenta.

 8. dziennikarze-pkw 05.03.2015

  Zatrzymani dziennikarze oczywiście niewinni

  Apelacja prokuratury ws. zatrzymania dziennikarzy w PKW była bezzasadna – orzekł sąd.

Facebook