Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie korekta UKE ws. TV Trwam

05.12.2013

Wiceszef MAC Stanisław Huskowski poinformował posłów, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokona korekty błędnej decyzji poprzedniczki ws. miejsca dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

Chodzi o przeniesienie TVP z multipleksu pierwszego na trzeci, żeby umożliwić nadawanie TV Trwam. O powody, dla których UKE blokuje miejsce dla TV Trwam, pytali w Sejmie politycy PiS. Stacja o. Tadeusza Rydzyka w lipcu br. otrzymała koncesję na nadawanie w systemie naziemnej telewizji cyfrowej wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te będą nadawać z multipleksu pierwszego (MUX 1), które tymczasowo zajmuje telewizja publiczna.

Małgorzata Sadurska (PiS) przypomniała zapis ustawy cyfryzacyjnej, z którego wynika, że TVP powinna przenieść swoje kanały z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r. Tymczasem - jak podkreśliła posłanka - multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. już 23 lipca br., o czym UKE poinformował na swojej stronie internetowej. "(Prezes UKE) niby na początku listopada wszczęła postępowanie administracyjne, dopiero na 10 grudnia ustaliła termin rozprawy administracyjnej, ale fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) nie przyznała statusu strony, tylko świadka" - mówiła Sadurska o działaniach prezes UKE Magdaleny Gaj. Posłanka pytała, dlaczego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które sprawuje nadzór nad UKE, "toleruje tę zaplanowaną i celową bezczynność urzędniczą" oraz o konsekwencje w stosunku do prezes UKE.

Huskowski podkreślił, że Gaj zwróciła się do Telewizji Polskiej dwukrotnie w tej sprawie; po otrzymaniu 5 listopada odpowiedzi, że TVP nie jest gotowa do opuszczenia MUX 1 wszczęła postępowanie administracyjne. Według Huskowskiego jego celem będzie "albo cofnięcie rezerwacji dla Telewizji Polskiej, albo ograniczenie jej do tego, co wynika z zapisu ustawowego".

Zaznaczył, że źródłem problemu jest decyzja poprzedniczki Gaj, Anny Streżyńskiej, która wydała decyzję o rezerwacji miejsca na MUX 1 dla TVP do 27 kwietnia 2014 r., bez uwzględnienia wynikającego z ustawy warunku dotyczącego zasięgu multipleksu trzeciego. Huskowski przypomniał, że Streżyńska miesiąc po wydaniu tej decyzji przestała pełnić funkcję prezesa UKE.

Andrzej Jaworski (PiS) zapytał, czy obecna prezes nie powinna uchylić błędnej decyzji poprzedniczki. Wiceminister odpowiedział, że nowa prezes nie może jej uchylić swoją jednostronną

decyzją, "w tym celu właśnie na 10 grudnia zwołała rozprawę administracyjną, by w wyniku rozprawy dokonać korekty tej decyzji".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook