Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie nowa ustawa o BOR

21.02.2017

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad ustawą restrukturyzującą BOR.

- Od kiedy objęliśmy władzę, BOR był zmieniany od wewnątrz. Jest nowe kierownictwo, zmieniono procedury, przyjęliśmy 137 nowych funkcjonariuszy - mówił w „Poranku Wnet” wiceminister Jarosław Zieliński.

Zapewnił, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad ustawą restrukturyzującą BOR. - Przeradza się ona w konkretny projekt aktu ustawowego. Mam nadzieję, że przyniesie ona rozwiązania, które usprawnią działania Biura Ochrony Rządu - dodał wiceminister.

Jednym z założeń ustawy jest zmiana kompetencji szefa BOR, które obecnie ma minister spraw wewnętrznych i administracji. - Dzisiaj musi wnioskować o wiele decyzji, które są konieczne na co dzień. Oczywiście minister ma nadzorować tę służbę, tak jak inne służby mu podległe - mówił.

Prawdopodobnie najbardziej zauważalną zmianą będzie nadanie BORowi nowej nazwy. Jak mówi minister wynika ona z zakresu działań Biura Ochrony Rządu, które chroni także osoby nie będące członkami rządu, np. prezydenta czy delegacje zagraniczne. - Robocza nazwa, do której się nie przywiązujemy, to Narodowa Służba Ochrony - kontynuował.

Rozmówca Krzysztofa Skowrońskiego powiedział, że trwa obecnie dyskusja czy BOR ma zajmować się jedynie ochroną najważniejszych osób, czy będzie zajmował się także ochroną obiektów na terenie Polski i poza jej granicami.

Zapytany o wypadek samochodu, w którym jechała premier Beata Szydło, stwierdził, że to zdarzenie powinno być przyczyną smutku, a nie ataku na osoby, które nie zawiniły: Nawet najlepiej wykwalifikowana służba nie jest w stanie uniknąć takich zdarzeń - ocenił.

[fot. youtube.com]

Radio Wnet/ems

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook