Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie pomoc państwa w odbudowie katedry

02.07.2017

Premier Beata Szydło deklaruje pomoc finansową dla odbudowy katedry w Gorzowie - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, która przybyła na miejsce pożaru. Minister, która jest posłem reprezentującym między innymi powiat gorzowski, podkreśliła, że najważniejsze zadanie w tej chwili to zminimalizowanie strat.

Szacowanie strat rozpocznie się po zakończeniu całej akcji. Wtedy biegli określą także, co mogło być przyczyną pożaru. Wiadomo już, że poza wieżą świątyni najbardziej ucierpiały organy w katedrze, które zostały zalane wodą.

Konstrukcja trzymająca dzwony gorzowskiej katedry trzyma się mocno, wieża ucierpiała wewnątrz, ale mury są całe. Dogaszanie ognia może potrwać do wieczora w niedzielę. Dopiero wtedy strażacy będą mogli wejść do wnętrza wieży, aby sprawdzić stropy. W sobotę wieczorem spod kopuły wieży zaczęły wydostawać się kłęby dymu. Wybuchł pożar. Akcja gaśnicza trwała przez całą noc. 

Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 metrów wysokości. Działania strażaków utrudniało duże zadymienie i wysoka temperatura. Nad ranem w niedzielę pożar udało się opanować i płomienie przestały się rozprzestrzeniać.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w mieście, wzniesioną w drugiej połowie XII wieku. We wnętrzu katedry znajduje się wiele zabytkowych przedmiotów. Na szczycie świątyni w wieży, znajduje się dzwon, będący jednym z najcenniejszych zabytków Gorzowa. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Dariusz Szymura zapewnił, że wieża katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie grozi zawaleniem.

Biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński podziękował strażakom i gorzowianom, którzy wynosili z katedry wyposażenie świątyni, obrazy i figury.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak oświadczył, że będzie zabiegał o wsparcie finansowe na odtworzenie katedry w jej pierwotnym stanie.

PAP/tvp.info/MBB

Fot. PAP/Lech Muszyński

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook