Jedynie prawda jest ciekawa


Bez praw rodzicielskich za odmowę szczepień? Pierwsza głośna rozprawa w Polsce

13.06.2017

Sąd w Inowrocławiu zbada sprawę rodziców 3,5-letniej Wandy, którzy nie zgodzili się na szczepienie córki w pierwszej dobie po porodzie. – Za chwilę może ruszyć lawina takich spraw – przekonywał w Sejmie poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki. Przeciwnicy obowiązkowych szczepień zwołują manifestację przed gmachem sądu. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że szczepienia są niezbędne i bezpieczne.

O sprawie z Inowrocławia napisała w maju br. „Rzeczpospolita”. Dziennikarze informowali, że rodziców, którzy w Polsce odmawiają obowiązkowych szczepień dzieci karze się finansowo, ale także próbuje się im ograniczyć władzę rodzicielską. Decyzje sądu mogą wiązać się z wyznaczeniem kuratora ale także z ograniczeniem praw rodzicielskich a w ostateczności: odebraniem dziecka i umieszczeniem go w rodzinie zastępczej. „Rz” cytowała wypowiedź rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, według którego sąd ma obowiązek wyjaśnić każdy sygnał o rodzicach odmawiających szczepień. A sygnały takie spływają nie tylko do sądu w Inowrocławiu – gazeta informowała o zawiadomieniach złożonych w Pile.

Rozprawa w Inowrocławiu została zaplanowana na 14 czerwca. Stowarzyszenie STOP NOP, które domaga się zmian w polskim systemie ochronnych (m.in. zniesienia przymusu szczepień i odszkodowań za powikłania po szczepieniach) zapowiada protest przed gmachem sądu. 

„Ograniczenie praw rodzicielskich za odmowę szczepienia? Pokażmy naszą solidarność! Następny może być każdy z nas!” – czytamy na facebookowym profilu Stowarzyszenia. Według STOP NOP inowrocławska sprawa może być „zemstą” za „podjęcie kroków prawnych przeciwko lekarzowi za wystąpienie ciężkich powikłań poszczepiennych poprzedniego dziecka”.  

O sprawie z Inowrocławia mówił podczas niedawnej sejmowej debaty nad informacją o działalności rzecznika praw dziecka poseł Kukiz’15 Paweł Skutecki. 

- Czy rzecznik praw dziecka wie, że w Inowrocławiu odbędzie się pierwsza głośna sprawa w Polsce o odebranie praw rodzicielskich rodzicom, którzy nie zdecydowali się na szczepienie swojego dziecka? Za chwilę może ruszyć lawina takich spraw i to na pewno jest temat, którym rzecznik praw dziecka powinien się zająć – przekonywał parlamentarzysta. – Rzecznik praw dziecka powinien bronić praw każdego pojedynczego dziecka. Pojawia się bardzo brzydkie pytanie: po której stronie pan stoi, po stronie praw dziecka, czy po stronie sanepidu, koncernów, ministerstwa i tak dalej? – pytał Skutecki. 

Rzecznik praw dziecka odpierał zarzuty i przekonywał, że nie namawiał do tego, by odbierać dzieci rodzicom, którzy nie chcą ich zaszczepić. 

- Ostatnio w przestrzeni publicznej zostało bardzo nieodpowiedzialnie opisane i włożone w usta rzecznika stanowisko. Rzecznik nigdzie w żadnej sytuacji nie zachęcał, nie namawiał do tego, żeby ograniczać, pozbawiać władzy rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Rzecznik został tylko poproszony o wykładnię prawną, jak wygląda sytuacja. Kiedy do sądu rodzinnego wpłynie informacja, sąd jest zobowiązany tę informację sprawdzić – wykluczyć albo potwierdzić i podjąć działania zabezpieczające – mówił podczas debaty Marek Michalak. 

Ogromna większość ekspertów, międzynarodowe organizacje zajmujące się zdrowiem a także, rzecz jasna, polskie Ministerstwo Zdrowia przekonują, że szczepienia są bezpieczne i potrzebne. Zaniechanie programu szczepień ochronnych może doprowadzić do powrotu wielu groźnych chorób. Lekarze i przedstawiciele administracji państwowej zaprzeczają również, że rodzicom grożą poważne konsekwencje za nieszczepienie dzieci. Według nich jest to narracja wykorzystywana przez tzw. ruchy antyszczepionkowe by wywołać panikę w społeczeństwie. 

- „Słowo <> w Polsce oznacza szczepionkę refundowaną. To jest przepis o charakterze prewencyjnym. Jako lekarz z 50-letnim stażem nie słyszałem o przypadku faktycznego ukarania kogoś za niezaszczepienie dziecka […]. Nie słyszałem o żadnych karach, to mit NOP-owski” – przekonywał na łamach tygodnika „wSieci” pediatra prof. Andrzej Radzikowski. 

Czy rodzice Wandy zostaną ukarani za niezaszczepienie dziecka? Jaka będzie decyzja sądu? Być może przekonamy się o tym już jutro. 

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay

txt. red.

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 3. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 8. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook