Jedynie prawda jest ciekawa

Będzie korekta UKE ws. TV Trwam

05.12.2013

Wiceszef MAC Stanisław Huskowski poinformował posłów, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokona korekty błędnej decyzji poprzedniczki ws. miejsca dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

Chodzi o przeniesienie TVP z multipleksu pierwszego na trzeci, żeby umożliwić nadawanie TV Trwam. O powody, dla których UKE blokuje miejsce dla TV Trwam, pytali w Sejmie politycy PiS. Stacja o. Tadeusza Rydzyka w lipcu br. otrzymała koncesję na nadawanie w systemie naziemnej telewizji cyfrowej wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te będą nadawać z multipleksu pierwszego (MUX 1), które tymczasowo zajmuje telewizja publiczna.

Małgorzata Sadurska (PiS) przypomniała zapis ustawy cyfryzacyjnej, z którego wynika, że TVP powinna przenieść swoje kanały z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r. Tymczasem - jak podkreśliła posłanka - multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. już 23 lipca br., o czym UKE poinformował na swojej stronie internetowej. "(Prezes UKE) niby na początku listopada wszczęła postępowanie administracyjne, dopiero na 10 grudnia ustaliła termin rozprawy administracyjnej, ale fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) nie przyznała statusu strony, tylko świadka" - mówiła Sadurska o działaniach prezes UKE Magdaleny Gaj. Posłanka pytała, dlaczego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które sprawuje nadzór nad UKE, "toleruje tę zaplanowaną i celową bezczynność urzędniczą" oraz o konsekwencje w stosunku do prezes UKE.

Huskowski podkreślił, że Gaj zwróciła się do Telewizji Polskiej dwukrotnie w tej sprawie; po otrzymaniu 5 listopada odpowiedzi, że TVP nie jest gotowa do opuszczenia MUX 1 wszczęła postępowanie administracyjne. Według Huskowskiego jego celem będzie "albo cofnięcie rezerwacji dla Telewizji Polskiej, albo ograniczenie jej do tego, co wynika z zapisu ustawowego".

Zaznaczył, że źródłem problemu jest decyzja poprzedniczki Gaj, Anny Streżyńskiej, która wydała decyzję o rezerwacji miejsca na MUX 1 dla TVP do 27 kwietnia 2014 r., bez uwzględnienia wynikającego z ustawy warunku dotyczącego zasięgu multipleksu trzeciego. Huskowski przypomniał, że Streżyńska miesiąc po wydaniu tej decyzji przestała pełnić funkcję prezesa UKE.

Andrzej Jaworski (PiS) zapytał, czy obecna prezes nie powinna uchylić błędnej decyzji poprzedniczki. Wiceminister odpowiedział, że nowa prezes nie może jej uchylić swoją jednostronną

decyzją, "w tym celu właśnie na 10 grudnia zwołała rozprawę administracyjną, by w wyniku rozprawy dokonać korekty tej decyzji".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook