Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Będzie korekta UKE ws. TV Trwam

05.12.2013

Wiceszef MAC Stanisław Huskowski poinformował posłów, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokona korekty błędnej decyzji poprzedniczki ws. miejsca dla TV Trwam na cyfrowym multipleksie.

Chodzi o przeniesienie TVP z multipleksu pierwszego na trzeci, żeby umożliwić nadawanie TV Trwam. O powody, dla których UKE blokuje miejsce dla TV Trwam, pytali w Sejmie politycy PiS. Stacja o. Tadeusza Rydzyka w lipcu br. otrzymała koncesję na nadawanie w systemie naziemnej telewizji cyfrowej wraz z trzema innymi programami: TVP ABC dla dzieci, edukacyjnym Spectrum oraz filmowym Kino Polska. Kanały te będą nadawać z multipleksu pierwszego (MUX 1), które tymczasowo zajmuje telewizja publiczna.

Małgorzata Sadurska (PiS) przypomniała zapis ustawy cyfryzacyjnej, z którego wynika, że TVP powinna przenieść swoje kanały z multipleksu pierwszego na multipleks trzeci, gdy jego sygnał pokryje terytorium zamieszkałe przez co najmniej 95 proc. ludności; zgodnie z ustawą ma na to czas do 27 kwietnia 2014 r. Tymczasem - jak podkreśliła posłanka - multipleks trzeci osiągnął zasięg 99,5 proc. już 23 lipca br., o czym UKE poinformował na swojej stronie internetowej. "(Prezes UKE) niby na początku listopada wszczęła postępowanie administracyjne, dopiero na 10 grudnia ustaliła termin rozprawy administracyjnej, ale fundacji Lux Veritatis (nadawcy TV Trwam) nie przyznała statusu strony, tylko świadka" - mówiła Sadurska o działaniach prezes UKE Magdaleny Gaj. Posłanka pytała, dlaczego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które sprawuje nadzór nad UKE, "toleruje tę zaplanowaną i celową bezczynność urzędniczą" oraz o konsekwencje w stosunku do prezes UKE.

Huskowski podkreślił, że Gaj zwróciła się do Telewizji Polskiej dwukrotnie w tej sprawie; po otrzymaniu 5 listopada odpowiedzi, że TVP nie jest gotowa do opuszczenia MUX 1 wszczęła postępowanie administracyjne. Według Huskowskiego jego celem będzie "albo cofnięcie rezerwacji dla Telewizji Polskiej, albo ograniczenie jej do tego, co wynika z zapisu ustawowego".

Zaznaczył, że źródłem problemu jest decyzja poprzedniczki Gaj, Anny Streżyńskiej, która wydała decyzję o rezerwacji miejsca na MUX 1 dla TVP do 27 kwietnia 2014 r., bez uwzględnienia wynikającego z ustawy warunku dotyczącego zasięgu multipleksu trzeciego. Huskowski przypomniał, że Streżyńska miesiąc po wydaniu tej decyzji przestała pełnić funkcję prezesa UKE.

Andrzej Jaworski (PiS) zapytał, czy obecna prezes nie powinna uchylić błędnej decyzji poprzedniczki. Wiceminister odpowiedział, że nowa prezes nie może jej uchylić swoją jednostronną

decyzją, "w tym celu właśnie na 10 grudnia zwołała rozprawę administracyjną, by w wyniku rozprawy dokonać korekty tej decyzji".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

Telewizja Polska

,

decyzja

,

Tadeusz Rydzyk

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 5. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 6. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook