Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będzie nowy eksponat w Muzeum Jana Pawła II

18.01.2012

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Watykanie wkrótce dotrze do Wadowic. Będzie jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

- Cieszę się, że Stolica Apostolska pozwoliła nam wykonać kopię Drzwi Świętych, przez które Jan Paweł II symbolicznie wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. To będzie mały fragment Watykanu w Wadowicach. Replika za kilka tygodni zostanie przywieziona. Trwają już przygotowania do montażu - powiedział dyrektor Muzeum ks. Paweł Danek.

Oryginalne Drzwi Święte mierzą około 3 metrów wysokości. Zdobi je 16 kwater - po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne. Replika będzie nieznacznie mniejsza od oryginału. Duchowny wyjaśnił, że kwatery będą w skali 1:1. Nieco zmniejszona zostanie ich oprawa.

Drzwi, które wzbogacą ekspozycję wadowickiego muzeum, wykonała włoska firma. Zostały odlane z brązu. Całość waży 800 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal. - Myśleliśmy nad tyłem drzwi. Znajdzie się tam napis "Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież" w dziesięciu wersjach językowych, między innymi polskiej, łacińskiej, włoskiej, chińskiej i rosyjskiej. Te słowa są kluczem do zrozumienia ekspozycji, ale i całego pontyfikatu Ojca Świętego - powiedział ks. Danek.

Otwarcie Drzwi Świętych od XV wieku jest jednym z symboli Roku Jubileuszowego. Dokonuje się tego co 25 lat. Obecne wrota zostały założone w 1949 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1999 otworzył je Jan Paweł II wprowadzają symbolicznie Kościół w trzecie tysiąclecie.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku i potrwa do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 2. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 3. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 4. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 5. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 6. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 7. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 8. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook