Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie wielki protest "Solidarności"

11.06.2013

Będzie wielki protest. Związkowcy należący do NSZZ „Solidarność" poparli pomysł zorganizowania jesienią strajku generalnego w całej Polsce i manifestacji we wrześniu w Warszawie.

A to, jak pisze "Rzeczpospolita" - oznacza to, że władze związku mają teraz otwartą drogę do rozpoczęcia zapowiadanej wojny z rządem i wyciągnięcia przeciwko Donaldowi Tuskowi ciężkiego oręża.

W przeprowadzonych referendach w zakładach, w których działa „Solidarność" związkowców zapytano o to, czy wezmą udział w przygotowywanym strajku generalnym i dużej manifestacji w Warszawie. Formalnie powodem przygotowanego protestu jest. tzw elastyczny czas pracy.
Z tego, co do nas dociera, wynika, że od 60 do nawet 80 proc. załogi opowiedziało się w referendach za zaproponowanymi przez nas akcjami protestacyjnymi – powiedział  Marek Lewandowski, rzecznik „S".  Związkowcy przyznają,  że szykują się do dużej manifestacji w Warszawie. 
Nieoficjalnie mówi się - pisze "Rzeczpospolita" - że będzie to impreza kilkudniowa, połączona z okupacją stolicy. Przed Sejmem ma znów stanąć związkowe miasteczko.

Nie wiadomo natomiast, czy związek zdecyduje się na przeprowadzenie strajku generalnego na wzór tego, który miał miejsce pod koniec marca na Śląsku. Problem w tym, że polskie prawo nie przewiduje strajku przeciwko rządowi. Ale związkowcy - szukają juz odpowiedniej furtki w przepisach.
Niewykluczone, że działania „S" poprą dwie pozostałe centrale związkowe – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Na spór rządem w sprawie czasu pracy szykuje się też OPZZ.
Jak podaje "Rzeczpospolita" - gdyby wszystkim centralom związkowym udało się zjednoczyć w walce przeciwko zmianom w kodeksie pracy, jesienią przeciwko premierowi protestowałoby półtora miliona ludzi.

ansa/ Rzeczpospolita

[fot.solidarnosc.org.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook