Jedynie prawda jest ciekawa


Bez praw rodzicielskich za odmowę szczepień? Pierwsza głośna rozprawa w Polsce

13.06.2017

Sąd w Inowrocławiu zbada sprawę rodziców 3,5-letniej Wandy, którzy nie zgodzili się na szczepienie córki w pierwszej dobie po porodzie. – Za chwilę może ruszyć lawina takich spraw – przekonywał w Sejmie poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki. Przeciwnicy obowiązkowych szczepień zwołują manifestację przed gmachem sądu. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że szczepienia są niezbędne i bezpieczne.

O sprawie z Inowrocławia napisała w maju br. „Rzeczpospolita”. Dziennikarze informowali, że rodziców, którzy w Polsce odmawiają obowiązkowych szczepień dzieci karze się finansowo, ale także próbuje się im ograniczyć władzę rodzicielską. Decyzje sądu mogą wiązać się z wyznaczeniem kuratora ale także z ograniczeniem praw rodzicielskich a w ostateczności: odebraniem dziecka i umieszczeniem go w rodzinie zastępczej. „Rz” cytowała wypowiedź rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, według którego sąd ma obowiązek wyjaśnić każdy sygnał o rodzicach odmawiających szczepień. A sygnały takie spływają nie tylko do sądu w Inowrocławiu – gazeta informowała o zawiadomieniach złożonych w Pile.

Rozprawa w Inowrocławiu została zaplanowana na 14 czerwca. Stowarzyszenie STOP NOP, które domaga się zmian w polskim systemie ochronnych (m.in. zniesienia przymusu szczepień i odszkodowań za powikłania po szczepieniach) zapowiada protest przed gmachem sądu. 

„Ograniczenie praw rodzicielskich za odmowę szczepienia? Pokażmy naszą solidarność! Następny może być każdy z nas!” – czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia. Według STOP NOP inowrocławska sprawa może być „zemstą” za „podjęcie kroków prawnych przeciwko lekarzowi za wystąpienie ciężkich powikłań poszczepiennych poprzedniego dziecka”.  

O sprawie z Inowrocławia mówił podczas niedawnej sejmowej debaty nad informacją o działalności rzecznika praw dziecka poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki. 

- Czy rzecznik praw dziecka wie, że w Inowrocławiu odbędzie się pierwsza głośna sprawa w Polsce o odebranie praw rodzicielskich rodzicom, którzy nie zdecydowali się na szczepienie swojego dziecka? Za chwilę może ruszyć lawina takich spraw i to na pewno jest temat, którym rzecznik praw dziecka powinien się zająć – przekonywał parlamentarzysta. – Rzecznik praw dziecka powinien bronić praw każdego pojedynczego dziecka. Pojawia się bardzo brzydkie pytanie: po której stronie pan stoi, po stronie praw dziecka, czy po stronie sanepidu, koncernów, ministerstwa i tak dalej? – pytał Skutecki. 

Rzecznik praw dziecka odpierał zarzuty i przekonywał, że nie namawiał do tego, by odbierać dzieci rodzicom, którzy nie chcą ich zaszczepić. 

- Ostatnio w przestrzeni publicznej zostało bardzo nieodpowiedzialnie opisane i włożone w usta rzecznika stanowisko. Rzecznik nigdzie w żadnej sytuacji nie zachęcał, nie namawiał do tego, żeby ograniczać, pozbawiać władzy rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Rzecznik został tylko poproszony o wykładnię prawną, jak wygląda sytuacja. Kiedy do sądu rodzinnego wpłynie informacja, sąd jest zobowiązany tę informację sprawdzić – wykluczyć albo potwierdzić i podjąć działania zabezpieczające – mówił podczas debaty Marek Michalak. 

Ogromna większość ekspertów, międzynarodowe organizacje zajmujące się zdrowiem a także, rzecz jasna, polskie Ministerstwo Zdrowia przekonują, że szczepienia są bezpieczne i potrzebne. Zaniechanie programu szczepień ochronnych może doprowadzić do powrotu wielu groźnych chorób. Lekarze i przedstawiciele administracji państwowej zaprzeczają również, że rodzicom grożą poważne konsekwencje za nieszczepienie dzieci. Według nich jest to narracja wykorzystywana przez tzw. ruchy antyszczepionkowe by wywołać panikę w społeczeństwie. 

- „Słowo <> w Polsce oznacza szczepionkę refundowaną. To jest przepis o charakterze prewencyjnym. Jako lekarz z 50-letnim stażem nie słyszałem o przypadku faktycznego ukarania kogoś za niezaszczepienie dziecka […]. Nie słyszałem o żadnych karach, to mit NOP-owski” – przekonywał na łamach tygodnika „wSieci” pediatra prof. Andrzej Radzikowski. 

Czy rodzice Wandy zostaną ukarani za niezaszczepienie dziecka? Jaka będzie decyzja sądu? Być może przekonamy się o tym już jutro. 

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay

txt. red.

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 7. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 8. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook