Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie wielki protest "Solidarności"

11.06.2013

Będzie wielki protest. Związkowcy należący do NSZZ „Solidarność" poparli pomysł zorganizowania jesienią strajku generalnego w całej Polsce i manifestacji we wrześniu w Warszawie.

A to, jak pisze "Rzeczpospolita" - oznacza to, że władze związku mają teraz otwartą drogę do rozpoczęcia zapowiadanej wojny z rządem i wyciągnięcia przeciwko Donaldowi Tuskowi ciężkiego oręża.

W przeprowadzonych referendach w zakładach, w których działa „Solidarność" związkowców zapytano o to, czy wezmą udział w przygotowywanym strajku generalnym i dużej manifestacji w Warszawie. Formalnie powodem przygotowanego protestu jest. tzw elastyczny czas pracy.
Z tego, co do nas dociera, wynika, że od 60 do nawet 80 proc. załogi opowiedziało się w referendach za zaproponowanymi przez nas akcjami protestacyjnymi – powiedział  Marek Lewandowski, rzecznik „S".  Związkowcy przyznają,  że szykują się do dużej manifestacji w Warszawie. 
Nieoficjalnie mówi się - pisze "Rzeczpospolita" - że będzie to impreza kilkudniowa, połączona z okupacją stolicy. Przed Sejmem ma znów stanąć związkowe miasteczko.

Nie wiadomo natomiast, czy związek zdecyduje się na przeprowadzenie strajku generalnego na wzór tego, który miał miejsce pod koniec marca na Śląsku. Problem w tym, że polskie prawo nie przewiduje strajku przeciwko rządowi. Ale związkowcy - szukają juz odpowiedniej furtki w przepisach.
Niewykluczone, że działania „S" poprą dwie pozostałe centrale związkowe – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Na spór rządem w sprawie czasu pracy szykuje się też OPZZ.
Jak podaje "Rzeczpospolita" - gdyby wszystkim centralom związkowym udało się zjednoczyć w walce przeciwko zmianom w kodeksie pracy, jesienią przeciwko premierowi protestowałoby półtora miliona ludzi.

ansa/ Rzeczpospolita

[fot.solidarnosc.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 4. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 5. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook