Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie nowy eksponat w Muzeum Jana Pawła II

18.01.2012

Replika Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra w Watykanie wkrótce dotrze do Wadowic. Będzie jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II.

- Cieszę się, że Stolica Apostolska pozwoliła nam wykonać kopię Drzwi Świętych, przez które Jan Paweł II symbolicznie wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. To będzie mały fragment Watykanu w Wadowicach. Replika za kilka tygodni zostanie przywieziona. Trwają już przygotowania do montażu - powiedział dyrektor Muzeum ks. Paweł Danek.

Oryginalne Drzwi Święte mierzą około 3 metrów wysokości. Zdobi je 16 kwater - po osiem na każdym ze skrzydeł - z płaskorzeźbami, na których zostały przedstawione sceny biblijne. Replika będzie nieznacznie mniejsza od oryginału. Duchowny wyjaśnił, że kwatery będą w skali 1:1. Nieco zmniejszona zostanie ich oprawa.

Drzwi, które wzbogacą ekspozycję wadowickiego muzeum, wykonała włoska firma. Zostały odlane z brązu. Całość waży 800 kg.

Święte wrota w bazylice św. Piotra widoczne są jedynie od frontu. W Wadowicach zwiedzający muzeum zobaczą obie strony, gdyż będą stały na środku jednej z sal. - Myśleliśmy nad tyłem drzwi. Znajdzie się tam napis "Otwórzcie drzwi Chrystusowi na oścież" w dziesięciu wersjach językowych, między innymi polskiej, łacińskiej, włoskiej, chińskiej i rosyjskiej. Te słowa są kluczem do zrozumienia ekspozycji, ale i całego pontyfikatu Ojca Świętego - powiedział ks. Danek.

Otwarcie Drzwi Świętych od XV wieku jest jednym z symboli Roku Jubileuszowego. Dokonuje się tego co 25 lat. Obecne wrota zostały założone w 1949 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia w roku 1999 otworzył je Jan Paweł II wprowadzają symbolicznie Kościół w trzecie tysiąclecie.

Przebudowa muzeum rozpoczęła się w 2010 roku i potrwa do pierwszych miesięcy przyszłego roku. Placówka mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 4. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook