Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie kolej na drogi?

28.09.2011

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wciąż liczy na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przesunięcia części unijnych środków z projektów kolejowych na drogowe.

Zapowiedziała, że w przypadku negatywnej decyzji Komisji, Polska ponownie złoży taki wniosek w przyszłym roku. Minister zdementowała pojawiające się w ostatnich dniach spekulacje, jakoby Polska chciała wycofać swój wniosek o przesunięcie 1,2 mld euro unijnych środków z kolei na drogi.

Bieńkowska przypomniała, że wniosek o zmiany w unijnych programach Polska złożyła w Komisji w czerwcu. Większość zmian została zaakceptowana.

Wiemy, że na wszystkie inne zmiany poza drogami właściwie już mamy zgodę, natomiast w sprawie przesunięcia z kolei na drogi Komisja wysłała audyt sprawdzający, który obecnie odbywa się w PKP - powiedziała PAP minister.

Jej zdaniem, poddanie tej sprawy audytowi to pozytywny sygnał, świadczący, że Komisja rozważa wprowadzenie wnioskowanej przez Polskę zmiany. Gdyby Komisja chciała od razu wydać negatywną decyzję, nie zlecałaby audytu. Audyt sprawdzający oznacza, że Komisja ma wątpliwości, podobnie jak my - tłumaczyła Bieńkowska.

Audyt ma odpowiedzieć na pytanie, jaki jest rzeczywisty potencjał projektów kolejowych i na ile możliwa jest ich realizacja w perspektywie 2015 r. Wniosek o przesunięcie środków rząd motywował tym, że realizacja niektórych zaplanowanych projektów w tym czasie jest niemożliwa.

Powtórzę to, co już mówiłam: nie jestem strażakiem, który w 2014 czy 2015 r. będzie gasił pożar i przesuwał pieniądze - powiedziała minister, podkreślając, że decyzja o przesunięciu środków już teraz została podjęta z pełną odpowiedzialnością.

Decyzję w tej sprawie Komisja Europejska ma podjąć przed końcem grudnia. Bieńkowska nie wyklucza, że Komisja - na podstawie dokonanego audytu - zgodzi się np. na przesunięcie jedynie części wnioskowanych przez Polskę środków, np. 900 mln euro czy 1 mld euro, zamiast - jak chce rząd - 1,2 mld euro. Gdyby jednak decyzja KE była negatywna, Polska ponowi swój wniosek w przyszłości.

W tej chwili pieniądze na drogi jeszcze mamy. Jeżeli decyzja w tej chwili byłaby negatywna, to będziemy taką prośbę składać w kolejnym roku i następnych. Jestem przekonana, że racja jest po naszej stronie. Będzie to można sprawdzić w 2014 r., ale wolałabym, aby sprawa już teraz była uzgodniona - powiedziała minister.

Bieńkowska nie spodziewa się, aby decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie została ogłoszona w najbliższym czasie, jeszcze przed wyborami w Polsce.

PAP

[fot.photo.bikestats.eu]

Warto poczytać

 1. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 2. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 3. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 4. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 5. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 6. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 7. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 8. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook