Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezdomni w Polsce

29.01.2012

Nikt nie pyta, czemu w środku Europy w XXI wieku żyją obok nas, którzy mamy gdzie mieszkać – ludzie bezdomni. Państwo przypomina sobie o nich dopiero w czasie mrozów, bo śmierć źle wygląda PR-owo.

Oto w związku z silnymi mrozami władze Mazowsza apelują o zgłaszanie osób bezdomnych. Pod bezpłatnym numerem 987 można dowiedzieć się, gdzie jest najbliższa noclegownia, jadłodajnia lub punkt medyczny.  

"Pod bezpłatnym numerem infolinii 987 pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji o możliwych formach wsparcia - wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej. (...)Zadzwonić może też każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane" - zapewniła rzecznik Wojewody Mazowieckiego Ivetta Biały w przesłanym PAP w niedzielę komunikacie. Poinformowała również, że do tej pory w województwie nie odnotowano śmiertelnych ofiar mrozów.

Jak informują władze Mazowsza, w warszawskich noclegowniach jest 170 wolnych miejsc (najwięcej przy ul. Skaryszewskiej 19), w pozostałych głównych miastach województwa - 67. W sumie samorządy zapewniły ponad 3,3 tys. miejsc w 67 placówkach (w tym w 27 w Warszawie).

Są to: noclegownie, schroniska oferujące pełne wyżywienie oraz hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą.

Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy). Działają też wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej - w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Pełna lista miejsc pomocy znajduje się na www.mazowieckie.pl (baner Pomoc dla Bezdomnych).

Jak informuje rzecznik wojewody, w tym roku z infolinii skorzystało już około 30 osób.

PAP
Fot. sxc.hu
Słowa kluczowe:

bezdomni

,

mróz

,

opieka

Warto poczytać

 1. jaworskirezygnujeSI 21.11.2014

  Szef PKW złożył dymisję

  Stefan Jaworski, który od czterech lat pełnił funkcję przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, złożył dziś dymisję na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 2. kaczynskiPAPJkaminski2111 21.11.2014

  PiS wygrało? Komisje widzą co innego...

  Sondaże exit polls nie pozostawiały wątpliwości. Wyniki wskazywały, że PiS jest zwycięzcą wyborów samorządowych. Jednak jedynie jedna z pięciu komisji wojewódzkich ogłosiła wygraną partii Jarosława Kaczyńskiego.

 3. korwinMikkeYou2111 21.11.2014

  Korwin-Mikke: Łomami oderwać te świnie od koryta

  „Podejrzenia o fałszerstwa lecą masowo. Tak być nie może. Władza musi z tym zrobić porządek”.

 4. KopaczPAPMaciejKulczynski 21.11.2014

  Kopacz: Absolutnie wykluczam powtórne wybory

  "Tylko ci, którzy nie znają polskiego prawa dzisiaj mogą tego rodzaju herezje głosić".

 5. okupacjaPKWPAP2111 21.11.2014

  Lichocka: awantury służą Platformie

  „Żadnych zadym i awantur przed II turą wyborów. Władza jest zainteresowana awanturą”.

 6. pkwokupacja2111 21.11.2014

  Okupowali PKW, zostali usunięci siłą!

  Kilka godzin trwała okupacja siedziby PKW. Demonstranci żądali dymisji PKW. „Mamy jawne działanie na szkodę państwa” - mówiła Ewa Stankiewicz.

 7. kosmalPAPTGzell2011 20.11.2014

  PKW zapowiada: być może w piątek będą wyniki

  100 godzin Państwowa Komisja Wyborcza kazała Polakom czekać na wyniki wyborów samorządowych. Stanisław Kosmal przekonuje, że „zanosi się”, że w piątek będą znane wyniki.

 8. wipler 20.11.2014

  Prokuratura sprawdza źródło przecieków

  Pobili Wiplera – zdarza się. Ujawniono taśmę z bestialstwem policji – i jest sprawa dla śledczych...

Facebook